Важливість: 
5

Спецтема:

Категорія:

США і Третій Райх – геополітичні союзники чи противники?

Геополітика – це теорія і практика гармонізації інтересів держав. Все починається з розділення на своїх і чужих, друзів і противників. Кількісну експрес-оцінку загального стану геополітичних стосунків між державами можна здійснити за допомогою геополітичного індексу – ГПІ.

180328lystivkyssha.jpg

Американські вітальні листівки першої третини 20 століття
Американські вітальні листівки першої третини 20 століття

Про методику його застосування ми вже знаємо зі статті Геополітичний індекс, або Як вираховувати геополітичних друзів і ворогів. Нагадаємо, що ГПІ вираховується як сума значень трьох компонентів:

 • «ідеологія» зі значеннями -3, 0 або +3
 • «безпека» зі значеннями -2, 0 або +2
 • «економіка» зі значеннями -1, 0 або +1

У згаданій статті ми розрахували ГПІ для сучасних стосунків України з такими державами:

 • США +6
 • Литва +6
 • Великобританія +3
 • Польща +3
 • Німеччина -1
 • Китай -5
 • Росія -6.

Геополітичний індекс можна розраховувати не лише для оцінки теперішнього стану, а й до геополітичних відносин у минулому. Розгляньмо відносини між деякими великими державами у 1920-30-х роках (до президентства Франкліна Рузвельта з 1933 року).    

США – СРСР: мінус 6  

Ідеологія -3

США – націоналістична республіка, СРСР – комуністична диктатура.

Американський Білль про права (перші десять поправок до Конституції США) гарантує

 • свободу релігії, слова, друку, зборів, звернень до уряду;
 • озброєння громадян, заохочення народного ополчення;
 • недоторканість особи, помешкання, особистих паперів і майна;
 • швидкий і відкритий суд безсторонніх присяжних.

СРСР діяв на протилежних засадах:

 • ліквідація релігійних, національних та громадянських свобод;
 • повне роззброєння громадян;
 • відсутність недоторканості особи і власності;
 • відсутність справедливого суду.

Безпека -2

СРСР просував «всесвітню революцію», для чого створив у 1919 р. підривну організацію Комінтерн, яка діяла і в США за допомогою Компартії. Здійснення комуністичної пропаганди, в тому числі антирелігійної, була однією з головних причин невизнання Штатами Радянського Союзу. США визнали СРСР лише у 1933 році – після приходу до влади президента Франкліна Рузвельта.

Економіка -1

Економічна ворожнеча між США і СРСР була викликана тим, що комуністична Москва, розграбувавши Російську імперію, відмовилась повертати її зовнішні борги.  До 1920 року в США діяло торгове ембарго щодо СРСР.

США – Великобританія: нуль

Ідеологія 0

Обидві країни об’єднує англійська мова і спільне походження, проте негативним чинником були війна США за незалежність від Британії, а також відмінність у соціальних устроях – американська республіка проти британської монархії.

Безпека 0

Держави були ситуативними союзниками, відстоюючи власні інтереси, але в той же час вели військово-морське суперництво.

Економіка 0

Економічно США і Британія майже не співпрацювали між собою.

США – Третій Райх: +6

Ідеологія +3

Націонал-соціалісти вважали США з їх чіткою расовою політикою істинно народною державою, яка багато в чому заслуговує наслідування. Гітлерівці запозичили в США привітальний жест («салют Белламі»), свастику (символ щастя і процвітання), расові закони, позитивне мислення, філософію успіху. Дружнім стосункам сприяла численна німецька діаспора в США. Від 1848 року близько семи мільйонів німців емігрували до Сполучених Штатів. До 1890 року більше 40 відсотків населення з міст Клівленд, Мілуокі, Хобокен і Цинциннаті були німецького походження (сьогодні приблизно 58 мільйонів американців називають себе американцями німецького походження). Адольф Гітлер вважав своїм натхненником Генрі Форда.    

Безпека +2

У першій світовій війні протягом 1917–1918 рр. США воювали проти Німеччини, проте виступили проти Версальського договору, який був руйнівним щодо Німеччини і провокував нову європейську війну. Президент США (1929–1933) Герберт Гувер мав німецьке походження і виступав за те, щоб не втручатися в Другу світову війну і надати Гітлеру Європу. Американці не бажали війни з Третім Райхом, а Франклін Рузвельт у 1940 році втретє став президентом завдяки обіцянці, що «не відправить американських хлопців ні в яку іноземну війну». США і Третій Райх не були військово-політичними конкурентами ні на суші, ні на морі.  

Економіка +1

Після першої світової війни США виступили головним інвестором оздоровлення німецької економіки. З 1924 до 1929 р. діяв американський «План Дауеса». Масштабні інвестиції сприяли відновленню промислового виробництва, яке вже у 1927 р. досягло передвоєнного рівня. Частка Німеччини у світовому експорті збільшилася з 5,73% у 1924 р. до 9,79% у 1929 р. Американські корпорації, особливо «Форд моторс» активно допомагали Третьому Райху. До початку Другої світової війни сукупні внески американських корпорацій у свої німецькі філії і представництва становили приблизно 800 мільйонів доларів. Після початку війни з Третім Райхом продовжували активно взаємодіяти компанії Ford, Standard Oil of New Jersey (нині Exxon), General Motors, ITT, IBM та інші.   

Висновок

Отже, маємо такі геополітичні індекси:

+6 США – Третій Райх

0   США – Великобританія

-6  США – СРСР  

Ці індекси мають сталий характер, для їх зміни потрібні серйозні перетворення. Наприклад, після поразки Третього Райху і післявоєнного «переформатування німецького мозку» (денаціоналізації) відносини США–Німеччина різко погіршилися. Сучасна ФРН дедалі більше орієнтується на Китай і намагається розвивати торгівлю з Росією, зокрема, реалізувати антиамериканський і антиукраїнський проект «Північний потік – 2». Тому геополітичний індекс США-ФРН нині в кращому разі становить -1 (0  0 -1), тобто міждержавні американо-німецькі відносини є приховано ворожими.          

До Другої світової війни геополітичним союзником США був Третій Райх, а геополітичним противником був СРСР. 

Наші інтереси: 

Аналізуємо геополітичні відносини, прогнозуємо майбутнє

Гравець: 
Ігор Каганець

Новини від RedTram - для популяризації НО

 
Форум Підтримати сайт Довідка