Зображення користувача Ігор Каганець.
Ігор Каганець
  • Відвідувань: 20
  • Переглядів: 25

Перше і друге Я: головна помилка визначення соціотипу

Людина має чотири «Я». «Перше Я» дозволяє людині бути експертом і сміливо творити. «Друге Я» спрямоване на те, щоб обережно пристосуватися до оточення і жити з ним у мирі.

190702drugeya.jpg

М’які котики мріють про жорстке «друге Я» (альтер его)
М’які котики мріють про жорстке «друге Я» (альтер его)

«Перше Я», або просто «Я» (Его) людини визначається назвою її соціотипу. Наприклад, назва «Етико-інтуїтивний інтроверт» (ЕІІ, квадра IV, «Миротворець») вказує на те, що його головними психічними функціями (психічними вартостями) є «етика» та «інтуїція». Для уточнення звертаємось до вартостей IV квадри і з’ясовуємо, що йдеться про «етику духу» та «інтуїцію здібностей». Тобто «Я» ЕІІ визначається цими двома психічними функціями. Найрозвиненішою (програмною) є «етика духу», а творчою (інструментальною) – «інтуїція здібностей». Саме в царині дії (компетенції) цих двох психічних функцій ЕІІ реалізує себе в житті, може стати мудрим експертом і яскравим творцем. Подібним чином у «Логіко-сенсорного екстраверта» його «Я» визначають «логіка чесної праці» й «сенсорика краси та якості» – і так далі. У соціоніці «перше Я» ще називають «блоком его».

Якщо за допомогою «першого Я» людина змінює наш світ, то за допомогою «другого Я» вона підлаштовується під нього, засвоює суспільні норми, соціалізується. Діяльність «другого Я» особливо яскраво проявляється на етапі дозрівання людини, передусім у підлітків з їхнім виразним прагненням «бути як всі». Це природний етап соціальної адаптації, тому дві функції «другого Я» в соціоніці називають «адаптаційним блоком».

Життєва реалізація за функціями «першого Я» зазвичай відбувається після завершення соціальної адаптації за функціями «другого Я». За функціями «другого Я» людина може гарно засвоїти норми і стати гарним ерудитом, ремісником, виконавцем – але на полі компетенції «другого Я» вона ніколи не стане мудрецем, експертом і творцем. Мудрість і творчість є компетенцією «першого Я».  

Як визначити функції «другого Я»? Ці функції є головними у соціотипу з «протилежною» назвою: коли «етика» замінюється на «логіку», а «інтуїція» на «сенсорику» – і навпаки. Наприклад, протилежним типом для «етико-інтуїтивного інтроверта» (ЕІІ, квадра IV, «Миротворець») є «логіко-сенсорний інтроверт» (ЛСІ, квадра II, «Контролер»). Якщо поглянемо на вартості другої квадри, то побачимо, що ними є «інтуїція суперечностей», «сенсорика примусу», «конкретна логіка», «етика драматичних емоцій». З цього слідує, що «другим Я» етико-інтуїтивного інтроверта є «конкретна логіка» і «сенсорика примусу». На практиці це виглядає так, що під час соціальної адаптації «Миротворець» намагається з усіх сил поводитися як «Контролер», демонстративно виставляючи «конкретну логіку» (точність, увагу до деталей, ретельність) і посилено розвиваючи в собі «сенсорику примусу» (через вольові і фізичні практики).

Це пояснює відомий факт: в новій компанії людина схильна грати роль свого протилежного соціотипу, тобто виставляти назовні своє «друге Я». Тоді «Миротворець» виглядає як «Контролер», «Адміністратор» – як «Драматург», а «Психолог» – як «Генерал». Це може призвести до помилкової ідентифікації.

Тож якщо прагнете краще зрозуміти себе – погляньте на опис протилежного соціотипу. Там ви зможете упізнати своє «друге Я». Це допоможе краще зрозуміти свої «перше Я» і побачити шлях самореалізації, щастя, життєвого успіху. А знання свого соціотипу допоможе знайти або створити квадрову спільноту, в якій можна бути самим собою, розуміти своїх друзів і бути зрозумілим для них.      

