Важливість: 
3

Спецтема:

Як зробити здоров'я не трендом, а стилем життя

Як ви думаєте, від чого залежить тривалість життя? Від генів, які передали батьки; від волі випадку, наприклад, рівня алкоголю в крові водія на зустрічній смузі; чи від наявності кваліфікованих лікарів, які «підлатають» вас? А може, все ж таки від вас самих і ваших звичок?

Як показує практика і дані Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), тривалість життя на 60% визначається способом життя. Решта припадає на незалежні від людини фактори – спадковість і екологію (по 15%), і 10% – частка медицини.

Правильний спосіб життя дозволяє не тільки жити довше і щасливіше, а й підвищує шанси обійти статистику ВООЗ: щорічно 9,1 млн осіб помирають з причин, що їх можна було запобігти.

Найбільш поширені з них – рак і порушення роботи серцево-судинної системи. На розвиток цих захворювань впливають безліч чинників – як спадкові, з якими важко боротися без допомоги лікарів та медикаментів, так і поведінкові: особливості харчування, шкідливі звички, стреси, режим фізичного навантаження, умови праці та відпочинку.

Останні не «спишеш» на погані гени або некваліфікованого лікаря. Погодьтеся, спадковість ні до чого, якщо ви з'їли 5 тістечок за останню годину, перевищивши норму добового споживання цукру.

Як з цим справляються у світі?

Досвід багатьох країн демонструє, що цю ситуацію можна регулювати двома способами.

Перший – формування здорового способу життя (у всіх, а не тільки в пабліку Instagram), другий – рання діагностика неінфекційних захворювань та факторів ризику їх розвитку з метою своєчасної корекції (тут необхідні регулярні огляди у лікаря, а не пошук симптоматики в Google).

Здоровий спосіб життя – річ чудова, але не всі можуть дозволити собі регулярно займатись у спортзалі з тренером, купувати дорогі органічні продукти і обмежувати себе у смачненькому. Прагнути до повного переходу на ЗСЖ варто, але другий варіант виглядає більш реалістично.

Всьому виною наші слабкості

Корекція способу життя – це програма, спрямована на поліпшення способу життя і поступову зміну поведінки з метою зміцнення здоров'я. Однак, і вона не виключає людський фактор. Всьому виною наші слабкості: звички, уподобання і природна лінь (небажання покидати зону комфорту). Якщо ви тільки вийшли з кабінету лікаря, який пригрозив вам згаданою вище статистикою ВООЗ, шанс того, що ви пройдете повз улюблене тістечко значно вище, ніж тиждень потому. А ще через місяць вмовляння лікаря виглядають далекими і безглуздими. І ось ви – задоволений покупець бісквітного торта.

А якщо ставити перед собою не грандіозні цілі, а рухатися потрохи і кожен день святкувати маленьку перемогу в боротьбі з факторами захворювань? На перший погляд, це не так ефективно, як повна відмова, але й ризик «зірватися» значно нижче. Надалі це дозволяє розпочати досягнення довгострокових цілей – скорочення поширеності захворювань.

Не потрібно ліпити з себе нову людину – варто діяти поступово і планомірно. Наприклад, сформувати самому або з фахівцем раціон, включити в графік регулярні заняття спортом, знайти заміну улюбленим пончикам і еклерам (смузі і фрукти, наприклад). Існують також менш шкідливі альтернативи для курців, а фанатам випити варто визначити чітку міру.

У світі цей підхід позначили терміном «зниження шкоди» (Harm reduction) – поступовим переходом до «правильного» способу життя. Скоріш за все, ви не раз з ним стикалися, але не називали його певним терміном. Погодьтеся, якщо у вас буде можливість, ви виберете більш якісний продукт або послугу, пристебнете ремінь безпеки, не будете «змішувати» різні види алкоголю у великих дозах.

З чого почати?

Визначте, що саме шкідливо для вас: цукор, а не солодощі; транс-жири, а не калорії; продукти горіння, а не нікотин; велика доза випитого, а не сам алкоголь. І зменшуйте, замінюйте – сьогодні на ринку безліч доступних альтернатив.

Але є й фактори зовнішнього середовища, скажете ви. Як бути з життям у мегаполісі?

У місті нас переслідують хронічна втома, психологічні проблеми, стрес. Останній часто стає причиною серцево-судинних захворювань: прискорює серцебиття, підвищує тиск, збільшує приплив крові до мозку. Тому варто регулярно «розряджати» адреналіновий запас. Наприклад, сходити в зал або прогулятися на свіжому повітрі. У село переїхати не просто, але відвідати рідних за містом можна. Їм приємно і вам корисно. Ефективним буде і аутотренінг.

При подібному переході «без фанатизму» організм не перебуватиме у стресовому стані, а значить, йому не захочеться «зіскочити» і «зірватися». Дослідження показали, що підхід зниження шкоди від факторів ризику вирішує кілька гострих проблем як на особистісному, так і на державному рівнях:

  • знижує ризики для здоров'я людини,
  • скорочує витрати на медичне обслуговування та охорону здоров'я,
  • підвищує продуктивність,
  • скорочує прояви хронічних захворювань.

Спосіб життя залежить від особистого вибору і відповідальності людини перед самою собою. Це зважений підхід і перший крок на шляху до поліпшення здоров'я: більш правильне харчування, помірні фізичні навантаження, обмеження кількості алкоголю, перехід на менш шкідливі альтернативи сигаретам. А з часом, якщо ви вже змінили звичку, чому б не відмовитися від неї зовсім? Наприклад, з понеділка.

 

Джерело

Наші інтереси: 

Здоровий спосіб життя - це вигідно.

Гравець: 
Оксана Колосовська
 
Форум Підтримати сайт Довідка