Зображення користувача Миро Продум.
Миро Продум

РФ не буде лідером з розробки штучного інтелекту, але може стати лідером з нещадності його застосування 

Моя оцінка корисності цієї статті: 
5 - Наша стратегія

Дослідження у сфері штучного інтелекту зроблять революцію у військових технологіях, порівнянну з винаходом авіації і ядерної зброї. Багато країн  намагатимуться досягти першості в цих розробках, і ця гонка несе в собі нові ризики.

170920boyoviroboty.jpg

Бойові роботи. Художник - Якуб Розальски (Jakub Rozalski, Німеччина)
Бойові роботи. Художник - Якуб Розальски (Jakub Rozalski, Німеччина)

Про це пише Грегорі Аллен (Gregory C. Allen) – фахівець зі штучного інтелекту, співробітник незалежного аналітичної організації «Центр нової американської безпеки» (Center for a New American Security).

Попри всі амбіції Путіна, російські спроби домінувати в цій сфері навряд чи набудуть форми технологічного прориву. Галузь цифрових технологій краще розвивається в США і Китаї, ніж в РФ.

Однак Росія може стати лідером у перетворенні штучного інтелекту на зброю в рамках своєї глобальної стратегії, спрямованої на припинення гегемонії США в міжнародному співтоваристві і новому утвердженні впливу РФ на пострадянському просторі.

Росія ніколи не була лідером в інтернет-технологіях, але, тим не менше, змогла створити велику і потужну мережу хакерів, здатну відключити значну частину української електрогенерації, проникнути на ядерні об'єкти США і внести хаос на президентських виборах 2016 року.

За останні п'ять років Росія агресивно інвестує у військову роботехніку і безпілотні системи, перевіряючи ці проекти в конфліктах на сході України і в Сирії. У 2015 році командувач військами США в Європі заявив, що коли українці бачать російські безпілотники, вони знають, що через 10-15 хвилин піде ракетна атака.

Сьогодні російські військові роботи і безпілотники керуються дистанційно. Але в майбутньому РФ планує ввести в бій «розумні роботехнічні комплекси», тобто військову техніку, керовану штучним інтелектом і здатну боротися і вбивати без участі людини-оператора.

Поза полем бою Росія сподівається використовувати штучний інтелект для посилення шпигунства і пропаганди. Російські розвідувальні агентства вже використовують тисячі співробітників, які працюють вдень і вночі, створюючи фальшиві новинні статті і пости в соціальних медіа. Десятки мільйонів ботів, прикидаючись реальними людьми в соціальних мережах, просувають цю пропаганду в Росії і за кордоном. Фахівці Проекту дослідження комп'ютерної пропаганди Оксфордського інституту Інтернету виявили, що майже половина всіх Twitter-акаунтів, які коментують російські політичні теми, - боти.

Згідно зі свідченням перед Конгресом, даним колишнім спецагентом ФБР Клінтом Уоттсом, російські боти вже набили руку в розкручуванні фальшивих новин через американські медіа та впливі на ціни акцій американських компаній. І цього РФ досягла, використовуючи лише ботів з примітивною цифровий автоматизацією. Використовуючи штучний інтелект, вони могли б зробити набагато гірше. Дослідники Університету Вашингтона продемонстрували технологію штучного інтелекту, здатну генерувати реалістичне відео і аудіо з використанням голосу і зовнішності будь-якої особи. В руках путінських спецслужб подібна технологія здатна залити світ потоком пропаганди та дезінформації ефективніше, ніж будь-коли в історії.

Сполучені Штати все ще є провідними у сфері розробки штучного інтелекту і роботехнологій. Але США демонструють також самообмеження і обережність: Міністерство оборони США нещодавно повернулося до політики заборони на будь-яку автономну зброю, здатну самостійно прийняти рішення про використання смертельної сили.

Чи прийме коли-небудь подібну заборону Росія? Навряд чи. Путін – авторитарний лідер держави з вимираючим населенням і падаючою економікою. Нескладно зрозуміти, чому він прагне знайти технологію, що дозволить зосередити більше влади в руках меншої кількості людей.

Путін знає, що його країна навряд чи стане світовим лідером за рахунок першості в розробці штучного інтелекту, але, можливо, сподівається, що Росія досягне успіху в нещадності його застосування - пише Грегорі Аллен.

Наші інтереси: 

Розуміти поточну реальність, бачити перспективи. 

Підписуюсь на новини

Коментарі

Зображення користувача Володимир Самотий.

Штучний інтелект це ідеальний вбивця який ніколи не промахнеться, ніколи не буде сумніватися, не буде втомлюватися і т.д.

ВС