Продовження: Чотири квадри, чотири моделі соціуму і Закон соціального регресу.


Попередні статті: 

Описи 16 соціотипів для надійної самоідентифікації: перший крок пізнання себе

Мистецтво ідентифікації: головні ознаки соціотипів 

Експрес-ідентифікатор соціотипів – швидкий генератор гіпотез для наступної перевірки

Квадри, системні ролі, етносоціоніка, форми державного правління

Третій параметр: під прикриттям виборів до ВР України триває соціальна селекція

Якщо вас цікавить розвиток цієї теми, ви можете підтримати наш проект щедрими дарами.
Наші інтереси: 

Пізнаємо себе, вчимось мистецтву ідентифікації соціотипів. 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Ельфи – з кінофільму "Володар перстенів"

Шлях Лебедів, або Як увійти в ельфійський простір волі. Світотворча тріада: омолодження, інновації, удача

Для заснування нової цивілізації необхідне поєднання трьох обов’язкових компонентів – керованої молодості, інноваційності та удачі. Щоб стати ельфом (елбедем, лебедем), треба піднестися в ельфійський...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Віолетта Подорожня.
0
Ще не підтримано

Маю сумнів. Згадую свої відчуття. Постійне відчуття страху. Страх бути покараною за любу провину (і це для дівчинки, яка цілодобово сиділа за книжками). Страх не відповідати очікуванням. Страх не втримати планку, яку тобі постійно піднімають. Ти повинна бути відмінницею, комсомолкою, грати на фортепіано, співати в хорі, танцювати, бути спортивною. І ти живеш цим чужим життям: "кругла" відмінниця, відвідуєш всі гуртки, поступаєш туди, куди колись не поступила твоя мама. Ти - це вона, у якої це не вийшло. А в тебе є тільки одне бажання: увечері гуляти на подвірї, як всі нормальні діти. Мати своє право голосу та можливість робити саме те, що хочеш тільки ти. І тому, ставши дорослою, ти стаєш прямою протилежністю тієї маленької дівчинки. І в твоїй родині все по-іншому. І твоя дитина виховується без обмежень. Скільки зусиль мені коштувало знайти себе і своє "Я". Замислилась. Чи зможу я повернутися у своє дитинство? Можливо. Спочатку в цьому житті я повинна виконати свою програму дій, досягти наміченого рівня. А тоді психологічно пережити своє нове, але вже щасливе дитинство. Дякую. Є привід покопатися в собі.

Ігор Каганець каже:
Один зі способів ідентифікації - дослідження поведінки людини в дитинстві. Діти поводяться невимушено, ні під кого не підлаштовуючись.

Віолетта Подорожня каже:<blockquote class="bb-quote-body">Я вважала, що все було навпаки. Жила така пай-дівчинка, вихована в пуританському (радянському) стилі - ЕІІ. Гарно навчалася, романтична натура, була членом горкому комсомолу, бо треба було бути як всі. Але сімейні обставини заставили її стати самодостатньою. Для цього потрібно було розвиватися, самій приймати рішення, продиратися через натовп. І якщо для виживання потрібно боротися, то на війні, як на війні - ЛСІ. В моїй уяві, зараз я - природня: кажу, роблю те, що думаю та відчуваю. Не можу тепер збагнути, де перше, а де друге "Я". Бо перше, то 2 квадра, а друге - то 4 квадра. Мабуть для повернення до тієї маленької дівчинки, ще не склалися затишні умови, бій ще продовжується.</blockquote>

Коментарі

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Про третє Я напишу в наступних статтях.

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Пишіть про цікаві історії з вашим другим Я!

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Арсен Дубовик.
0
Ще не підтримано

Моя "цікава історія" - в реалізації соціальної адаптації. ))
Отже, уточнююче зпитання:
Які інші пари его - супер его? Дякую.

Цитата:
«Миротворець» виглядає як «Контролер», «Адміністратор» – як «Драматург», а «Психолог» – як «Генерал».

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Змінюй назву на протилежну - отримаєш альтер-его.

