Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
190

Автофагія: японський біолог Йосінорі Осумі отримав Нобелівську премію за "самопоїдання" клітин

Світ:

Важливість: 
2

Клітина може знищувати свої власні компоненти, огороджуючи їх мембраною і створюючи таким чином бульбашки, які потім переміщуються до відділення з переробки відходів. Автофагія забезпечує оновлення клітин.

Лауреатом цьогорічної Нобелівської премії у галузі медицини та фізіології став 71-річний японець професор Токійського технологічного інституту Йосінорі Осумі.

“Нобелівський комітет Каролінського інституту Стогкольма сьогодні ухвалив рішення вручити цьогорічну премію в галузі медицини та фізіології професору Осумі за його відкриття механізму автофагії,” – анонсував секретар Нобелівського комітету з фізіології та медицини Томас Перлман.

Концепція явища автофагії виникла у 1960-ті роки, коли дослідники вперше побачили, що клітина може знищувати свої власні компоненти, огороджуючи їх мембраною і створюючи таким чином бульбашки, які потім переміщуються до відділення з переробки відходів — лізосом.

“Шляхом знищення пошкоджених органел автофагія забезпечує оновлення клітин. Водночас відсутність автофагії призводить до старіння клітин, численних захворювань, приміром, Альцгеймера та цукрового діабету другого типу. Втім, автофагія може мати і небажані ефекти, приміром у хворого на рак автофагія може викликати збільшення кількості ракових клітин та їхню стійкість до хіміотерапії,” – говорить професор з вірусології Каролінського інституту Маріа Масуччі.

Осумі розпочав серію експериментів на початку 1990-х, використовуючи пекарські дріжджі, та довів, що подібний складний механізм відбувається і в людських клітинах. Відкриття японського біолога відкрило шлях до розуміння фундаментальної важливості автофагії в багатьох фізіологічних процесах — таких як адаптація до голоду або відповідь на інфекцію.

Хоча автофагія є стратегією виживання клітин, існують експериментальні дані, які свідчать про те, що вона може брати участь і в механізмах запрограмованої смерті. 

Додатково: 

Наші інтереси: 

Рухаємося до безсмертя.

Підписуюсь на новини
Поширити цю сторінку: 

Коментарі

Зображення користувача Арсен Дубовик.

Якщо порівняти системи "людина - соціум" і "клітина - людина",
то матимемо (може й криве) пояснення вбивства чи поїдання (канібалізм)
людей людьми...
У здоровому соціумі - усунення(знищення) "хворих" людей відбувається лише шляхом покарання "на горло" тих, хто не може змінитися(адаптуватися до правил перебування в соціумі). Прояв "любові до ворога".
У хворому соціумі - усунення(вбивство) людей відбувається внаслідок канібалізму і війн, стараннями тих, хто хоче домінувати. Прояв паразитизму.

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)