Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

"Мрія" для НАТО: як українські літаки допомагають Європі та США здолати епідемію

Чому доставка масок та медичної апаратури до країн НАТО була вигідна також і нашій державі? Що змінила коронакриза для українських авіаторів? Як українські вантажні літаки стали найефективнішою рекламою України у світі? Ан-225 "Мрія" – найбільший транспортний літак у світі, збудований Київським КБ ім. Антонова наприкінці 1980-х, для перевезення багаторазового космічного корабля "Буран". Але знайшов свою нішу і після згортання космічної програми.

"Я бачив українські літаки, вони – величезні", – так нещодавно описував свої враження від транспортних літаків Ан-124 "Руслан" та Ан-225 "Мрія" генсек НАТО Єнс Столтенберг. 

Франція, Іспанія, Польща, Чехія, Данія, США – це далеко не повний список країн, куди протягом останнього місяця українські літаки привозили медичні маски, захисні костюми та обладнання для боротьби з коронавірусом, пише Європейська правда.

Українська "Мрія"

Літак-гігант використовують здебільшого для перевезення негабаритних моновантажів, наприклад, генераторів або лопастей для вітрових електростанцій. 

Рекордна вага вантажу, перевезеного "Мрією" за один рейс, – 253,8 тонни. Жоден інший транспорт у світі навіть близько не здатен на подібні перевезення.

Останні півтора року "Мрія" перебувала на модернізації, яку завершили дуже вчасно, – нині через епідемію коронавірусу попит на вантажні перевезення стрімко зріс. Річ у тім, що досі левову частку авіа вантажів перевозили у вантажних відсіках "попутних" пасажирських літаків, які здійснювали тисячі регулярних рейсів по всьому світу. Зараз ця можливість зникла, а тому існуючі суто вантажні рейси виявилися заброньовані по максимуму.

Крім "Мрії", "Авіалінії Антонова" також мають флот літаків Ан-124 "Руслан", які є найбільшими серійними вантажними літаками у світі, із максимальним корисним навантаженням 120 тонн.

14 квітня "Мрія" виконала перший після ремонту рейс – літак привіз медичний вантаж з Китаю до Польської столиці. 

За прильотом літака-гіганта до Варшави на Facebook-сторінці аеропорту спостерігали понад 80 тисяч людей. Польська влада через ажіотаж навіть закликала не порушувати карантин і не приїжджати дивитися на літак.

"Це перший візит "Мрії" у Польщу, і він не міг не викликати ажіотажу. Той факт, що польський прем'єр-міністр давав брифінг на фоні нашого літака та українських кольорів, став дуже потужним інструментом популяризації України. Адже навіть у Польщі для багатьох виявилося несподіванкою, що Україна здатна будувати такі літаки", - розповів український посол в Польщі Андрій Дещиця. 

Аеропорт Варшави. Польські журналісти роблять селфі на фоні "Мрії". Фото wojskonews.pl

До модернізації "Мрія" виконувала в середньому 20 рейсів на рік, цього року цей показник може бути перевершений за кілька місяців.

Медичні рейси почалися ще в березні, коли український "Руслан" привіз маски та тести до Чехії. 

"Перший приліт "Руслана" однозначно став ключовою подією тижня у Чехії. В аеропорт Пардубіце зустрічати його прибуло ледь не пів уряду на чолі із прем'єром, а всі медіа детально написали про це. Для чехів було критично важливо, що їхня країна стала першою, до якої привезли медикаменти. І хоча окремі політики наголошували, що це не допомога України, а НАТО, і що за неї було заплачено, – для більшості чехів це стало свідченням особливо добрих відносин наших країн", - згадує посол України у Чехії Євген Перебийніс.

Цей, і так само чимало наступних рейсів український перевізник виконав відповідно до контракту за програмою стратегічних авіаперевезень Strategic Airlift International Solution (SALIS) під егідою НАТО та Євросоюзу. 

Ця програма була задумана, щоби посилити держави-члени Альянсу, давши їм доступ до української авіатехніки.

