Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 9
  • Переглядів: 11

Президент Зеленський зміцнює свій контроль. Проголосований закон кидає тінь на майбутній курс України – The Economist

Категорія:

Спецтема:

Мало хто з депутатів міг пригадати, щоб закон такого важливого значення був так швидко ухвалений парламентом. Ухвалення законопроекту № 12414, який підпорядковує два основні незалежні антикорупційні органи України генеральному прокурору, призначеному президентом, під час війни, виглядало як щось зроблене в паніці.

25072301.jpg

Фото: Getty Images

Так починається стаття "В Україні обурення через напад уряду на антикорупційних контролерів", опублікована на The Economist 22 липня, коли Верховна Рада України поспіхом ухвалила законопроект 12414, який ліквідовує незалежність НАБУ та САП. Ввечері його підписав Президент Зеленський, а вже сьогодні, 23 липня, Закон про обмеження повноважень НАБУ та САП набув чинності.

Люди Володимира Зеленського змогли знайти достатню кількість голосів для ухвалення законопроекту: 263 проголосували «за», а лише 13 наважилися проголосувати «проти». Але голосування, яке підриває найважливіші антикорупційні реформи України, кидає тінь на майбутній курс країни, йдеться у публікації й зазначається, що до цього моменту два тижні посилювалися репресії проти внутрішньої опозиції.

На початку липня уряд заблокував призначення Олександра Цивінського, авторитетного детектива, на вакантну посаду директора Бюро економічної безпеки. За цим послідувало, як видається, політично вмотивоване затримання Віталія Шабуніна, відомого борця з корупцією. В середині липня в результаті кадрових перестановок в уряді були призначені надзвичайно лояльні до влади особи, зокрема, новий прем'єр-міністр. Потім, 21 липня, Служба внутрішньої безпеки та Генеральна прокуратура провели десятки рейдів, спрямованих проти співробітників НАБУ та САП, незалежних антикорупційних органів України, що були створені під наглядом Заходу після революції на Майдані 2014 року. Співробітників звинуватили в корупції та незаконних зв’язках з Росією.

Ці тривожні епізоди могли б загубитися в хаосі, що характеризує внутрішню політику України та конкуренцію між правоохоронними органами. Активні розслідування тривають, і без повного знання доказів не можна виключати фактичної злочинності з боку тих, проти кого спрямовані ці заходи. Агресивна поведінка деяких українських борців з корупцією викликала поляризацію суспільства, через що вони втратили частину своїх прихильників. Але рішення уряду про повний наступ на реформи часів Майдану свідчить про те, що відбувається щось зловісне (англійською мовою sinister, – прим. моя, О.К.)

Джерела припускають, що поштовхом до ухвалення законопроекту могло стати відкриття НАБУ розслідувань щодо діяльності осіб з оточення Президента Зеленського.

Напад на антикорупційну інфраструктуру України шокував багатьох членів команди самого Зеленського. Один чиновник припустив, що поспіх і масштаби законопроекту нагадують сумнозвісні закони про заборону протестів від 16 січня 2014 року, один з останніх дій уряду Віктора Януковича перед тим, як диктатор був змушений втекти з Києва на вертольоті.

Інший інсайдер припустив, що президентська адміністрація вирішила скористатися моментом безкарності та нагодою, нещодавно дещо налаштувавши на свій бік президента США Дональда Трампа, який, здавалося, розчарувався у Владімірі Путіні.

"Тепер увага переключилася на внутрішніх ворогів", сказав інсайдер. Але для Ярослава Железняка, депутата, який був присутній у Раді під час голосування, значення було набагато простішим.

"Сьогодні 263 радісні депутати узаконили корупцію, – сказав він. – Послання було простим – ви можете брати все, що хочете, доки залишаєтеся лояльними". 

Вночі 22 липня Зеленський підписав закон № 12414. За інформацією The Economist, Європейський Союз, один з основних кредиторів України, тиснув на нього, щоб той призупинив підписання закону. Перед підписанням закону комісар ЄС з питань розширення Марта Кос написала в соцмережах, що це негативно вплине на переговори про членство України.

"Незалежні органи, такі як НАБУ та САПО, є необхідними для шляху України до ЄС", – написала вона. У Києві посли країн G7 опублікували спільну заяву, в якій висловили «серйозну стурбованість». Але така риторика мала незначний вплив. Оскільки Америка Трампа більше не зацікавлена у просуванні реформ в Україні, Україна зверталася за допомогою до Європи, G7 та МВФ.

За словами Железняка, вони побачили мляву реакцію на відступ від демократії. "Це виглядало слабкістю. І деякі наші люди побачили свій шанс".

Нагадаємо, вчора, 22 липня, на площі біля театру імені Франка, що знаходиться поруч з Офісом Президента, зібралися протестувальники, які виступають проти ухваленого Верховною Радою 22 липня Закону. Лунають вимоги "Єрмака за двері!". 

Наші інтереси: 

Зеленський з Єрмаком продемонстрували, що вони бояться НАБУ і САП, адже, як видається, на їхніх "ефективних менеджерів" вже "нарили" справи, отже тепер вони будуть боротися тільки за свою шкуру. Маємо розуміти, що Україна їм не потрібна, їм потрібна лише влада і будь-яка можливість залишатися при владі.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Ельфійське пробудження – єдиний шанс врятуватися від бунту психопатів та штучного інтелекту (подкаст)

Війна з Мордором – це наш Великий Потоп. Порятунком буде новий світогляд, народна держава-мережа та передові технології. Штучний інтелект став небезпечним конем без кучера, який виходить з-під...

Останні записи