Антикорупційний активіст Віталій Шабунін (фото Данило Антонюк/Укрінформ/Sipa USA/Reuters)
«Антикорупційні» рейди проти відомих українських фігур та дії на користь лояльних до влади осіб на високих посадах призвели до звинувачень у тому, що уряд президента Володимира Зеленського котиться до авторитаризму, пише The Financial Times.
Зеленський та його найближчі помічники стикаються зі звинуваченнями з боку політиків, активістів та дипломатів у тому, що вони використовують надзвичайні повноваження, надані їм у рамках воєнного стану, для усунення критиків, придушення лідерів громадянського суспільства та зміцнення контролю.
Протести посилилися після того, як минулої п'ятниці озброєні співробітники Державного бюро розслідувань (ДБР) у масках увірвалися до будинку відомого борця з корупцією Віталія Шабуніна, вилучивши телефони, ноутбуки та планшети.
Приблизно в той же час слідчі ДБР та озброєні агенти провели обшук у будинку колишнього міністра інфраструктури Олександра Кубракова в Києві, вилучивши його мобільний телефон та інші пристрої. Влада заявила, що обшуки пов'язані з розслідуванням корупції.
Шабунін і Кубраков назвали рейди політично вмотивованими, додавши, що СБУ не пред'явила ордерів, виданих судом, і не надала часу для присутності їхніх адвокатів під час обшуків.
Шабунін заявив Financial Times: «Зеленський використовує мою справу, щоб надіслати сигнал двом групам, які можуть становити для нього загрозу. Послання таке: якщо я можу публічно переслідувати Шабуніна під пильною увагою ЗМІ та попри підтримку громадськості, то я можу переслідувати будь-кого з вас».
«Перша група – це журналісти та активісти, які викривають корупцію, – додав він. – Друга група – військовослужбовці. Адже звинувачення проти мене пов’язані з моєю військовою службою».
Політичні союзники та навіть недоброзичливці Шабуніна та Кубракова, а також значна частина громадянського суспільства України засудили рейди та попередили, що вони, ймовірно, є частиною кампанії Офісу Зеленського проти критиків.
«Це прямий сценарій російського типу, спрямований на розкол суспільства, що може призвести до вуличних протестів», – заявила депутатка Олександра Устинова, голова комісії Верховної Ради України з питань контролю над озброєннями та радниця міністра оборони.
Обшуки відбулися після санкцій проти кількох відомих політиків, зокрема колишнього президента Петра Порошенка, який у 2019 році програв Зеленському на виборах і відтоді є його затятим критиком.
На початку цього місяця кабінет Зеленського вирішив не призначати Олександра Цивінського, детектива Національного антикорупційного бюро (НАБУ), на посаду голови Бюро економічної безпеки, яке розслідує економічні злочини. Цивінський був обраний незалежно, але ОП заявив, що він «не підходить».
Анастасія Радіна, депутатка партії «Слуга народу» Зеленського і голова антикорупційного комітету парламенту, заявила, що уряд «не має повноважень» відхиляти кандидатуру Цивінського і що цей крок «не відповідає закону».
Також цього місяця Зеленський призначив першу віцепрем'єрку Юлію Свириденко на посаду голови уряду, замінивши на цій посаді довголітнього прем'єра Дениса Шмигаля. Свириденко вважається близькою соратницею Андрія Єрмака, глави адміністрації Зеленського.
Ці зміни відбуваються в нестабільний для України час, коли країна намагається відбитися від ескалації російської повітряної та наземної операції, зміцнити військову підтримку США та реформувати уряд.
Українські активісти, незалежні ЗМІ та західні посадовці в Києві попередили, що те, що почалося як захист суверенітету, ризикує перетворитися на хрестовий похід з метою перетворення держави на подобу правлячого кола. Вони стверджують, що це загрожує підірвати прогрес у реформах, досягнутого після демократичної революції 2014 року в Україні.
Офіс Зеленського відмовився від коментарів.
Шабунін і Кубраков, справи яких не пов'язані між собою, категорично заперечують висунуті проти них звинувачення.
Справа Шабуніна, співзасновника і голови правління Центру протидії корупції (ЦПК), зосереджена на звинуваченнях в ухиленні від призову до армії та шахрайстві. СБУ звинуватила його в ухиленні від призову та зловживанні військовими коштами, що карається позбавленням волі на строк до 10 років.
