Важливість: 
5
Гаррі Декстер Вайт - агент Москви, провокатор американо-японської війни

Гаррі Уайт не тільки зливав секретну інформацію, а й був активним агентом впливу. Перша велика його удача - провокація Перл-Харбора. Це Уайт склав текст американського ультиматуму від 26 листопада 1941 року, за допомогою якого Японію "заманили зробити перший постріл" в Перл-Харборі. 

harrydexterwhite.jpg

Гаррі Декстер Вайт

У вересні 1944 року Черчілль і Рузвельт в Канаді за закритими дверима обговорювали програму повоєнного перетворення Європи, - розповідає доктор економічних наук Валентин Катасонов. - Склав її міністр фінансів США Генрі Моргентау. Офіційна назва документа - "Програма щодо запобігання розв'язання Німеччиною третьої світової війни".

"План Моргентау" був дуже жорстокий і тому суперсекретний. Він передбачав розчленування переможеної Німеччини на кілька частин, перехід важливих промислових районів під міжнародний контроль, ліквідацію важкої промисловості, демілітаризацію, перетворення рейху в аграрну країну.

У документі доходило до такого абсурду, як вирубка всіх лісів в Німеччині, а також "скорочення чисельності її населення на 25 мільйонів чоловік"!

- І яким чином "скоротити"?

- Можна тільки здогадуватися ... Керівники США і Великобританії підписали в Квебеку меморандум, фактично схваливши "план Моргентау".

Від СРСР людожерські план засекретили, однак таємний агент Кремля у Вашингтоні зумів передати копію документа в Москву.

Сталін не підтримував ідею Заходу по перетворенню Німеччини в колонію. Він добре пам'ятав, до якої трагедії призвів Версальський договір з його нещадними умовами після Першої світової для переможеного рейху. Народився нацизм, розгорілася Друга світова.

Москва зробила витік. Секретний план потрапив в світову пресу. Вибухнув скандал. Прогресивна громадськість обурилася. Міністерство пропаганди Геббельса через свої ЗМІ заявило: "єврей Моргентау" хоче перетворити Німеччину в картопляне поле! Цим, до речі, нацисти підняли бойовий дух солдатів.

Рузвельту довелося публічно відмовитися від плану.

- А що це був за таємничий агент Кремля? І як йому в руки потрапив суперсекретний документ?

- Наша людина сама брала участь в розробці плану, оскільки був помічником міністра фінансів США Генрі Моргентау.

Гаррі Декстер Уайт - легендарна особистість. Більше відомий як архітектор світової доларової системи: він очолював американську делегацію на Бреттон-Вудській конференції, де долар затвердили головною валютою планети.

- Як така важлива людина стала працювати на Москву?

- Перебіжчик Олег Гордієвський стверджував, що НКВД завербував співробітника міністерства фінансів США Уайта ще в 1935 -1936 роках.

Гаррі, син єврейських емігрантів з Литви, дотримувався лівих поглядів. Індустріалізація в СРСР на тлі Великої депресії на Заході виглядала вражаюче. Захоплення Радянським Союзом і соціалізмом Уайт зберіг до кінця життя.

До речі, "Новий курс" Рузвельта, що передбачав активне втручання держави в економіку, розцінювався тоді як "майже соціалізм". І Гаррі активно сприяв просуванню цього курсу. Він був куратором міжнародних питань, ленд-лізу, фінансування делікатних операцій політичного, розвідувального, диверсійного і військового характеру за межами США. Мав доступ до маси секретної інформації.

- Цінний агент!

- Найцінніший! Кодові імена - "Адвокат", "Річард", "Юрист". Він багато спілкувався з віце-президентом Уоллесом, держсекретарем США Халлом, супроводжував їх в зарубіжних поїздках. І регулярно доповідав у Москву про свої розмови з ними. А вже про міністра фінансів Моргентау Москва знала все!

- Скільки йому платили?

- Він працював не за гроші - ідейний агент, так званий ініціативник (І за гроші також - див. коментар НО). Намагався допомогти Радянському Союзу, але не вважав свої дії шпигунством.

За великим рахунком вів свою гру. Ряд біографів Уайта вважають, що його головною метою був альянс США і СРСР після війни, який гарантував би мир на планеті на довгі десятиліття.

Уникнув суду ціною смерті

Зі смертю Рузвельта в квітні 1945-го Уайт позбувся головного свого покровителя. Післявоєнний розвиток планети пішов не за його лекалами. США об'єдналися з Англією в холодній війні проти СРСР. Гаррі потрапив в опалу.

7 листопада 1945 радянська шпигунка-кур’єрша Ліз Бентлі здала майже всю агентурну мережу СРСР за океаном. Уайт в її списку йшов другим номером.

- А хто був першим?

- Не знаю. Можливо, помічник держсекретаря США Альгер Хісс, який відсидів після війни за шпигунство близько 5 років. Але Уайта не заарештували.

Може, визнали  відомості Бентлі непереконливими. Або же взяли Гаррі під ковпак, щоб виявити всі зв'язки.

Він продовжував працювати в мінфіні, одночасно очолюючи МВФ від США. Тільки на початку 47-го його звільняють з мінфіну і МВФ в зв'язку з підозрами у співпраці з радянською розвідкою.

Почалися нескінченні допити. 16 серпня 1947 року він помер від серцевого нападу. Уайту було усього 55. Уважається, що вже восени його судили б за шпигунство на користь СРСР. 

ДОВІДКА:

"Октагон" в обхід СРСР

Друга квебекська конференція (секретна назва "Октагон") проходила в Квебеку (Канада) з 11 по 16 вересня 1944 року.

На ній США і Великобританія обговорювали план переділу світу після закінчення війни. У нараді брали участь президент США Франклін Делано Рузвельт, прем'єр-міністр Великобританії Уїнстон Черчілль, міністр фінансів США Генрі Моргентау, міністр закордонних справ Великобританії Ентоні Іден.

Головне, про що домовилися на конференції - план розчленовування Німеччини (з передачею Рура і Саара під контроль спеціального міжнародного органу), її деіндустріалізацію, переорієнтацію на аграрний сектор.

Планувалося зайняти якомога більшу частину Німеччини військами представлених на конференції країн. Також на конференції було обговорено питання активізації військових дій відносно Японії.

Гаррі Уайт не тільки зливав секретну інформацію, а й був активним агентом впливу. Перша велика його удача - провокація Перл-Харбора. Це Уайт склав текст американського ультиматуму від 26 листопада 1941 року, за допомогою якого Японію "заманили зробити перший постріл" в Перл-Харборі.

Америка у відповідь оголосила війну Японії. Самураям важко було воювати ще й з Радянським Союзом. Так що Гітлер не дочекався обіцяного нападу Токіо на СРСР.

Він же зірвав в 1943-му переговори з китайськими націоналістами про позику в $200 млн. Що було на руку Москві і китайським комуністам.

Після війни передав Москві кліше мінфіну США для друкування союзницьких марок в окупованій Німеччині. За різними оцінками, СРСР за перші повоєнні роки надрукував цих марок на суму, еквівалентну $ 200 - 400 млн. На них ми скуповували в американській зоні товари і розплачувалися з агентами

Коментар НО:

За словами сина Моргентау, Вайт був основним творцем "Плану Моргентау". 

Документ №71 проекту Венона містить записи розмов Вайта, де він зізнається в отриманні платні за роботу на Радянський Союз. 

Наші інтереси: 

Знати минуле, орієнтуватися в теперішньому, бачити майбутнє. 

Гравець: 
Оксана Колосовська

Новини від RedTram - для популяризації НО

 
Форум Підтримати сайт Довідка