Арсен Дубовик каже:
Моя "цікава історія" - в реалізації соціальної адаптації. ))
Отже, уточнююче зпитання:
Які інші пари его - супер его? Дякую.
Цитата:<blockquote class="bb-quote-body">«Миротворець» виглядає як «Контролер», «Адміністратор» – як «Драматург», а «Психолог» – як «Генерал». </blockquote>

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Леонід Українець.
0
Ще не підтримано

Один наш спільний знайомий свого часу за допомогою Тетяни Педан і методики Гречинського визначив мене як мораліста.

https://t.me/ETEPHET

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

"Мораліст" (етико-сенсорний інтроверт) є альтер-его для "Аналітика" (логіко-інтуїтивного інтроверта). Можливо, що в ситуації тестування невідомими людьми ти підсунув їм свій адаптаційний блок - про всяк випадок :)

Українець каже:
Один наш спільний знайомий свого часу за допомогою Тетяни Педан і методики Гречинського визначив мене як мораліста.

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Леонід Українець.
0
Ще не підтримано

Тестування відбувалось за фотографіями .

https://t.me/ETEPHET

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Можливо, на фотографіях ти косив під "друге Я" - щоб сподобатися. Врешті-решт, переважно для цього люди й фотографуються.

Для ідентифікації мають цінність світлини тих моментів, коли людина не знає, що за нею стежать.

Українець каже:
Тестування відбувалось за фотографіями .

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Віолетта Подорожня.
0
Ще не підтримано

Я вважала, що все було навпаки. Жила така пай-дівчинка, вихована в пуританському (радянському) стилі - ЕІІ. Гарно навчалася, романтична натура, була членом горкому комсомолу, бо треба було бути як всі. Але сімейні обставини заставили її стати самодостатньою. Для цього потрібно було розвиватися, самій приймати рішення, продиратися через натовп. І якщо для виживання потрібно боротися, то на війні, як на війні - ЛСІ. В моїй уяві, зараз я - природня: кажу, роблю те, що думаю та відчуваю. Не можу тепер збагнути, де перше, а де друге "Я". Бо перше, то 2 квадра, а друге - то 4 квадра. Мабуть для повернення до тієї маленької дівчинки, ще не склалися затишні умови, бій ще продовжується.

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Один зі способів ідентифікації - дослідження поведінки людини в дитинстві. Діти поводяться невимушено, ні під кого не підлаштовуючись.

Віолетта Подорожня каже:
Я вважала, що все було навпаки. Жила така пай-дівчинка, вихована в пуританському (радянському) стилі - ЕІІ. Гарно навчалася, романтична натура, була членом горкому комсомолу, бо треба було бути як всі. Але сімейні обставини заставили її стати самодостатньою. Для цього потрібно було розвиватися, самій приймати рішення, продиратися через натовп. І якщо для виживання потрібно боротися, то на війні, як на війні - ЛСІ. В моїй уяві, зараз я - природня: кажу, роблю те, що думаю та відчуваю. Не можу тепер збагнути, де перше, а де друге "Я". Бо перше, то 2 квадра, а друге - то 4 квадра. Мабуть для повернення до тієї маленької дівчинки, ще не склалися затишні умови, бій ще продовжується.

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Віолетта Подорожня.
0
Ще не підтримано

Маю сумнів. Згадую свої відчуття. Постійне відчуття страху. Страх бути покараною за любу провину (і це для дівчинки, яка цілодобово сиділа за книжками). Страх не відповідати очікуванням. Страх не втримати планку, яку тобі постійно піднімають. Ти повинна бути відмінницею, комсомолкою, грати на фортепіано, співати в хорі, танцювати, бути спортивною. І ти живеш цим чужим життям: "кругла" відмінниця, відвідуєш всі гуртки, поступаєш туди, куди колись не поступила твоя мама. Ти - це вона, у якої це не вийшло. А в тебе є тільки одне бажання: увечері гуляти на подвірї, як всі нормальні діти. Мати своє право голосу та можливість робити саме те, що хочеш тільки ти. І тому, ставши дорослою, ти стаєш прямою протилежністю тієї маленької дівчинки. І в твоїй родині все по-іншому. І твоя дитина виховується без обмежень. Скільки зусиль мені коштувало знайти себе і своє "Я". Замислилась. Чи зможу я повернутися у своє дитинство? Можливо. Спочатку в цьому житті я повинна виконати свою програму дій, досягти наміченого рівня. А тоді психологічно пережити своє нове, але вже щасливе дитинство. Дякую. Є привід покопатися в собі.

