Кожна людина належить до одного з 16 психологічних типів. Ці 16 типів об’єднуються в 4 квадри – групи психологічного комфорту. Всередині квадри виникає психологічний резонанс і особливе відчуття радості від спілкування. Там усе цікаво і зрозуміло. Головне – бути собою. Квадра – найкраще середовище для саморозвитку, навчання, творчості.
Соціотипи в одному рядку є дуалами, тобто мають взаємно доповнюючу структуру психіки.
Квадра IV
Етика духу, інтуїція здібностей
|
Логіка чесної праці, сенсорика краси і якості
|
Сенсорика краси і якості
|
Інтуїція здібностей, етика духу
|
Квадра I
Абстрактна логіка, інтуїція потенційних можливостей
|
Етика радісних емоцій, сенсорика задоволень
|
Сенсорика задоволень, етика радісних емоцій
|
Інтуїція потенційних можливостей, абстрактна логіка
|
Квадра II
Інтуїція суперечностей, етика драматичних емоцій
|
Сенсорика примусу, логіка контролю
|
Логіка контролю, сенсорика примусу
|
Етика драматичних емоцій, інтуїція суперечностей
|
Квадра III
Інтуїція вразливостей, логіка оборудок
|
Сенсорика опору, етика стосунків
|
Етика стосунків, сенсорика опору
|
Логіка оборудок, інтуїція вразливостей
|
Соціотипи, розташовані в одному рядку, є дуалами. Дуальні відносини – єдині, які є гармонійними і ведуть до розвитку. Характер усіх інших відносин перебуває в діапазоні від порожнечі до конфлікту.
Всередині квадри виконуються 4 системні ролі:
СТРАТЕГ інтуїтивний інтроверт |
ЕФЕКТОР сенсорний екстраверт |
КООРДИНАТОР сенсорний інтроверт |
КОМУНІКАТОР інтуїтивний екстраверт |
Стратег (ідеолог) формулює мету і виробляє стратегію для її досягнення.
Ефектор (робочий орган) виробляє кінцевий продукт (дію) для надсистеми.
Координатор (синхронізатор) підтримує внутрішній порядок.
Комунікатор (піарщик, посередник) отримує зворотний зв’язок від надсистеми.
Кожна квадра володіє унікальною четвіркою вартостей, які визначаються найрозвиненішими (першими) психічними функціям її членів:
Квадра IV:
етика духу, логіка чесної праці,
інтуїція здібностей, сенсорика краси і якості.
Квадра I:
Абстрактна логіка, етика радісних емоцій,
сенсорика задоволень, інтуїція потенційних можливостей.
Квадра II:
інтуїція суперечностей, сенсорика примусу,
логіка контролю, етика драматичних емоцій.
Квадра III:
інтуїція вразливостей, сенсорика опору,
етика боротьби, логіка оборудок
Оскільки кожна квадра є носієм своєї унікальної системи цінностей, квадри є несумісними в часі і просторі. Тобто дві сформовані квадри не можуть безконфліктно існувати на тому ж самому місці в той самий час.
Усі живі істоти є колективними. Вони еволюціонують у вигляді популяцій. Людські популяції позначаються терміном «етнос».
З погляду етимології (науки про істинні значення слів), слово «етнос» означає «група своїх людей». Члени того ж самого етносу – це свої, а всі інші – чужі. Зі своїми комфортно і безпечно, свої розуміють одне одного, їх об’єднує спільна культура.
Психологічна цілісність етносу забезпечується наявністю домінуючої квадри. Її члени є етнотворчим ядром, яке формує стрижень колективної етнопсихіки. Відтак кожен етнос тяжіє до тієї чи іншої квадри. Наприклад, українська колективна душа має властивості четвертої квадри, російська – другої квадри.
Соціотипи представлені у суспільстві приблизно рівномірно, тому кожна квадра, в першому наближенні, складає приблизно 25% від загальної чисельності. Відтак 25% – це частка етнічного ядра.
Домінуюча квадра забезпечує стійкість етносу. В ситуаціях кризи представники домінуючої квадри найдовше зберігають етнічну самосвідомість. Так само відродження етносу відбувається з цього етнічного ядра.