"Програма певний час використовувала і російські, і українські літаки, але на сьогодні саме Україна забезпечує всі потреби програми SALIS. Це рішення для країн, які не мають достатніх засобів для вантажних перевезень, але це тимчасове рішення", - пояснив віцепрем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Вадим Пристайко.

У програмі SALIS беруть участь 9 членів Альянсу: Бельгія, Чехія, Франція, Німеччина, Угорщина, Норвегія, Польща, Словаччина і Словенія.

За умовами контракту з Агентством НАТО з технічного обслуговування і постачання (NSPA), українські авіатори не коментують статистику або плани перевезень за програмою SALIS. Проте на сайті NSPA є підтвердження того, що частина рейсів Ан-124 виконані саме за цим контрактом.

"Наразі Польща, а також Чехія та Словаччина використовують свою квоту для перевезення невідкладних медичних засобів захисту з Китаю для подолання коронавірусної кризи", - йдеться в одному з повідомлень.

Там також вказано, що через SALIS країни НАТО отримують доступ до п'яти літаків Ан-124 (загалом у "Антонова" їх сім) протягом декількох днів. Крім того, чинний контракт також передбачає доступ до літаків Ан-22, Ан-225 та Іл-76.

Поточний контракт "Антонова" з NSPA був укладений в грудні 2018 року та діє до 31 грудня 2021 року, після чого він може бути продовжений. Але Україна готується до ще тіснішої співпраці з Альянсом у питанні авіаперевезень.

"Зараз один літак Ан-124 базується в Лейпцигу як прикріплений до програми. Та за необхідністю можуть використовуватися й інші літаки. Альянс розвиває спроможності стратегічних перевезень, і тут Україна бачить шлях від участі у тимчасовій програмі до того, щоб стати постійним партнером НАТО. Те, що для SALIS обрали лише Україну – вже свідчить про те, що нас вважають стратегічним партнером", - зазначає Пристайко.

Його слова підтверджують і на найвищому рівні в Альянсі. 

Раніше НАТО використовувало для перевезень не тільки літаки "Авіаліній Антонова", але і російської компанії "Волга-Днепр". Втім, після анексії Криму співпраця з росіянами була припинена, і Україна наразі є безальтернативним партнером. У НАТО просто немає літаків, які могли б забезпечити таку ж ефективність перевезень за аналогічну вартість.

Літки "Ан" стали "летючою візитівкою" нашої держави. 

В тему: 

Запуску ракети Falcon Heavy посприяв український літак "Руслан"

Україна запропонувала НАТО використовувати літаки "Руслан" і "Мрія"

Вісім літаків на рік: Boeing допоможе компанії "Антонов"

«Антонов» вийде на ринок Заходу у співпраці з «Боїнгом»

"Антонов" почав серійне виробництво новітнього Ан-178

«Антонов» відновив літак Ан-22 «Антей»

Наші інтереси: 

Українська "Мрія" цікава не тільки як унікальний комерційний перевізник. Такий літак прикрасить собою імідж будь-якої країни. 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Френк Герберт: Ну як вам друге дно Вулика Геллстрома?

«Вулик Геллстрома», «Дюна» і 10 принципів Джигаду – політичний проект Френка Герберта

«Життя у вулику передбачає не регламентовану монотонність, а МЕТАМОРФОЗУ. Коли комаха досягає межі своїх можливостей, вона чудесним чином перетворюється на абсолютно нову істоту. У цій метаморфозі я...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Віктор Макаренко.
0
Ще не підтримано

Гарні новини!
Уточнення: в заголовку "Мрія", а на світлині "Руслан".

Коментарі

Зображення користувача Віктор Макаренко.
0
Ще не підтримано

Гарні новини!
Уточнення: в заголовку "Мрія", а на світлині "Руслан".

Зображення користувача Валерій Зміївський.
0
Ще не підтримано

Вірне зауваження, треба бути більш коректними. У Мрії 6 турбін - по три на кожне крило. Варто знайти фото і замінити

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Дякую! Виправив.

Віктор Макаренко каже:
Гарні новини!
Уточнення: в заголовку "Мрія", а на світлині "Руслан".

Все, що робиться з власної волі, – добро!