Важливість: 
3
Під наглядом Великого Брата. Як технології переформатовують суспільство

Останні 10 років наростає інтелектуальна нерівність практично у всіх розвинених країнах. Меншість стрімко розумнішає, більшість повільно, але впевнено тупішає. Цифрова цивілізація дуже ефективна, але й дуже вразлива. 

Людством маніпулюють і уряди, і транснаціональні корпорації. А наше життя стає все більш прозорим і керованим. Економіст, аналітик, член Ізборського  клубу Олена Ларіна розповіла «АіФ» про те, хто проникає  в нашу свідомість і з якими загрозами може зіткнутися сучасна цифрова цивілізація.

Коли мозку лінь

Віталій Цепляєв, «АіФ»: Нещодавно ви передбачили, що сучасне суспільство буде все більше піддаватися алгоритмізації. Що це означає в перекладі на просту мову?

Олена Ларіна: Якщо зовсім коротко, то це означає суспільство, в якому люди все менше виявляють свободу волі і все більше надходять під впливом зовнішніх факторів. Крім того, це суспільство, де люди діють не спонтанно, незалежно, а за певними шаблонами або програмами.

Образно кажучи, раніше суспільство було схоже на ательє, де кожен кравець шив свій костюм або плаття. А тепер - на конвеєрне виробництво, де кожен виконує певні операції.

- Тобто з часом ми станемо свого роду запрограмованими біороботами, якими будуть управляти ззовні? І хто ж конкретно буде маніпулювати людством?

- Психофізіологи встановили, що людський мозок, на який припадає в середньому 7% (а то і менше) маси тіла, споживає до 20-23% енергії, а при стресах або напруженому міркуванні - до 25-27%.

З одного боку, наша свідомість - це величезна перевага перед іншими видами, а з іншого боку, думати - це енергетично невигідно. Тому в суспільствах з давніх часів формувалися стереотипи, норми поведінки, звички і т. п.

Багато речей ми робимо «на автоматі». В цьому плані ми всі одночасно і запрограмовані, і вільні. Питання в пропорціях. В останні 15-20 років рівновагу сильно порушено в бік запрограмованості.

Якщо перед основною масою людей стоїть вибір, - глибоко задуматися або зробити за звичкою - то роблять за звичкою або за підказкою. Це просто енергетично вигідно.

Відповідно, весь соціальний інжиніринг в м'якому його варіанті - це повернення людини в щасливе раннє дитинство. Тільки замість бабусь, дідусів, мам, тат і няньок в ньому Google, «Яндекс», Siri, «Аліса», Amazon і т. п. За допомогою різного роду хитрощів (починаючи з інтерфейсу) нас постійно підштовхують до певних дій, використовуючи нашу неготовність думати тоді, коли робити це необов'язково.

А що стосується того, хто керує ... У Китаї дійсно створюють Великого Брата 2.0: все суспільство контролюється з єдиного центру. А, наприклад, в Північній Америці або в Європі таких центрів багато: це і держструктури, і корпорації, які мають у своєму розпорядженні великі масиви  даних, і спеціальні брокери даних. Наприклад, найбільший з них - Axiom - володіє зараз даними на мільярд чоловік.

Смартфони - шпигуни

- Як працюють технології обробки нашої свідомості?

- Ці технології настільки ж старі, як цивілізація. У певному сенсі будь-яка релігія, ідеологія - це набір технологій по обробці свідомості. Новизна в тому, що сьогодні обробці піддаються люди, про яких той, хто обробляє дані, знає майже все. Це різко підвищує ефективність.

Наприклад, пошуковик точно знає, що ви шукаєте в інтернеті, що купуєте. У соціальних мережах люди в режимі реального часу ведуть досьє на самих себе.

Смартфони - це просто шпигуни, які повідомляють про кожен крок, кожну дію власника. Ну і тепер додався інтернет речей, де на вас може «стукати» навіть пилосос, який повідомляє, коли ви вдома, а коли - ні, скільки кімнат у вас в будинку і т. п.

Дуже важливо мати на увазі наступне. Тих, хто займається обробкою свідомості в комерційних або політичних цілях, не цікавить конкретно Іванов, Петров і Сидоров. Цікавлять групи людей з подібними характеристиками. У США є Інститут складних систем Нової Англії. Його директор недавно повідомив, що вже сьогодні великі дані допомагають в більшості випадків прогнозувати поведінку груп на 90%. Ще раз підкреслю: груп, а не окремих людей.

- А для чого алгоритмізація потрібна великому бізнесу або політикам?

- Раніше капіталізм зростав за рахунок того, що захоплював нові ринки. Зараз він уперся в межі планети. На якийсь час його існування продовжила кредитна економіка.

Сьогодні всі в світі комусь щось винні, і колись  це закінчиться. Але навіть в кредитній економіці головна проблема - це як продати товар або послугу.