Квадра IV тяжіє до аристократії (націоналізму, солідаризму),
квадра I – до демократії (перехідна форма до етатизму),
квадра II – до етатизму (соціалізм, комунізм),
квадра III – до лібералізму (лібертаріанства, анархізму).
Квадра IV тяжіє до багаторівневої республіки громад (сокупії, скуфії),
квадра I – до охлократичної держави,
квадра II – до диктатури;
квадра III – до розподіленої мережі («глибинна держава»).
Згідно з античною традицією, відбувається періодичне чергування аристократії, демократії і охлократії.
За аристократії працюють механізми добору еліти, що дає народу реальне самоуправління.
За демократії відбувається занепад системи самоуправління та її руйнування. Народ втрачає спроможність до самоуправління.
За охлократії відбувається панування над народом у вигляді відвертої диктатури або замаскованої маніпуляції натовпами.
Описане вище відповідає тенденції до чергування квадр: IV – I – II – III – IV. Докладніше у статті Національний солідаризм, або Коли бик Дгарма стоїть на чотирьох ногах.
Очевидно, що життя значно багатше і різноманітніше описаної вище схеми. Наприклад, в Росії чергування квадр відбувається в спрощеному режимі: II – III – II (диктатура – ліберальний бунт – диктатура). В сучасній Росії посилюється «закручування гайок» і сповзання до диктатури, властивої для II квадри.
У сучасній Україні після апофеозу охлократії 2019 року історичний маятник почав закономірний рух в напрямку до аристократичної держави квадри IV. Описані вище знання допоможуть здійснити правильний перехід до Вільної аристократичної республіки.
Продовження: Перше і друге Я: головна помилка визначення соціотипу
Пізнаємо закони вищої соціології.
Якщо Аз інтуїтивний інтроверт, то мені властива роль стратега у квадрі? Тобто провідником є інтроверт, а управлінцем екстраверт.
https://t.me/ETEPHET
Коментарі
Якщо Аз інтуїтивний інтроверт, то мені властива роль стратега у квадрі? Тобто провідником є інтроверт, а управлінцем екстраверт.
https://t.me/ETEPHET
Так, інтуїтивні інтроверти виконують функцію стратега. Якщо вжити бізнесові аналогії, то стратег є головою ради правління (або президентом), а ефектор - виконавчим директором.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Якщо потрібно створити виробництво чогось корисного - звертайтеся до квадри IV, якщо комфортно розважитись - до квадри I, якщо організувати тюрму - до квадри II, якщо її розвалити - до квадри III.
Звісно, це метафора.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Що до другої квадри, то досить жорстко. Я б охарактеризувала, як втілення. Тому що все досягається навіть ціною самопожертви.
В захист першої квадри, а то дуже заангажовано подано матеріал з погляду четвертої квадри. Коли IV квадра вичерпала себе і стає неспроможна в подальшому розвитку, тоді на допомогу приходить I квадра з новими ідеями для розвитку. Але I квадра не спроможна упорядкувати і застабілізувати, тоді приходить квадра II і закріплює напрацювання, але при цьому зменшує свободу. Далі приходить квадра III, щоб зруйнувати закріпачення, акамулювати ресурси, і підготувати поле для квадри 4...
Якщо з метою відпочинку прийдете до четвертої квадри, то вас залучать до роботи і скажуть, що найкращий відпочинок - це зміна виду діяльності.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Друже Ігоре, Радіймо! Від теорії - до практики. Рухаємось!
Нижчеозначене стосується закритої системи.
Цікаво
1)Як діють квадри одна на одну?
2)Чи чергування від І до IV перебуває під впливом інших квадр?
3)Чи може якась квадра зупинити маятник чергувань?
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
1. Квадри конкурують - тихо або відверто.
2. На етапі зміни квадр найактивнішими є дві квадри - та, час якої настав, та її попередниця. Дві інші квадри відносно пасивні.
3. Зупинити маятник чергувань може лише квадра IV, а загальмувати його - квадра II.
