Зображення користувача Оксана Колосовська.
Оксана Колосовська
  • Відвідувань: 8
  • Переглядів: 11

Що таке «спецдозвіл на користування надрами» і як його отримати за спрощеною схемою

Україна багата не тільки диво-людьми, але й надрами, на які заздрить весь світ. Законно скористатись правом на видобуток корисних копалин — завдання непросте — окрім значних фінансових вкладень, така діяльність потребує спецдозволів.

Спецдозвіл на використання надр

Щоб почати видобувати корисні копалини, бізнес має впоратись із багатьма бюрократичними перешкодами, зокрема пройти складний процес отримання дозволу на користування надрами (детальніше про це тут: 

https://geogroup.com.ua/speczdozvil-na-korystuvannya-nadramy/). Це головний документ, що дає право на законне користування надрами України. 

Спецдозвіл на користування надрами оформлюють суб'єкти, які планують здійснювати видобуток корисних копалин або здійснювати іншу господарську діяльність, пов'язану з використанням надроземних ресурсів:

  1. Приватні та державні компанії, які планують видобувати корисні копалини (нафту, газ, вугілля, метали тощо) або проводити інші види діяльності, пов'язаної з надрами.
  2. Інвестори, які планують фінансувати проекти з видобутку корисних копалин або геологічного пошуку ресурсів.
  3. Наукові та дослідницькі організації, які проводять геологічні та геофізичні дослідження для визначення наявності корисних копалин.
  4. Деякі державні органи можуть також отримувати спецдозволи для здійснення діяльності, яка пов'язана з надрами.

Надання спецдозволу передбачене та врегульоване Кодексом про надра та Законом України «Про нафту і газ», якщо мова йде про видобуток вуглеводнів. Проте навіть якщо ви не олігарх, розпочати бізнес в сфері надровидобування реально — для цього достатньо мати у власності земельну ділянку площею 25 га, що містить корисні копалини. 

«Мале природокористування» 

28.03.2023 набув чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами», яким введено в обіг таке поняття як «мале природокористування». Належність до сфери «малого природокористування» якраз і дозволяє отримати дозволи на розробку ділянок площею до 25 га за спрощеною процедурою (поза аукціоном). 

Поняття «мале надрокористування» в Україні визначається відповідно до Закону України «Про видобуток і використання надр» та стосується видобутку корисних копалин на малих об'єктах видобутку. Цей закон регулює відносини у сфері надрокористування та встановлює вимоги до видобутку корисних копалин в Україні.

Основними ознаками малого надрокористування є:

  • Об'єм видобутку. Об'єм видобутку корисних копалин на малих об'єктах обмежується відповідно до законодавства. Зазвичай ця категорія застосовується до об'єктів видобутку, де обсяги копалин є обмеженими.
  • Об'єкти видобутку. Серед об'єктів «малого надрокористування» можуть бути малі родовища корисних копалин, дрібні рудні родовища, водоймища для добування піску та гравію, малі кар'єри тощо.
  • Процедура отримання дозволу. Отримання спецдозволу на надрокористування є спрощеним порівняно з великими видобувними проектами. 
  • Умови видобутку. Власники об’єктів «малого надрокористування» можуть зазнавати менших обов'язків та вимог щодо додержання стандартів безпеки, охорони навколишнього середовища та інших регуляторних вимог порівняно з великими видобувними проектами.

Точні визначення та вимоги до об’єктів «малого надрокористування» можуть бути встановлені відповідними органами, включаючи Державну службу геології та надр України (або Держгеокадастр, згідно з останніми реформами). Тому, для отримання більш детальної інформації та консультацій, рекомендується звертатися до компетентних державних органів або юридичних компаній, що спеціалізуються в цій галузі.

Наші інтереси: 

Бізнес.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Гра в пазли

Гра в пазли: вільний софт «Добра Новина» та його самоактивація в кінці світу

Після знайомства з проектом «Галілея-IV» та його несподіваним «зникненням з радарів» виникають запитання: Чому Галілейська церква не виступила засновником нових місцевих церков? Чому її вплив на...

Останні записи