Зображення користувача Народний Оглядач.
Народний Оглядач
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Заcідання в Москві

У Москві відбулося спільне засідання Ради Об’єднання Українців Росії та Ради федеральної національно-культурної автономії “Українці Росії”
9-10 квітня у Москві відбулося спільне засідання рад двох федеральних українських організацій Російської Федерації – ОУР та ФНКА “Українці Росії”.

У засіданні взяли участь керівники понад 40 реґіональних українських організацій. Розглянуто хід виконання рішень ІІІ Конґресу українців Росії, який відбувся у 2002 році, стан української освіти в Російській Федерації.

З доповідями виступили голова Об’єднання українців Росії та Федеральної національно-культурної автономії “Українці Росії” Олександр Руденко-Десняк, перший заступник голови ОУР Валерій Семененко. В обговоренні доповідей взяли участь голова Української національно-культурної автономії “Батьківщина” Калінінградської області Анатолій Костюк, голова Нижньокамської міської національно-культурної автономії “Українське товариство “Вербиченька” (Республіка Татарстан) Євген Савенко, заступник голови Об’єднання українців Росії, керівник об’єднаної прес-служби українських організацій Юрій Кононенко, голова Центру української культури “Джерело” (Томська область) Мирослава Філіпова, заступник голови Українського товариства “Перевесло” (Воронезька область) Дмитро Денисенко, заступник голови Іванівської обласної громадської організації української культури “Мрія” Наталя Кублановська, вчитель Українського національного освітнього центру (м.Москва) Олена Карасьова, голова Республіканського національно-культурного центру українців Башкортостану “Кобзар” Володимир Дорошенко, член ради Української національно-культурної автономії Санкт-Петербурга, заступник голови Роменського земляцтва Олександр Близнюк, голова Кемеровської обласної громадської організації українців “Явір” Арсен Марченко, голова Національно-культурної автономії українців м.Новосибірська Володимир Манович, голова Українського національно-культурного центру “Промінь” (Самарська область) Олександр Лазаревський, заступник голови Національно-культурної автономії “Українська родина” (м.Сургут, Ханти-Мансійський автономний округ) Микола Ганущак та інші учасники засідання.

Було відзначено, що Правління ОУР, керівництво ФНКА, українські організації у 2003-2004 рр. продовжили роботу по реалізації рішень ІІІ Конгресу українців Росії та попередньої об’єднаної ради 2003 р.

Правління ОУР та керівництво ФНКА “Українці Росії” доклали зусиль для організації і проведення заходів та виконання програм федерального рівня.

Розпочато підготовку до ІV Всеросійського фестивалю-конкурсу українських хорових колективів ім.О.Кошиця (спільно з Міністерством культури РФ, Всеросійським музичним товариством та Спілкою аматорів української музики), проведено четверте засідання експериментальної лабораторії-семінару традиційної культури українців Росії (спільно з Міністерством культури РФ, Культурним центром України в Москві та Центром української культури і мистецтв Лазаревського району м.Сочі). Побачив світ черговий номер часопису українців Росії “Український огляд” з матеріалами про роботу українських організацій у Рік України в Російській Федерації; створено Українську інтернет-книгарню.

У багатьох реґіонах Російської Федерації українськими організаціями проведені заходи, пов’язані з 70-річчям Голодомору в Україні 1932-1933 років.

Виконуючи рішення ради 2003 р. про удосконалення інформаційної діяльності українських організацій, завершено роботу над Web-сайтом ОУР та ФНКА “Українці Росії”. Створено реґіональну кореспондентську мережу об’єднаної прес-служби ОУР, ФНКА “Українці Росії” та Бібліотеки української літератури в Москві, що призвело до більшої системності в обміні інформацією між федеральними та реґіональними організаціями.

Як позитивний оцінено експеримент по створенню програми “Українська хвиля” на одній з московських радіостанцій. Активно працює Український культурний центр у Сургуті, створений у 2002 році. У цьому ж сибірському місті відкрито Салон української книги. У Калінінградській області можливості економічного та ділового співробітництва з бізнесовими структурами України використовуються для підтримки національно-культурних програм. За ініціативою воронезьких українців розпочато підготовчі заходи по встановленню пам’ятника Тарасу Шевченку в місті Розсош.