Квадра IV створює аристократичну систему з ефективним внутрішнім добором (як в здоровому організмі - довгоживучому або, в ідеалі, вічноживучому).
Квадра II створює законсервовану диктатуру (на зразок системи, описаної Орвеллом в "1984"), проте вона може існувати лише шляхом завоювання інших спільнот (не спроможна жити власною силою).
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Цікаво, а до якої квадри відносяться т. зв. "ельфи", які загальмували розвиток України?
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
"Ельфи" (універсальні люди, гомо сапієнси 4 рівня) не гальмують розвиток, а прискорюють і спрямовують.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Цілком зрозуміло! Дякую)
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
Мда-а… Цікаву підбірочку ярликів на мене навісили:
- Квадра II тяжіє до етатизму (соціалізм, комунізм);
- Квадра II тяжіє до диктатури;
- Якщо потрібно організувати тюрму, то треба звертатися до квадри II.
З шкільних років вже не тяжів до комунізму.
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Може Вас заспокоє така характеристика нашої квадри, бо я теж належу до цієї квадри.
"Квадру Бета по праву можно считать квадрой смут и революций. Только она эффективно действует в экстремально-кризисных условиях, не теряя сплоченности и организованности. И английскую, и французскую, и американскую и любую другую революции делала квадра Бета и никакая другая. Я пришел к выводу, что относить Дж. Вашингтона, М. Робеспьера, Кромвеля и других «пламенных» революционеров к квадре Альфа, — это значит не знать соционики жизни, поведения социотипов в реальной обстановке.
С квадрой Бета напрямую связано и такое явление, как национализм. Национализм расцветает тогда, когда одна этническая часть населения навязывает другой его части чуждые ценности в условиях недемократического государства. Лидеры угнетенной нации (это, как правило, социотипы ЭИЭ, ЛСИ) становятся на путь сепаратизма. Лозунг, который они проводят в жизнь: одна нация — одно государство. Поэтому когда власть оказывается в их руках, то другим этническим меньшинствам отказывают в праве суверенитета. Квадра Бета выступает за унитаризм."
О! Нас вже двоє!
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Пане Володимире, Ви себе неправильно визначили. Я давно Вас визначила. Як тільки знайомлюсь з новими людьми, автоматично визначаю їхній соціотип (для себе, щоб знати). Ви - не сенсорно-логічний екстраверт. Ви - інтуїтивно-етичний екстраверт. Ви просто визначили своє супер-его. СЛЕ є супер-его ІЕЕ.
Пані Олено, Ви внесли сум'яття в мої мізки. :-)
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Я погоджуюсь з пані Оленою. Бо я так само визначив соціотип пана Володимира.
До речі, нерідко соціоніки-початківці теж мене визначають не по соціотипу, а по моєму супер-ЕГО.
Творю, отже існую.
Друже Володимире, який Твій соціотип?
Може, додаси в профіль?))
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
На мій погляд, самовизначення соціотипу страждає серйозним недоліком - необ'єктивністю до оцінки самого себе. Кожна людина вважає себе кращою, ніж вона є в дійсності.
Для точного визначенням соціотипу необхідно провести тестування об'єкта за допомогою спеціально розроблених анкет; враховувати під яким знаком Зодіака народжений об'єкт і, головне, враховувати конкретні досягнення об'єкта - освіту, результати праці, соціальний і сімейний стан.
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Серйозним недоліком типування є лише недостатнє або недбале пізнання себе ("Пізнай себе").
Перевірено на собі. Тестування "заносить", бо "Кожна людина вважає себе кращою, ніж вона є в дійсності." Інтерв'ювання схоже на навіювання - прикладом є "моє" інтерв'ювання на НО ініційоване(і за моєю згодою) Альбертом Саїним, де мене/я було віднесено до ЕІЕ. Прискіпливий до себе погляд з боку, після п'яти років, дозволив це виправити. Зараз чітко себе ідентифікую з ЕІІ.
Отже, правим є наш Філософ: "Пізнай себе"!