Адвокатка Шабуніна Олена Щербань заявила, що справа побудована на перекручуванні його військового досьє. Вона стверджує, що розслідування є незаконним і має на меті дискредитувати активіста, який викривав корупцію в уряді.
Після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року Шабунін добровільно вступив до Територіальних сил оборони. З вересня 2022 року по лютий 2023 року він був відряджений до Національного агентства з питань запобігання корупції, яке заявило, що його відрядження було офіційно затверджене і повністю законне.
Щербань стверджує, що зарплата Шабуніна відповідала державним нормам для мобілізованих військовослужбовців і що він ніколи не отримував бойових премій. Вона засудила вилучення електронних пристроїв, що належать його дружині та дітям, назвавши обшук примусовим і позасудовим актом.
«Це не були обшуки, – сказала виконавча директорка Центру протидії корупції Дар’я Каленюк. – Це були тактики залякування. Це не було про справедливість. Це було про тиск».
Шабунін і його прихильники вважають, що цей крок є помстою за розслідування ЦПК щодо корупції на високому рівні та критику кабінету Зеленського після того, як він відхилив призначення Цивінського на посаду керівника БЕБ (Бюро економічної безпеки).
Шабунін, який давно бореться з корупцією, був колючкою в боці кількох урядів. Деякі представники адміністрації Зеленського звинуватили ЦПК в «грантоїдстві» – це термін, який використовують для дискредитації некомерційних організацій, що отримують фінансування від західних урядів.
Справа проти Шабуніна викликала обурення серед прореформаторських кіл України. Провідні незалежні ЗМІ опублікували різкі редакційні статті.
«Користуючись війною, Зеленський робить перші, але впевнені кроки до корумпованого авторитаризму», – написала редакційна колегія «Української правди», найпопулярнішого онлайн-видання України.
«Репресії проти найвідомішого борця з корупцією в країні не можуть відбуватися без принаймні мовчазної згоди президента Зеленського, а то й без його активного дозволу», – написало англомовне видання Kyiv Independent.
Найближчі політичні суперники президента пішли за їхнім прикладом. Мер Києва Віталій Кличко попередив, що «під прикриттям війни влада переслідує тих, кого вважає незручними: політичних опонентів, місцеві органи влади, експертів, журналістів та активістів».
Справа Кубракова стосується звинувачень у тому, що він допоміг українському депутату розкрасти близько 350 000 доларів у рамках схеми закупівлі добрив у Білорусі.
Він заявив, що «абсолютно не має жодного стосунку» до цього депутата і повністю співпрацює з правоохоронними органами.
Особа, близька до Кубракова, заявила, що обшуки в його будинку є «помстою» за кримінальне розслідування корупції, розпочате цього місяця проти близького соратника Зеленського, віцепрем'єр-міністра Олексія Чернишова.
Слідчі вважають, що Кубраков міг викрити Чернишова, що той заперечує. Чернишов заперечує звинувачення в участі в земельному шахрайстві на суму 24 мільйони доларів.
Шабунін також назвав цю справу причиною переслідувань з боку влади. «Зеленський почувається вразливим. Ми заблокували їхній пріоритетний законопроект – амністію за корупційні злочини, скоєні постачальниками зброї, – сказав він. А НАБУ висунуло підозру віцепрем'єру Чернишову, який належить до найближчого оточення Зеленського».
Водночас кадрові перестановки в уряді, що розпочалися в середу, спонукали критиків звинуватити адміністрацію в концентрації влади в руках небагатьох.
«Це помста, – заявила Каленюк. – Вони використовують закон про мобілізацію та воєнний стан, щоб придушити критиків, вважаючи, що Захід занадто зайнятий, щоб це помітити».
Ці кроки також збігаються з відновленням відносин між Зеленським і президентом США Дональдом Трампом після суперечки в Овальному кабінеті і тимчасового припинення військової допомоги та обміну розвідданими з боку США.
Трамп нещодавно оголосив, що продаватиме зброю країнам НАТО, які передадуть її Україні. Однак американський лідер вже раніше різко змінював свою позицію щодо України та Росії, і в Києві мало хто вірить, що він остаточно перейшов на їхній бік.
