Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Русскій мір 2.0: як формуватимуть нове покоління москалів. Виклик для України

Категорія:

Чому важливі чіткі цілі та цінності, особливо - під час війни? Вони допоможуть змінити настрої громадян і знизити підтримку антиукраїнських сил у південно-східних регіонах. Вони допоможуть додатково мобілізувати громадян на захист країни. Тим, хто вагається або втомився від постійного стресу за останній рік, потрібні орієнтири і відповіді.

Останні дні ціни на нафту котяться вниз. Рубль мандражує. Потік трун з Донбасу зростає. Еліти нервують. У регіонах - борги і бродіння. Захід тисне, а санкції з кожним днем б'ють усе болючіше. Що в цей час робить Путін?

24 грудня 2014 Путін своїм указом затверджує ... «Основи державної культурної політики» - «базовий документ для розробки та вдосконалення законодавчих та інших нормативних правових актів Російської Федерації, що регулюють процеси культурного розвитку в Російській Федерації, а також державних і муніципальних програм».

Це красномовний сигнал всім тим, хто пропонує відкласти питання культури «на після війни» або зводить культурну політику до мобільних загонів гармоністів і балалаєчників, що піднімають бойовий дух наших воїнів у зоні АТО.

Згаданий документ заслуговує того, щоб розповісти про нього докладніше.

Його обговорення почалося в березні 2014. У результаті вийшло 18 сторінок дуже загального тексту «за все хороше». Настільки загального, що якщо замінити в ньому слова «Росія, російський» на «Україні, український» в 90% випадків сенс не буде втрачений. Тому що мова йде про базові речі, які багато в чому універсальні.

Але це не порожня декларація. Є цілий ряд тез, на які слід звернути увагу, оскільки вони ілюструють хід думок кремлівського керівництва.

Отже.

1. Прямо в преамбулі: «Державна культурна політика визнається невід'ємною частиною стратегії національної безпеки Російської Федерації». Неслабо, правда? У Стратегії нацбезпеки України (в редакції 2012 року) і законі «Про основи національної безпеки України» (з правками на 01.01.2015 р) культура згадується побіжно. Більш-менш чітко серед національних пріоритетів згадано лише розвиток української мови.

2. «Приймаючи справжні Основи, держава вперше зводить культуру в ранг національних пріоритетів і визнає її ... гарантом збереження єдиного культурного простору і територіальної цілісності Росії».

3. «Державна культурна політика Росії охоплює такі сфери державного і суспільного життя, як всі види культурної діяльності, гуманітарні науки, освіту, міжнаціональні відносини, підтримку російської культури за кордоном, міжнародне гуманітарне та культурне співробітництво, а також виховання і самовиховання громадян, просвіту та розвиток дитячого та молодіжного руху, формування інформаційного простору країни».

4. «Культурна політика» - це дії, здійснювані органами державної влади Російської Федерації та громадськими інститутами, спрямовані на ... формування особистості на основі властивої російському суспільству системи цінностей».

5. «Об'єкти державної культурної політики» - матеріальна і нематеріальна культурна спадщина, всі види і результати творчої діяльності, система освіти, наука, російська мова і мови народів Російської Федерації, сім'я, системи міжособистісної та суспільної комунікації, медійне та інформаційний простір, міжнародні культурні та гуманітарні зв'язки».

Тобто, сфера докладання зусиль - на порядок ширше, ніж зазвичай розглядається в Україні.

6. Основні цілі культурної політики - формування гармонійно розвиненої особистості та зміцнення єдності українського суспільства, зміцнення громадянської ідентичності.

7. «Досягнення цілей і завдань державної культурної політики потребуватиме не менше 15-20 років, протягом яких сформується нове покоління. Перші відчутні результати реалізації державної культурної політики можуть бути отримані протягом найближчих п'яти років».

У тексті окремо підкреслюється роль православ'я і - багаторазово - роль російської мови, який передбачається розвивати скрізь, де тільки можна.

Цілком очевидно, що сувора російська дійсність внесе свої корективи в реалізацію даних положень. Багато благих побажань не будуть виконані. Однак, не варто недооцінювати прикладне значення зазначеного документа, особливо - для споживання всередині РФ.

Фактично в «Основах ...» описані рамкові компоненти «русского міра» і «духовних скрєп» - 2.0.

В Україні часто сприймають ці речі як щось анекдотичне. Тим не менш, саме «русскій мір» в головах мільйонів росіян і громадян України служить опорою для Кремля.

Зараз цей гуманітарний вірус за допомогою нових оргінструментів буде модернізовано. Поруч з нами будуть жити люди, сформовані цим вірусом. І нам вкрай важливо мати не тільки імунітет, а й ліки.

По суті, «Основи ...» - це прекрасний check-list для України. Ми можемо пройтися по кожному пункту і проаналізувати, а як будемо протистояти?