Ігор Каганець каже:
Один зі способів ідентифікації - дослідження поведінки людини в дитинстві. Діти поводяться невимушено, ні під кого не підлаштовуючись.

Віолетта Подорожня каже:<blockquote class="bb-quote-body">Я вважала, що все було навпаки. Жила така пай-дівчинка, вихована в пуританському (радянському) стилі - ЕІІ. Гарно навчалася, романтична натура, була членом горкому комсомолу, бо треба було бути як всі. Але сімейні обставини заставили її стати самодостатньою. Для цього потрібно було розвиватися, самій приймати рішення, продиратися через натовп. І якщо для виживання потрібно боротися, то на війні, як на війні - ЛСІ. В моїй уяві, зараз я - природня: кажу, роблю те, що думаю та відчуваю. Не можу тепер збагнути, де перше, а де друге "Я". Бо перше, то 2 квадра, а друге - то 4 квадра. Мабуть для повернення до тієї маленької дівчинки, ще не склалися затишні умови, бій ще продовжується.</blockquote>

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Ми вживаємо терміни "перше Я" і "друге Я" в суто соціонічному сенсі - як елементи соціонічної моделі особи.

Зазвичай людина спочатку докладає зусиль для пристосування до соціуму, тому першочергово розвиває своє друге Я (блок адаптації). І тільки коли відчуває себе достатньо впевнено, починає самореалізацію першого Я.

У бойових системах це називається так: "Перед переходом в атаку треба зайняти стійку позицію".

Віолетта Подорожня каже:
Маю сумнів. Згадую свої відчуття. Постійне відчуття страху. Страх бути покараною за любу провину (і це для дівчинки, яка цілодобово сиділа за книжками). Страх не відповідати очікуванням. Страх не втримати планку, яку тобі постійно піднімають. Ти повинна бути відмінницею, комсомолкою, грати на фортепіано, співати в хорі, танцювати, бути спортивною. І ти живеш цим чужим життям: "кругла" відмінниця, відвідуєш всі гуртки, поступаєш туди, куди колись не поступила твоя мама. Ти - це вона, у якої це не вийшло. А в тебе є тільки одне бажання: увечері гуляти на подвірї, як всі нормальні діти. Мати своє право голосу та можливість робити саме те, що хочеш тільки ти. І тому, ставши дорослою, ти стаєш прямою протилежністю тієї маленької дівчинки. І в твоїй родині все по-іншому. І твоя дитина виховується без обмежень. Скільки зусиль мені коштувало знайти себе і своє "Я". Замислилась. Чи зможу я повернутися у своє дитинство? Можливо. Спочатку в цьому житті я повинна виконати свою програму дій, досягти наміченого рівня. А тоді психологічно пережити своє нове, але вже щасливе дитинство. Дякую. Є привід покопатися в собі.

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Ора Світла.
0
Ще не підтримано

Миро, а Ти зустрічав таких людей, щоб вели себе як діти - ні під
кого не підлаштовувались ?

Усе проминає, за винятком Бога і Любові.
Григорій Сковорода

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Одна з причин помилкової ідентифікації полягає в тому, що ми не правильно розуміємо сенс "етики духу" і "абстрактної логіки", а тому записуємо "Миротворців" до "Аналітиків".

Існує помилкове уявлення, що якщо людина добре знає математику і має розвинену логіку, то вона є логічним типом. Це не так. Я знаю чимало етиків, які мають високий розвиток логіки. Наприклад, я, будучи етиком, був найкращим математиком на нашому факультеті.

Насправді різниця між "Аналітиком" і "Миротворцем" у тому, що "Аналітик" погано розуміє людей, тому вважає за краще мати справу з об’єктами, а не суб’єктами.

Для розрізнення "Миротворця" і "Аналітика" необхідно звернутися до такої ознаки як "позитивізм - негативізм". "Миротворці" - виражені позитивісти і оптимісти. "Аналітики" - негативісти, критики, песимісти.

Все, що робиться з власної волі, – добро!