Учасники засідання відзначили деякі неоднозначні тенденції в громадському житті останнього часу. Створено багато нових осередків вихідців з України, і це, безумовно, позитивний факт. Адже російсько-українські контакти в різних галузях життя потребують подальшого розвитку. В той же час, ці громадські утворення, як правило, не беруть до уваги суто український аспект національно-культурної роботи. Спроби залучення їх до співпраці саме на національно-культурницькому полі, на жаль, результатів не принесли.

Багато дискусій саме з точки зору висвітлення українського питання та українсько-російських відносин викликали публікації у газеті “Украинские вести”, яка нещодавно почала виходити у Москві. Гострій критиці було піддано також низку публікацій у російських засобах масової інформації, в яких створюється негативний образ українців.

Члени рад вважають конструктивною роботу представників ФНКА “Українці Росії” у Консультативній раді з питань національно-культурних автономій при Уряді Російської Федерації, зокрема з опрацювання нової редакції федерального закону “Про національно-культурну автономію”, а також участь делегацій українських федеральних організацій у ІІІ з’їзді Асамблеї народів Росії та співпрацю з органами Асамблеї у вирішенні національного питання в РФ.

Існує багато проблем в українській національній освіті в Російській Федерації. Українська мова та інші українознавчі курси вивчаються зараз в базовому шкільному плані у 7 школах: у Москві, Республіці Башкортостан (у 5 школах) та Томській області; як факультатив - у 5 школах Москви, Республіки Комі та Ханти-Мансійського автономного округу. Українська мова та історія козацтва викладаються в Краснодарській крайовій дитячій експериментальній школі народного мистецтва; у Республіці Башкортостан щороку працює літній табір з вивчення української мови. Існує 12 недільних (суботніх) шкіл при освітніх закладах або українських товариствах Москви (Український національний освітній центр), Санкт-Петербурга, Республік Башкортостан, Саха (Якутія), Ханти-Мансійського автономного округу, Камчатської, Курської, Самарської областей. В Уфімському педагогічному коледжі № 1 працює відділення української мови. У 9 вищих учбових закладах Росії — Московському державному університеті ім. М.В.Ломоносова, Московському державному лінгвістичному університеті, університеті “Московський державний інститут міжнародних відносин”, Дипломатичній академії, Воронезькому, Красноярському та Тюменському державних університетах, Томському державному педагогічному університеті, Уфімській філії Московського державного відкритого педагогічного університету ім. М.О.Шолохова вивчаються українська мова та література.

Але, на жаль, було відзначено на засіданні, в реґіонах Російської Федерації до цього часу не склалося системи української освітньої роботи, не існує жодної української школи та дошкільного дитячого закладу. Належне розуміння проблеми національної освіти та підтримка з боку державних органів Російської Федерації, за поодинокими винятками, відсутні (в Івановській області, наприклад, органи освіти відмовили у встановленні ставки вчителя для української недільної школи). Пасивною є і значна частина самих українських організацій. Замало конкретної допомоги від державних інституцій України, зокрема від тих, які знаходяться в Росії. У результаті значна кількість українців, їхніх дітей не залучені до вивчення української мови, культури та історії.

У ході дискусії були виявлені серйозні проблеми у вирішенні національного питання в Росії і співпраці українських організацій з органами та установами Української держави.

Численні реорганізації російської виконавчої влади призвели до зменшення ваги національного питання у практичній діяльності федеральних владних структур.

На засіданні говорилося про нові ускладнення, пов’язані з перетином державного кордону між Україною та Росією у зв’язку з набуттям чинності деяких нормативних актів РФ. Зокрема, громадяни України, мешканці Луганської області, які бажають провідати своїх родичів у сусідньому селі Воронезької області, змушені щоразу платити значні суми в Росії за автострахування.

Не можна назвати задовільними зв’язки української громади Росії з материковою Україною. Як позитивний факт відзначено предметне вивчення українських осередків з боку Української Всесвітньої Координаційної Ради, конкретне сприяння з боку товариства “Україна-Світ” освітнім програмам російських українців.

Але залишився практично нереалізованим такий важливий документ, як Національна програма “Закордонне українство до 2005 року”. Уряд України ніяк не відгукнувся на прохання, висловлені у рішенні рад у 2003 році стосовно інформаційних та інших національно-культурних потреб українців Росії.

