Важливість: 
2
Автофагія: японський біолог Йосінорі Осумі отримав Нобелівську премію за "самопоїдання" клітин

Клітина може знищувати свої власні компоненти, огороджуючи їх мембраною і створюючи таким чином бульбашки, які потім переміщуються до відділення з переробки відходів. Автофагія забезпечує оновлення клітин.

Лауреатом цьогорічної Нобелівської премії у галузі медицини та фізіології став 71-річний японець професор Токійського технологічного інституту Йосінорі Осумі.

“Нобелівський комітет Каролінського інституту Стогкольма сьогодні ухвалив рішення вручити цьогорічну премію в галузі медицини та фізіології професору Осумі за його відкриття механізму автофагії,” – анонсував секретар Нобелівського комітету з фізіології та медицини Томас Перлман.

Концепція явища автофагії виникла у 1960-ті роки, коли дослідники вперше побачили, що клітина може знищувати свої власні компоненти, огороджуючи їх мембраною і створюючи таким чином бульбашки, які потім переміщуються до відділення з переробки відходів — лізосом.

“Шляхом знищення пошкоджених органел автофагія забезпечує оновлення клітин. Водночас відсутність автофагії призводить до старіння клітин, численних захворювань, приміром, Альцгеймера та цукрового діабету другого типу. Втім, автофагія може мати і небажані ефекти, приміром у хворого на рак автофагія може викликати збільшення кількості ракових клітин та їхню стійкість до хіміотерапії,” – говорить професор з вірусології Каролінського інституту Маріа Масуччі.

Осумі розпочав серію експериментів на початку 1990-х, використовуючи пекарські дріжджі, та довів, що подібний складний механізм відбувається і в людських клітинах. Відкриття японського біолога відкрило шлях до розуміння фундаментальної важливості автофагії в багатьох фізіологічних процесах — таких як адаптація до голоду або відповідь на інфекцію.

Хоча автофагія є стратегією виживання клітин, існують експериментальні дані, які свідчать про те, що вона може брати участь і в механізмах запрограмованої смерті. 

Додатково: 

Наші інтереси: 

Рухаємося до безсмертя.

Гравець: 
Олена Каганець

Новини від RedTram - для популяризації НО

 
Форум Підтримати сайт Довідка