Якщо ще в 1980 році частка витрат на рекламу, маркетинг і т. п. становила, наприклад, в побутовій електроніці 10-15%, то тепер зросла до 50% з багатьох видів. Відповідно, головне завдання - це змусити людину купити.

Але уряди швидко зметикували, що методи примусу до покупки товарів можна використовувати і в політиці. Тут у світі три безсумнівних лідери. Це Сполучені Штати, Великобританія, де вперше був використаний Надж (технологія «підштовхування», коли вас ненав'язливо спонукають приймати комфортні для вас, але при цьому вигідні для когось рішення), і Китай, який створює «суспільство соціального кредиту», де заохочується «правильна» з точки зору влади поведінка.

- Ви стверджуєте, що сучасні біотехнології, в тому числі генна інженерія, синтетична біологія, служать перш за все багатим і можновладцям. Які для цього є докази?

- Мало хто знає про те, що, наприклад, в США, Великобританії, Голландії існують клініки індивідуальної медицини. Вона індивідуальна не в тому сенсі, що там кращі лікарі і обслуговування, а в тому, що, наприклад, ліки розробляються для однієї конкретної людини. Тобто їй не підбирають гаму препаратів або дозування, а створюють ліки, необхідні саме для конкретного  організму. І непридатні або неефективні для всіх інших.

Назву лише три імені. Девід Рокфеллер помер майже в 102 року. До останніх днів він не тільки брав участь у нарадах і зустрічах, а й грав у гольф!

Генрі Кіссінджеру 95 років. Він як і раніше літає по світу і виконує делікатні місії американського істеблішменту.

Єлизавета II відзначила 92 день народження. Вона не тільки знаходиться в повному розумі і добрій пам'яті, а й продовжує вимовляти щорічні послання в парламенті, а недавно брала участь в багатогодинній стомлюючій церемонії, коли одружився її онук. Це не виключення, а правило.

Беззахисна Америка

- Чи впливають сучасні технології на інтелектуальний рівень суспільства? Ми стаємо розумнішими або навпаки?

- Очевидно одне: останні 10 років наростає інтелектуальна нерівність практично у всіх розвинених країнах. Меншість стрімко розумнішає, більшість повільно, але вірно дурніє.

Це не дивно. Інтернет, який перші років 15 свого існування був гігантським і постійно зростаючим джерелом інформації, перетворився в колосальне звалище інформаційного сміття. Крім того, алгоритмічне суспільство, як я сказала вище, блокує пошукове, творче мислення і виробляє звичку жити «на автоматі».

- Цифрова цивілізація дає багато зручностей, але вона страшенно вразлива. І якщо завтра люди з якоїсь причини не зможуть заряджати свої гаджети або вийдуть з ладу всі банкомати, електронні сервіси, ми зануримося в хаос, в нове Середньовіччя? Чи повинна держава мати резервні «аналогові» системи на випадок кібератак, які здатні вивести з ладу життєво важливі вузли? До речі, вам що-небудь відомо про подібні спроби злому?

- Ви маєте рацію, цифрова цивілізація дуже вразлива. Наведу як приклад тільки три факти. У США хакери проникли і перебували протягом півроку в інформаційній системі національної системи забезпечення гідроспоруд. Складно уявити, що було б, якби вони дали команду на відкриття шлюзів.

У Польщі п'ятнадцятирічний підліток зламав і підпорядкував собі всю систему управління міським транспортом одного з великих міст.

У тій же Америці просунутий програміст зміг не просто впровадитися в систему мережі суперкомп'ютерів АНБ і Міністерства енергетики, але і торгувати кілька місяців машинним часом, продаючи його організаціям, які потребують  потужних математичних розрахунків.

Найдивовижніше, що ще не відбулося жодної великомасштабної катастрофи, пов'язаної з хакерством. Ні для кого не секрет, що на сьогоднішній день лідер в області IT-технологій - США - абсолютно беззахисні перед кібератаками, кібертероризмом і просто хакерством.

Всі їх мережі взаємопов'язані між собою, а рівень інформатизації такий, що при потужному комп'ютерному збої відбудеться лавина відмов, яка торкнеться все і вся. Самі американські експерти визнають, що американці живуть у величезному скляному будинку. І вирішити цю проблему Америка не може.

Для забезпечення прийнятного рівня інформаційної безпеки їм треба затратити такі ресурси, що навіть найбільші ТНК стануть неконкурентоспроможними, а бюджет доведеться збільшити не на відсотки, а на десятки відсотків. Тому найпотужніша країна - найбеззахисніша. Це реальність сучасного світу. 

Стаття з газети: Тижневик "Аргументи і Факти" № 38 19/09/2018

Наші інтереси: 

Сучасні технології роблять найпотужнішу країну  найбеззахиснішою.

Гравець: 
Оксана Колосовська

Новини від RedTram - для збільшення прихильників НО

Loading...
 
Форум Підтримати сайт Довідка