Посли G7 раніше публічно попереджали адміністрацію Зеленського щодо управління державою. Однак цього разу посли в Києві зберігають публічну мовчанку, зокрема щодо обшуків Шабуніна та Кубракова.
Посол США Бріджет Брінк подала у відставку на знак протесту проти політики Трампа у квітні цього року. Тимчасовий посланник США ділить свій час між Києвом і постійним місцем роботи на Кіпрі.
«Дуже важко критикувати Україну», коли вона перебуває під безжальним натиском Росії, сказав один з послів. Інші відзначили делікатний баланс між критикою і підтримкою, оскільки розірвана війною країна залежить від мільярдів доларів західної фінансової та військової допомоги.
Західний дипломат у Києві, який тісно співпрацював з громадянським суспільством України, сказав, що справи Шабуніна і Кубракова «не є поодинокими випадками». «Вони відповідають загальній схемі: критиків відсувають убік, а лояльних захищають».
«У Банковій [адміністрація президента України] панує відчуття, що Захід, а особливо США, змінили свою позицію, – сказав дипломат. – Верховенство права та належне врядування більше не мають такого значення».
Прихильність України до демократичних реформ була ключовим фактором для забезпечення західної підтримки. Але з перенесенням політичної уваги США на внутрішні проблеми та переходом військової допомоги на більш транзакційну основу, деякі чиновники в Києві, здається, готові перевірити межу.
Каленюк сказала: «Якщо інститути, покликані забезпечувати стримування і противаги, перетворяться на політичні інструменти, Україна ризикує втратити демократичне ядро, яке вона так важко будувала після 2014 року».
Наші інтереси:
Аналіз політичної ситуації, що склалася в Україні. Розуміємо, що Зеленський з Єрмаком формують психопатичну вертикаль влади.
Війна з Мордором – це наш Великий Потоп. Порятунком буде новий світогляд, народна держава-мережа та передові технології. Штучний інтелект став небезпечним конем без кучера, який виходить з-під...
Володимира Зеленського звинувачують у корумпованому авторитаризмі – The Financial Times (Британія)
Категорія:
Світ:
Спецтема:
Політики, активісти та дипломати звинувачують лідера України у наданні переваги лояльним та у використанні воєнних повноважень проти критиків.
250718shabunin.jpg
«Антикорупційні» рейди проти відомих українських фігур та дії на користь лояльних до влади осіб на високих посадах призвели до звинувачень у тому, що уряд президента Володимира Зеленського котиться до авторитаризму, пише The Financial Times.
Зеленський та його найближчі помічники стикаються зі звинуваченнями з боку політиків, активістів та дипломатів у тому, що вони використовують надзвичайні повноваження, надані їм у рамках воєнного стану, для усунення критиків, придушення лідерів громадянського суспільства та зміцнення контролю.
Протести посилилися після того, як минулої п'ятниці озброєні співробітники Державного бюро розслідувань (ДБР) у масках увірвалися до будинку відомого борця з корупцією Віталія Шабуніна, вилучивши телефони, ноутбуки та планшети.
Приблизно в той же час слідчі ДБР та озброєні агенти провели обшук у будинку колишнього міністра інфраструктури Олександра Кубракова в Києві, вилучивши його мобільний телефон та інші пристрої. Влада заявила, що обшуки пов'язані з розслідуванням корупції.
Шабунін і Кубраков назвали рейди політично вмотивованими, додавши, що СБУ не пред'явила ордерів, виданих судом, і не надала часу для присутності їхніх адвокатів під час обшуків.
Шабунін заявив Financial Times: «Зеленський використовує мою справу, щоб надіслати сигнал двом групам, які можуть становити для нього загрозу. Послання таке: якщо я можу публічно переслідувати Шабуніна під пильною увагою ЗМІ та попри підтримку громадськості, то я можу переслідувати будь-кого з вас».
«Перша група – це журналісти та активісти, які викривають корупцію, – додав він. – Друга група – військовослужбовці. Адже звинувачення проти мене пов’язані з моєю військовою службою».
