Важливість: 
4
Лікарські трави в саду – витончена краса ландшафту та домашня аптечка

Коли ми створюємо сад на прибудинковій території, то часто піклуємося не лише про його привабливий естетичний вигляд, але й намагаємося зробити ділянку якомога більше функціональною та заповнити її усім, що привносить в наше життя красу, насолоду та здоров’я.

Основним принципом організації роботи в саду є поєднання приємного з корисним: коли робота на городі та високий врожай на столі приносять нам неабияке задоволення. Однак, крім плодів та красивих квітів на грядках можна вирощувати ще й лікарські рослини https://yaskravaklumba.com.ua/ua/stati-i-video/semena/lekarstvennye-travy-v-sadu-sroki-i-pravila-sbora-osobennosti-hraneniia.

Садок з цілющими травами може зробити кожен, тут не обов’язково бути лікарем чи знахарем. Слід лише посадити знайомі вам рослини та насолоджуватися їх користю та красою. Сила цілющих рослин наповнює енергією, заряджає бадьорістю, дарує гарний настрій та п’янить чудовим ароматом.

Лікарські трави не займають багато місця в саду чи городі: однієї чи двох грядок вам буде цілком достатньо. А кущі, плоди яких є корисними природними ліками, можна використовувати як додаткову огорожу. Усі лікарські рослини є абсолютно невибагливими та легко приживаються на дачній території.

З чого почати створення корисних грядок

Роботу над аптекарськими грядками слід починати з осені. Ділянку, яку ви вирішили засадити лікарськими травами потрібно перекопати, очистити від бур’янів та ввести добрива. В той самий час можна розрахувати розмір майбутніх грядок та надати їм форму (може бути фігурна клумба, або невеликі прямокутні високі грядки).

Композицію з лікарськими рослинами в саду розташуйте на відкритому безвітряному сонячному місці. Вона може складатися як з корисних чагарників так і трав’янистих однорічників або багаторічників.

У такому випадку кущі можна посадити на задньому плані, між ними розташувати високорослі багаторічники (такі як валеріана, дев'ятисил, алтей), а на передньому плані посадити низькорослі та середньорослі рослини (це материнка, ромашка, м’ята, меліса).

Вибираючи місце для посадки, подумайте про його віддаленість від будинку. Пряно-ароматичні лікарські культури – м’яту, мелісу, чебрець, черемшу можна посадити ближче, а ті, що збираються один раз, наприклад корінь валеріани, трохи далі.

У своєму аптекарському городі можна також «одомашнити» і дикорослі рослини. Для них потрібно створити умови до яких вони звикли в природному середовищі. До таких трав відносяться: дев’ятисил (оман), ромашка аптечна, деревій та звіробій. Ці рослини інколи навіть не потрібно обов’язково сіяти на ділянці, а лише не скошувати траву десь біля паркана (там частіше всього і ростуть ці культури) та час від часу досіювати потрібні лікарські трави.

Які лікарські рослини слід вирощувати в саду

Для вирощування на присадибній ділянці використовують найрізноманітніші лікарські культури. Тут все залежить від ваших уподобань та цілей. Ви можете створити садок з рослинами та травами, які будете додавати в їжу та напої, або скомпонувати грядку для заготівлі та збору лікарських кореневищ, квітів, листя та насіння.

На аптекарському городі можна посадити:

  • лише трав’янисті багаторічники чи однорічники. Найбільш популярними є ромашка аптечна, деревій, м’ята, звіробій, подорожник, календула. Усі ці рослини мають гарний декоративний вигляд під час цвітіння. Для корисних цілей в них використовують наземну частину (листки та суцвіття), яку заготовляють при цвітінні та сушать в тіні, а зберігають у паперових пакетах;
  • інші корисні рослини, якими можна доповнити аптекарський город, це – розторопша, конвалія та наперстянка, але вживати їх як цілющі препарати слід обережно, щоби запобігти передозуванню;
  • рослин які містять біологічно активні речовини в коренях, такі як валеріана лікарська, родіола рожева, алтей лікарський, елеутерокок колючий, дев’ятисил. Максимальну кількість лікарських речовин вони накопичують восени, в цей час і потрібно їх заготовлювати. Коріння викопують, миють, ріжуть на частини (крім валеріани) та сушать при низьких температурах (до 60° C);
  • лікарські чагарники — це всім відомий барбарис звичайний, глід колючий, шипшина, калина, обліпиха, бузина чорна, а також лимонник та елеутерокок колючий.

Для того, щоби ваші грядки містили не лише корисні лікарські культури, а мали й надзвичайно красивий та квітучий вигляд, досвідчені садівники рекомендують засівати їх лавандою та шавлією. Лаванда має дивовижний аромат, вона відома як природний антидепресант, а її відвар відмінно заспокоює нерви.

Що стосується шавлії, то ця рослина несе естетичну та медичну цінність. Її відвар чудовий засіб при простудних захворюваннях, особливо якщо вони супроводжуються сильним кашлем.

Обов’язково вирощуйте лікарські рослини на садовій ділянці, бо такі трави несуть лікувальну користь не лише людям. Ароматні та яскраві квіти багатьох цілющих культур привертають в сад велику кількість комах, які допомагають запилювати город.

Гравець: 
Богдан Лакомський

Новини від RedTram - для популяризації НО

 
Форум Підтримати сайт Довідка