Головна особливість російського підходу полягає в тому, що культурна політика мислиться як всеохоплююча рамка, всередині якої знаходиться вся гуманітарна сфера. І всі гуманітарні компоненти спрямовані на єдину мету.

Вони прямим текстом пишуть, що культурна політика покликана формувати такий тип людини і суспільства, який необхідний державі на покоління вперед. Різноманітні види творчості разом з наукою, освітою, вихованням і т. д. - лише інструменти для досягнення цієї мети.

Що ми маємо в Україні?

Якщо оцінювати з точки зору форми, то гуманітарний сектор заведений під керівництво спеціального віце-прем'єра - міністра культури. З погляду масштабу завдань гуманітарний віце-прем'єр повинен бути одним із найвпливовіших політиків країни. Він повинен бути лідером і задавати тон для всього гуманітарного блоку - від НАНУ та Міносвіти до Мінстеця. Чи так це зараз?

Рамки культурної політики в Росії затверджуються на найвищому політичному рівні за безпосередньої участі Путіна. Чи готове вище політичне керівництво України приділити цим питанням достатньо уваги? Поки ми бачимо, що руки до цього не доходять, тому що ніяких знакових сигналів у гуманітарній сфері за останні 8 місяців не було.

Якщо подивитися з точки зору змісту, то на даному етапі культурна політика сприймається в Україні вузько. Як щось таке, що стосується, умовно кажучи, літератури, балету і цирків. Плюс культурна спадщина. А оскільки зараз війна, то всі зусилля пропонується кинути на підтримку фронту.

Спроба розробити довгострокову стратегію «Культура - 2025», де прописана необхідність виходу за вузькі рамки «балету-цирку» і перетворення культурної політики в комплексну міжвідомчу задачу, поки виглядає як така собі партизанщина частини культурної спільноти. Керівництво гуманітарного блоку змирилося з існуванням цих напрацювань, але не більше того.

Що ми маємо в підсумку?

Росія концентрує зусилля в гуманітарній сфері для забезпечення комплексного впливу на людину. Воно й зрозуміло - без тотального промивання мізків утримати людей в підпорядкуванні буде неможливо.

В Україні цієї цілісності ні на концептуальному рівні, ні на рівні державних інститутів нема. Міністерство культури сприймається в суспільстві як вкрай убоге відомство серед гуманітарних. З появою Мінінформполітики статус Мінкульту ще більш знижується.

Змістовна сторона також кульгає. У Росії суспільна місія культури розуміється як «інструмент передачі новим поколінням зводу моральних, етичних та естетичних цінностей, що складають ядро національної самобутності».

В Україні ядро цінностей політичної нації, на основі яких можна було б виховувати нове покоління, досі дуже розмито. Цінності, спрямовані в майбутнє, наприклад, «європейськість», для багатьох продовжують залишатися абстрактними.

Чому важливі чіткі цілі та цінності, особливо - під час війни?

Вони допоможуть змінити настрої громадян і знизити підтримку антиукраїнських сил у південно-східних регіонах. Вони допоможуть додатково мобілізувати громадян на захист країни. Тим, хто вагається або втомився від постійного стресу за останній рік, потрібні орієнтири і відповіді.

Загалом, українській владі необхідно вирішити складне завдання - вийти на формування такої культурної політики, яка допоможе перезапустити країну.

Показово, але в перші місяці становлення незалежної України знайшлися люди, які усвідомлювали значимість культури для виживання нової держави. У лютому 1992 р було затверджено «Основи законодавства України про культуру». На жаль, потім гуманітарна сфера надовго випала з числа пріоритетів влади і суспільства. Наслідки ми розсьорбуємо зараз у Криму та на Донбасі. 

Саме зараз час щось змінити.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Гра в пазли

Гра в пазли: вільний софт «Добра Новина» та його самоактивація в кінці світу

Після знайомства з проектом «Галілея-IV» та його несподіваним «зникненням з радарів» виникають запитання: Чому Галілейська церква не виступила засновником нових місцевих церков? Чому її вплив на...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Явсе Світ.
0
Ще не підтримано

Лізе до нашої кишені. і за наш рахунок інформаційно захищає Порошенка від патріотів,називаючи їх агентами кремля..))

Вірю в те, що розумію.

Коментарі

Зображення користувача Леонід Українець.
0
Ще не підтримано

Хто знає, що робить новостворене міністерство інформаційної політики?

https://t.me/ETEPHET

Зображення користувача Явсе Світ.
0
Ще не підтримано

Лізе до нашої кишені. і за наш рахунок інформаційно захищає Порошенка від патріотів,називаючи їх агентами кремля..))

Вірю в те, що розумію.

Зображення користувача Леонід Українець.
0
Ще не підтримано

Проект "Простір Казки" може виховати нове покоління успішних українців.

https://t.me/ETEPHET

Зображення користувача Анатолій Висота.
0
Ще не підтримано

+++!