Політичні союзники та навіть недоброзичливці Шабуніна та Кубракова, а також значна частина громадянського суспільства України засудили рейди та попередили, що вони, ймовірно, є частиною кампанії Офісу Зеленського проти критиків.
«Це прямий сценарій російського типу, спрямований на розкол суспільства, що може призвести до вуличних протестів», – заявила депутатка Олександра Устинова, голова комісії Верховної Ради України з питань контролю над озброєннями та радниця міністра оборони.
Обшуки відбулися після санкцій проти кількох відомих політиків, зокрема колишнього президента Петра Порошенка, який у 2019 році програв Зеленському на виборах і відтоді є його затятим критиком.
На початку цього місяця кабінет Зеленського вирішив не призначати Олександра Цивінського, детектива Національного антикорупційного бюро (НАБУ), на посаду голови Бюро економічної безпеки, яке розслідує економічні злочини. Цивінський був обраний незалежно, але ОП заявив, що він «не підходить».
Анастасія Радіна, депутатка партії «Слуга народу» Зеленського і голова антикорупційного комітету парламенту, заявила, що уряд «не має повноважень» відхиляти кандидатуру Цивінського і що цей крок «не відповідає закону».
Також цього місяця Зеленський призначив першу віцепрем'єрку Юлію Свириденко на посаду голови уряду, замінивши на цій посаді довголітнього прем'єра Дениса Шмигаля. Свириденко вважається близькою соратницею Андрія Єрмака, глави адміністрації Зеленського.
Ці зміни відбуваються в нестабільний для України час, коли країна намагається відбитися від ескалації російської повітряної та наземної операції, зміцнити військову підтримку США та реформувати уряд.
Українські активісти, незалежні ЗМІ та західні посадовці в Києві попередили, що те, що почалося як захист суверенітету, ризикує перетворитися на хрестовий похід з метою перетворення держави на подобу правлячого кола. Вони стверджують, що це загрожує підірвати прогрес у реформах, досягнутого після демократичної революції 2014 року в Україні.
Офіс Зеленського відмовився від коментарів.
Шабунін і Кубраков, справи яких не пов'язані між собою, категорично заперечують висунуті проти них звинувачення.
Справа Шабуніна, співзасновника і голови правління Центру протидії корупції (ЦПК), зосереджена на звинуваченнях в ухиленні від призову до армії та шахрайстві. СБУ звинуватила його в ухиленні від призову та зловживанні військовими коштами, що карається позбавленням волі на строк до 10 років.
Адвокатка Шабуніна Олена Щербань заявила, що справа побудована на перекручуванні його військового досьє. Вона стверджує, що розслідування є незаконним і має на меті дискредитувати активіста, який викривав корупцію в уряді.
Після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року Шабунін добровільно вступив до Територіальних сил оборони. З вересня 2022 року по лютий 2023 року він був відряджений до Національного агентства з питань запобігання корупції, яке заявило, що його відрядження було офіційно затверджене і повністю законне.
Щербань стверджує, що зарплата Шабуніна відповідала державним нормам для мобілізованих військовослужбовців і що він ніколи не отримував бойових премій. Вона засудила вилучення електронних пристроїв, що належать його дружині та дітям, назвавши обшук примусовим і позасудовим актом.
«Це не були обшуки, – сказала виконавча директорка Центру протидії корупції Дар’я Каленюк. – Це були тактики залякування. Це не було про справедливість. Це було про тиск».
Шабунін і його прихильники вважають, що цей крок є помстою за розслідування ЦПК щодо корупції на високому рівні та критику кабінету Зеленського після того, як він відхилив призначення Цивінського на посаду керівника БЕБ (Бюро економічної безпеки).
Шабунін, який давно бореться з корупцією, був колючкою в боці кількох урядів. Деякі представники адміністрації Зеленського звинуватили ЦПК в «грантоїдстві» – це термін, який використовують для дискредитації некомерційних організацій, що отримують фінансування від західних урядів.
Справа проти Шабуніна викликала обурення серед прореформаторських кіл України. Провідні незалежні ЗМІ опублікували різкі редакційні статті.
«Користуючись війною, Зеленський робить перші, але впевнені кроки до корумпованого авторитаризму», – написала редакційна колегія «Української правди», найпопулярнішого онлайн-видання України.
