Важливість: 
3
Американсько-український «випадковий розвідник»

Англомовна мемуарна праця «Monte Rosa»* про «випадкового розвідника» охоплює понад півстоліття геополітики та інформаційної війни аж до розпаду СССР. Цінна розповідь бурхливого життя американського українця Ярослава Мартинюка.

yaroslavmartynyuk.jpg

Ярослав Мартинюк
Ярослав Мартинюк

Далеко від утертого робочого звіту, «Monte Rosa» — це насамперед захоплива першинка. З неї дізнаємося про винахідливість американця родом з України Ярослава Мартинюка, через яку «Радіо Свобода» нарешті ознайомилося зі своїми східньо-европейськими слухачами: адже стояла залізна завіса, тож про ніякий опит аудиторії бути мови не могло!

Розповідь починається алегорією: в той час, коли СССР лускає і вільний світ перемагає, Мартинюк підкорює альпійську вершину «Монте Роза». Іронія полягає в тому, що він до цієї знакової історичної події вклав свою унікальну «цеглинку»...

Колишній аналітик нафтової промисловости Мартинюк згодом служитиме у розвідковому підрозділі армії США «через збіг обставин», а потім у «SAAOR» (Сфера совєтських слухачів та вивчення їхньої думки), створеній ЦРУ аби донести «altera pars» (другу думку) заполоненим «совєтською правдою» громадянам.

До того ж, «Monte Rosa», як багатоспектральне географічне джерело стає, сторінка за сторінкою, дорогоцінним протитілом тоталітарній ідеології. І особливо переконливим для мимовільно підсаджених на голку антиамериканського тропізму, бо ці розвідувальні дії :

  • змогли бути плідними тільки на сприятливому ґрунті (у народі, який зазнав неволю, ґеноцид, спустошення,...),

  • були відповіддю - дуже пізною! - на введення марксистської пропаганди в «білу» російську імперію, яка відтак стала «червоною»,

  • були порятунком для східньоєвропейських народів, звільнених на початку двадцятого століття, але покинуті Західньою Європою,

  • знизили небезпеку Москви, яка після Чечні і Грузії, повторює свої злочини в Україні, більш-менш приховано в Америці, Франції, Німеччині, Швеції, і знову в Центральній і Східний Европі...

Якщо чехи, словаки, угорці і поляки діставали від США інформаційну допомогу, закликаючи їх боротися за волю ще 1951 року, то Україна отримала цю підтримку набагато пізніше, частково через московську непроникність, у якій вона перебувала.

Понад кількох вищезгаданих аспектів, «Monte Rosa» — це ще й приємні творчі, дипломатичні, спортивні й дружні мандри світом, у яких переважає людське тепло, гумор, винахід, відвага і подвиг.

Після появи англійською мовою цього першого «заповіту» для майбутніх поколінь, радітимемо перекладом українською.

----------------------

«Monte Rosa», Memoir of an Accidental Spy, bu Jaroslaw Martyniuk. Xlibris, december 2017.

Стаття французькою

Наші інтереси: 

Ярослав Мартинюк — рідкісний у світі розвідник, а далека Америка — ближчий союзник, ніж близька Західня Европа. 

 

Гравець: 
Зірка Вітошинська
233

Новини від RedTram - для збільшення прихильників НО

Loading...
 
Форум Підтримати сайт Довідка