Важливість: 
4

Спецтема:

Все, що ви знаєте про фашизм, невірно – Джона Голдберг

Так називається вступ до книги єврейського письменника Джони (Йони) Голдберга «Ліберальний фашизм» (Jonah Goldberg. «Liberal Fascism», 2008). Свого часу вона стала номером 1 у списку бестселерів «Нью-Йорк Таймс». Головна ідея книги у тому, що ми живемо у світі брехні, термінологічної плутанини, невігластва і злісного навішування ярликів на опонентів.

150118_goldberg.jpg

Іона Яків Голдберг (1969 р. н.) - американський консервативний журналіст і письменник.
Іона Яків Голдберг (1969 р. н.) - американський консервативний журналіст і письменник.

Запитайте середньостатистичну, досить освічену людину, що приходить їй у голову, коли вона чує слово «фашизм», і вона вам одразу ж відповість: «диктатура», «геноцид», «антисемітизм», «расизм». Копніть трохи глибше, і ви почуєте: «євгеніка», «державний капіталізм», «війна», «мілітаризм».

Деякі з перерахованих ознак дійсно були властиві так званому класичному фашизму Беніто Муссоліні та нацизму Адольфа Гітлера. Проте дуже мало з цих понять застосовні тільки до фашизму, і майже жодне з них не можна безумовно вважати правим або консервативним.

Взяти хоча б мілітаризм. Він, безумовно, був основною складовою фашизму (і комунізму) в більшості країн. Але його зв’язок з фашизмом є більш складним, ніж можна було б припустити. Для деяких мислителів в Німеччині та Сполучених Штатах (таких, як Теодор Рузвельт і Олівер Уенделл Холмс) війна була воістину джерелом важливих моральних цінностей. Вони розглядали мілітаризм як соціальну філософію в чистому вигляді.

Або візьмімо расизм. Поза всяким сумнівом, расизм був наріжним каменем нацистської ідеології. Сьогодні ми абсолютно спокійно ставимо знак рівності між расизмом і нацизмом. І у багатьох відношеннях це абсолютно доречно. Але чому б не зрівняти нацизм і, скажімо, афроцентризм? Чому в тих випадках, коли біла людина висловлює расистські погляди, то вона «об’єктивно» вважається фашистом, але коли те ж саме говорить представник неєвропеоїдної раси, то це сприймається лише як вираз модного мультикультуралізму?

Представники лівих сил прагнуть всіма можливими способами залишати такі питання без відповіді. Коли ж їх змушують відповісти, відповіді їх зазвичай бувають скоріше туманними або зневажливо глузливими, ніж раціональними чи принциповими. З їхньої логіки випливає, що мультикультуралізм і подібне – це «хороші речі», до яких ліберали відносяться схвально, а «хороші речі» не можуть бути «фашистськими» вже хоча б тому, що ліберали схвалюють їх.

Така думка є вирішальним аргументом для величезного числа письменників, які з готовністю використовують слово «фашист» стосовно «поганих хлопців», ґрунтуючись тільки на тому, що ліберали вважають їх поганими.

У ретроспективі важко зрозуміти, як можна сумніватися у «фашистському» характері Великої французької революції. Мало хто стане заперечувати, що вона була тоталітарною, терористичною, націоналістичною, конспіративною і популістською.

Вона породила першого сучасного тирана – Робесп'єра. Параноїдальне якобінське мислення революціонерів зробило їх ще розгнузданішими і жорстокішими, ніж король, на зміну якому вони прийшли. У кінцевому рахунку хвиля терору забрала життя 50 тисяч осіб, багато з яких стали жертвами показових політичних процесів.

Можна з повною підставою заявити, що Велика французька революція була катастрофічною і жорстокою. А ось думка про те, що вона була «фашистською», напевно викличе заперечення, тому що Французька революція є першоджерелом лівої та «революційної» традиції.

Про фашизм і нацизм в США: 

Додатково: 


Audio iconГурт Тавро: Фашист

Я народився у Криму в учительській родині.
Від діда — вишиванка, від батька — чуприна.
Спілкуюсь українською, високий на зріст,
Аж раптом мені в спину прокричали “Фашист!”
 
Ти — фашист! Я — фашист?
Да, ти — фашист,  фашист.
Якесь п’яне бидло, чи то гей, чи марксист
Визначило точно, що я справжній фашист.
 
Якщо ти не куриш, а тим більше не п'єш,
Ходиш до спортзали, традиційно живеш,
Якщо ти не гей і не кошерний марксист,
Значить стопудово — ти махровий фашист.
 
Ти — фашист! Я. Ти — фашист! Так.
Фашист,  фашист.
Якщо ти не гей й не марксист,
Значить точно фашист.
 
Я згадав одного. Він учнів просив
Кохатись у правді, молитві їх вчив.
Він зцілював хворих, ходив по воді.
Його антифашисти розіп’яли на хресті.
 
Він був фашист. Фашист. Так, фашист. Фашист.
Громив синагоги, був не гей, не марксист,
Значить він стопудово був махровий фашист.
Фашист. Він — фашист. Так. Фашист.
Він теж фашист.
Ісус був не гей, не марксист, значить точно фашист.
Наші інтереси: 

Розрізняти, де правда, а де образливі ярлики. 

Гравець: 
Миро Продум
 
Форум Підтримати сайт Довідка