І
- А
- Б
- В
- Г
- Д
- Е
- К
- Л
- Н
- О
- П
- Р
- С
- Т
- У
- Х
- Ц
- Ч
- Я
Зображення користувача Леонід Українець.
Леонід Українець

Бог

В релігії є поняття Творець, тобто той, хто створив Усесвіт. В різних традиціях він названий по різному: Сварог, Ішвара і просто Бог.

За слов'янською традицією Сварог є творцем, що створив світ: “Сварог, іже створив світ, Бог світу і Бог Прави, Яви і Нави, се бо маємо їх во істину”. Він — верховний бог, створивший іних богів. У Велес-книзі написано: “І Сварог і інші суть многі, бо бог єдиний і множинний.” Тобто Бог має багато проявів, але всім цим проявам властива єдність. Місцем перебування Сварога згідно Велес-книги вважався Ірій. Але найчастіше у Велесовій книзі згадано Мати Сва, порівняй із Саваот (Сва От). Легко помітити, що імення Сварог схоже до Ішвара, тим більше, що стрічається форма Ісварг; спільним коренем тут є свар. Також сварга санскритом буде небо.

Ось як описує Ішвару Патаджалі, засновник однієї із шкіл йоги: “Ішвара — це дух, вільний від обмежень”. При цьому пізніший коментатор з тієї ж школи додає, що Ішвара — споконвічно вільний, тобто був таким завжди і назавжди залишиться. Тоді ми можемо узагальнити: “Бог — це дух, який завжди вільний від обмежень”. Для прихильників індуїзму достатнім доказом існування Ішвари є Віди. Він — вічний, наймогутніший, всезнаючий, досконалий, безкорисливий для себе, корисний для усіх живих. В школі Вішішта-адвайта Ішвара — це верховний всюдисутній космічний дух, який управляє Всесвітом. Його священний склад — ом. Більше його імен і особливостей можна почерпнути в агамах.

Слово бог має загальноарійське розповсюдження і близьке до санскритських бгаґа, Бгаґаван. Існує також українська форма цього слова: біг, звідси походить слово спасибі (спаси біг). В давнину слово бог ще могло означати благий. Григорій Савич Сковорода навчає, що “першопричиною всього існуючого є Бог”. Влучний аргумент наводить Томасо Аквінський, учень алхіміка Альберта Великого: “В світі спостерігається певний порядок, походження якого не можна приписати самому світові. Цей порядок примушує допустити існування деякого розумного організуючого начала, що встановило цей порядок. Це і є Бог”. Таке висловлювання є цілком в дусі Аристокла і Анаксагора. А вчення про те, що Бог — єдиний, є основою релігійного руху під назвою унітаріянство. Серед найвідомішими прихильників таких поглядів Джордж Буль, Юрій Немирич, Фауст Соццині, Джосеф Прістлі, Джон Адамс, Тімоті Бернерс-Лі, Чарльз Дарвін, Айзек Ньютон, Ральф Емерсон, Джером Селінджер, Лайнус Поллінг.

Для пізнання Бога потрібна особлива якість. “Щасливі чисті серцем, бо вони побачать Бога”, — так написано в "Пшениці без куколю". В молитві до Бога звертався Ісус Хрестос перед призначенням апостолів. “Все, що Ти попросиш у Бога, Бог дасть Тобі”, — казала Марта Ісусові. “Майте віру бога”, закликав Ісус. А найбільша й найперша його заповідь: “Люби Бога твого, всім серцем твоїм, усією душею твоєю, всією силою твоєю і всією думкою твоєю”. До неї ще можна додати: люби себе, як втілену частинку божу. Певну відповідальність на людей покладає фраза: “Я сказав: ви – боги”. Тож ми теж можемо творити.

 

Використані джерела

1) Йога-сутри Патанджалі, сутра 24.

2) White Yajurveda 32.3

3) Велесова книга

4) М. Грушевський. Історія України-Руси. Том I. Розділ VI.

5) Унітаріанство

6) Пшениця без куколю. Євангеліє без вставок і спотворень: друга редакція (19.11.2012, FB2)

Коментарі

Зображення користувача Арсен Дубовик.

Слово бог має загальноарійське розповсюдження і близьке до санскритських бгаґа, Бгаґаван. Існує також українська форма цього слова: біг, звідси походить слово спасибі (спаси біг). В давнину слово бог ще могло означати благий.

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)