Це не лише негативно позначається на реалізації національно-культурних прав російських українців, але, на думку учасників засідання, завдає шкоди й самій Українській державі, оскільки невикористаним залишається інтелектуальний потенціал української діаспори в пропаганді українства, цілеспрямованій роботі на покращення іміджу України.

З обговорених питань прийнято розгорнуте рішення.

Схвалено діяльність Правління ОУР та керівництва ФНКА “Українці Росії”, українських організацій по виконанню рішень ІІІ Конґресу українців Росії, постанови рад від 12 квітня 2003 р. Правлінню ОУР, керівництву ФНКА “Українці Росії” доручено звернутися до Президента Російської Федерації стосовно відновлення у повному обсязі федеральних структур виконавчої влади, що координуть здійснення національної політики, а також з пропозиціями корегування федерального законодавства, яке заважає розвитку зв’язків між Росією та Україною (зокрема, з питань режиму перетинання кордону, міграційної політики); до Президента України щодо питань реалізації Національної програми “Закордонне українство до 2005 року”, закону України “Про правовий статус закордонних українців”; Посольства України в Російській Федерації з питань, порушених на засіданні рад.

Правління ОУР, керівництво ФНКА “Українці Росії” узагальнять конкретні пропозиції, що висловлені членами рад по вдосконаленню освітньої роботи; буде створено робочу групу по співпраці з новоствореним Міністерством освіти та науки Росії, посилено роз’яснювальну та організаційну роботу з направлення українців — випускників російських шкіл на навчання до вищих навчальних закладів України та розглянуто можливість проведення спільно з державними органами освіти наради викладачів кафедр вузів, де вивчаються українознавчі дисципліни.

Реґіональним українським організаціям запропоновано корінним чином посилити роботу по залученню дітей до спеціалізованих українських класів, факультативів, недільних шкіл, створенню їх там, де на цей час вони відсутні (з використанням можливостей чинного російського законодавства); внести пропозиції щодо створення кафедр та центрів українознавства у вищих навчальних закладах.

Правління ОУР та керівництво ФНКА “Українці Росії” за участю реґіональних організацій зобов’язані забезпечити систематичний випуск часопису “Український огляд” та завершення роботи зі створення мережі комп’ютерного зв’язку українських організацій.

Оголошено подяку керівникові юридичної служби ОУР та ФНКА “Українці Росії” Юрію Клименку.

Рада Об’єднання українців Росії схвалила постанову правління ОУР “Про ухвалу Судової колегії з цивільних справ Московського міського суду від 22 грудня 2003 р. щодо відхилення позову до Об’єднання українців Росії про визнання недійсними складу членів ради, рішень ІІІ Конґресу українців Росії про вибір голови та заступників голови ОУР”.

Прийнято також рішення про скликання 9-10 квітня 2005 р. у місті Москві IV Конґресу Об’єднання українців Росії та ІІІ З’їзду Федеральної національно-культурної автономії “Українці Росії”.

У спільному засіданні рад ОУР та ФНКА “Українці Росії” взяв участь та виступив радник-посланник Посольства України в Російській Федерації Микола Дорошенко. Відбулася також зустріч керівників українських організацій з радником Посольства, завідувачем консульським відділом Іваном Кухтою.

Повні тексти постанов рад та доповіді О.Руденка-Десняка буде надіслано за запитом.


---------------------------------------

Об’єднана прес-служба Федеральної національно-культурної автономії “Українці Росії”, Об’єднання українців Росії та Бібліотеки української літератури в Москві

Контакти (керівник служби Юрій Кононенко):
Тел./факс +7 095 118-9192
Тел. +7 095 737-8834
E-mail: [email protected]
Web: www.ukrrus.org
www.webcenter.ru/~libukr
В тему: 
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Радіймо, друзі! Продовжуємо тему ельфізму.

Від гомо сімплекс до гомо триплекс: невідомі стадії людського розвитку – подкаст на Радіо Гартленд

Готові дізнатися, чому ваше життя – це як метаморфоз гусениці, але з купою екзистенційних криз і без кокона? У новому подкасті ми розбираємо сім стадій розвитку людини – від крихітного плоду до...

Останні записи