Важливість: 
5
Перше і друге Я: головна помилка визначення соціотипу

Людина має чотири «Я». «Перше Я» дозволяє людині бути експертом і сміливо творити. «Друге Я» спрямоване на те, щоб обережно пристосуватися до оточення і жити з ним у мирі.

190702drugeya.jpg

М’які котики мріють про жорстке «друге Я» (альтер его)
М’які котики мріють про жорстке «друге Я» (альтер его)

«Перше Я», або просто «Я» (Его) людини визначається назвою її соціотипу. Наприклад, назва «Етико-інтуїтивний інтроверт» (ЕІІ, квадра IV, «Миротворець») вказує на те, що його головними психічними функціями (психічними вартостями) є «етика» та «інтуїція». Для уточнення звертаємось до вартостей IV квадри і з’ясовуємо, що йдеться про «етику духу» та «інтуїцію здібностей». Тобто «Я» ЕІІ визначається цими двома психічними функціями. Найрозвиненішою (програмною) є «етика духу», а творчою (інструментальною) – «інтуїція здібностей». Саме в царині дії (компетенції) цих двох психічних функцій ЕІІ реалізує себе в житті, може стати мудрим експертом і яскравим творцем. Подібним чином у «Логіко-сенсорного екстраверта» його «Я» визначають «логіка чесної праці» й «сенсорика краси та якості» – і так далі. У соціоніці «перше Я» ще називають «блоком его».

Якщо за допомогою «першого Я» людина змінює наш світ, то за допомогою «другого Я» вона підлаштовується під нього, засвоює суспільні норми, соціалізується. Діяльність «другого Я» особливо яскраво проявляється на етапі дозрівання людини, передусім у підлітків з їхнім виразним прагненням «бути як всі». Це природний етап соціальної адаптації, тому дві функції «другого Я» в соціоніці називають «адаптаційним блоком».

Життєва реалізація за функціями «першого Я» зазвичай відбувається після завершення соціальної адаптації за функціями «другого Я». За функціями «другого Я» людина може гарно засвоїти норми і стати гарним ерудитом, ремісником, виконавцем – але на полі компетенції «другого Я» вона ніколи не стане мудрецем, експертом і творцем. Мудрість і творчість є компетенцією «першого Я».  

Як визначити функції «другого Я»? Ці функції є головними у соціотипу з «протилежною» назвою: коли «етика» замінюється на «логіку», а «інтуїція» на «сенсорику» – і навпаки. Наприклад, протилежним типом для «етико-інтуїтивного інтроверта» (ЕІІ, квадра IV, «Миротворець») є «логіко-сенсорний інтроверт» (ЛСІ, квадра II, «Контролер»). Якщо поглянемо на вартості другої квадри, то побачимо, що ними є «інтуїція суперечностей», «сенсорика примусу», «конкретна логіка», «етика драматичних емоцій». З цього слідує, що «другим Я» етико-інтуїтивного інтроверта є «конкретна логіка» і «сенсорика примусу». На практиці це виглядає так, що під час соціальної адаптації «Миротворець» намагається з усіх сил поводитися як «Контролер», демонстративно виставляючи «конкретну логіку» (точність, увагу до деталей, ретельність) і посилено розвиваючи в собі «сенсорику примусу» (через вольові і фізичні практики).

Це пояснює відомий факт: в новій компанії людина схильна грати роль свого протилежного соціотипу, тобто виставляти назовні своє «друге Я». Тоді «Миротворець» виглядає як «Контролер», «Адміністратор» – як «Драматург», а «Психолог» – як «Генерал». Це може призвести до помилкової ідентифікації.

Тож якщо прагнете краще зрозуміти себе – погляньте на опис протилежного соціотипу. Там ви зможете упізнати своє «друге Я». Це допоможе краще зрозуміти свої «перше Я» і побачити шлях самореалізації, щастя, життєвого успіху. А знання свого соціотипу допоможе знайти або створити квадрову спільноту, в якій можна бути самим собою, розуміти своїх друзів і бути зрозумілим для них.      

Продовження: Чотири квадри, чотири моделі соціуму і Закон соціального регресу.


Попередні статті: 

Описи 16 соціотипів для надійної самоідентифікації: перший крок пізнання себе

Мистецтво ідентифікації: головні ознаки соціотипів 

Експрес-ідентифікатор соціотипів – швидкий генератор гіпотез для наступної перевірки

Квадри, системні ролі, етносоціоніка, форми державного правління

Третій параметр: під прикриттям виборів до ВР України триває соціальна селекція

Якщо вас цікавить розвиток цієї теми, ви можете підтримати наш проект щедрими дарами.
Наші інтереси: 

Пізнаємо себе, вчимось мистецтву ідентифікації соціотипів. 

Гравець: 
Ігор Каганець
 
Форум Підтримати сайт Довідка