Звідси вимога Сковороди: «пізнай себе», «поглянь у себе». "...Сковорода писав:
«Найкраще людину бачить і серце її любить, хто любить думки її»
. Думки людини, її слова – це внутрішній світ людини, її духовна сутність, її краса або потворність, велич або ницість. Ця ідея Сковороди напрочуд актуальна сьогодні...""Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
Добре сказано. Так воно і є. А щодо "Соціоніки Альберта Саїна" - це не зовсім соціоніка в первинному розумінні цього слова (звідси й така назва).
Все, що робиться з власної волі, – добро!
А яка різниця між сенсорно-логічним інтровертом (майстер) і логіко-сенсорним інтровертом (контролер)? Компоненти ж наче ті самі і там і там, лише порядок різниться.
У них різні головні психічні функції, відповідно, відмінна система цінностей.
Майстер має "сенсорику краси і якості" та "логіку чесної праці" (це динамічна логіка).
У Контролера "конкретна логіка" (логіка статичних структур) і "сенсорика примусу".
Майстер належить до "гнучких", а Контролер - до "рішучих".
Канонічна назва соціотипу дає лише підказку щодо його інформаційної моделі.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
http://iqholding.com.ua/articles/sotsionika-rol-v-menedzhmenti Ще один опис значення квадр в керуванні державою.
Чи мають певний соціотип гобіти? Поки вони не стануть людьми, дарма з ними будь-яка співпраця. Тож спочатку повинен бути тест на біоробота. А я, дурний, шукав собі дуала серед гобітів! І навіть без ліхтаря.
Все починається з Любові.
Гобіти - це не якійсь окремий соціотип, це не якійсь окремий підвид, це лише найнижчий рівень буття людини. Людини, саме як вида, а не рівня буття. І, відповідно, гобіти можуть мати будь-який соціотип.
Якщо прагнеш чуда - створюй його!
Сьогоднья українська дуща має властивлсті першої квадри, це очевидно. Четверта квадра теж не є домінуючою, а скоріше маргинальною. Мріяти, звичйно, можна. Колись все зміниться і у ций царині, а задля цього доведеться попрацювати.
Все починається з Любові.
Народна душа (етнопсихіка) має сталий соціотип, який є незмінним протягом усього життя етносу. Так само людина має сталий соціотип від народження до смерті.
Протягом життя змінюється характер, звички, досвід, уподобання... Соціотип не змінюється.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Гаразд, Ігоре, хай соціотипи залишаться у книжках, а в житті людину і народ оцінюють характером. Тож який наразі характер українців? Терплячисть і пасивність, і аж ніяк не пасіонарність. Ось, може еліта (тобто ми) підтягне народ і до свого рівня. Тоді і соціотипи 4-і квадри виявлять себе.
Це не песимізм, а реалізм, нажаль.
<blockquote><strong>Ігор Каганець wrote:</strong> Народна душа (етнопсихіка) має сталий соціотип, який є незмінним протягом усього життя етносу. Так само людина має сталий соціотип від народження до смерті.
Протягом життя змінюється характер, звички, досвід, уподобання... Соціотип не змінюється.
Сергій Ждан wrote: Сьогоднья українська дуща має властивлсті першої квадри, це очевидно. Четверта квадра теж не є домінуючою, а скоріше маргинальною. Мрі</blockquote>
Все починається з Любові.
Маємо 16 вартостей; а чому вони називаються саме так, і як та чому так розподілені між соціотипами? Нащо знати свої вартості, і що з цим робити, може краще діяти за своїм характером?
Неспівпадіння характрів є сталим, а про неспівпадіння квадрових вартостей ніхто не знає.
Все починається з Любові.
Це не вартості, а психічні функції. Чому вони так називаються, читайте у книзі "Психологічні аспекти в менеджменті".
На базовому рівні, особливо у гобітів, стосунки між соціотипами мають визначальний вплив, адже це автоматична частина нашої психіки. Проте на вищих рівнях розвитку на перший план виходять духовні цінності – світогляд, спільна мета, відчуття краси, творчі якості.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Тож соціотипи - це інстинкти з несвідомості, тому немождиво на них вплинути?
Все починається з Любові.