«Репресії проти найвідомішого борця з корупцією в країні не можуть відбуватися без принаймні мовчазної згоди президента Зеленського, а то й без його активного дозволу», – написало англомовне видання Kyiv Independent.
Найближчі політичні суперники президента пішли за їхнім прикладом. Мер Києва Віталій Кличко попередив, що «під прикриттям війни влада переслідує тих, кого вважає незручними: політичних опонентів, місцеві органи влади, експертів, журналістів та активістів».
Справа Кубракова стосується звинувачень у тому, що він допоміг українському депутату розкрасти близько 350 000 доларів у рамках схеми закупівлі добрив у Білорусі.
Він заявив, що «абсолютно не має жодного стосунку» до цього депутата і повністю співпрацює з правоохоронними органами.
Особа, близька до Кубракова, заявила, що обшуки в його будинку є «помстою» за кримінальне розслідування корупції, розпочате цього місяця проти близького соратника Зеленського, віцепрем'єр-міністра Олексія Чернишова.
Слідчі вважають, що Кубраков міг викрити Чернишова, що той заперечує. Чернишов заперечує звинувачення в участі в земельному шахрайстві на суму 24 мільйони доларів.
Шабунін також назвав цю справу причиною переслідувань з боку влади. «Зеленський почувається вразливим. Ми заблокували їхній пріоритетний законопроект – амністію за корупційні злочини, скоєні постачальниками зброї, – сказав він. А НАБУ висунуло підозру віцепрем'єру Чернишову, який належить до найближчого оточення Зеленського».
Водночас кадрові перестановки в уряді, що розпочалися в середу, спонукали критиків звинуватити адміністрацію в концентрації влади в руках небагатьох.
«Це помста, – заявила Каленюк. – Вони використовують закон про мобілізацію та воєнний стан, щоб придушити критиків, вважаючи, що Захід занадто зайнятий, щоб це помітити».
Ці кроки також збігаються з відновленням відносин між Зеленським і президентом США Дональдом Трампом після суперечки в Овальному кабінеті і тимчасового припинення військової допомоги та обміну розвідданими з боку США.
Трамп нещодавно оголосив, що продаватиме зброю країнам НАТО, які передадуть її Україні. Однак американський лідер вже раніше різко змінював свою позицію щодо України та Росії, і в Києві мало хто вірить, що він остаточно перейшов на їхній бік.
Посли G7 раніше публічно попереджали адміністрацію Зеленського щодо управління державою. Однак цього разу посли в Києві зберігають публічну мовчанку, зокрема щодо обшуків Шабуніна та Кубракова.
Посол США Бріджет Брінк подала у відставку на знак протесту проти політики Трампа у квітні цього року. Тимчасовий посланник США ділить свій час між Києвом і постійним місцем роботи на Кіпрі.
«Дуже важко критикувати Україну», коли вона перебуває під безжальним натиском Росії, сказав один з послів. Інші відзначили делікатний баланс між критикою і підтримкою, оскільки розірвана війною країна залежить від мільярдів доларів західної фінансової та військової допомоги.
Західний дипломат у Києві, який тісно співпрацював з громадянським суспільством України, сказав, що справи Шабуніна і Кубракова «не є поодинокими випадками». «Вони відповідають загальній схемі: критиків відсувають убік, а лояльних захищають».
«У Банковій [адміністрація президента України] панує відчуття, що Захід, а особливо США, змінили свою позицію, – сказав дипломат. – Верховенство права та належне врядування більше не мають такого значення».
Прихильність України до демократичних реформ була ключовим фактором для забезпечення західної підтримки. Але з перенесенням політичної уваги США на внутрішні проблеми та переходом військової допомоги на більш транзакційну основу, деякі чиновники в Києві, здається, готові перевірити межу.
Каленюк сказала: «Якщо інститути, покликані забезпечувати стримування і противаги, перетворяться на політичні інструменти, Україна ризикує втратити демократичне ядро, яке вона так важко будувала після 2014 року».
Аналіз політичної ситуації, що склалася в Україні. Розуміємо, що Зеленський з Єрмаком формують психопатичну вертикаль влади.
Зверніть увагу
Ельфійське пробудження – єдиний шанс врятуватися від бунту психопатів та штучного інтелекту (подкаст)