Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець

Амазон запускає перші 27 операційних супутників Kuiper, щоб конкурувати зі Starlink

У Міністерстві оборони та Космічних силах покладають великі надії на успіх проекту Kuiper. Офіційні особи вважають, що ця супутникова група забезпечить більшу різноманітність постачальників так званих поширених послуг LEO, ніж Starlink.

25043002.jpg

Перша партія робочих супутників Amazon була виведена на орбіту 28 квітня 2025 року ракетою-носієм ULA Atlas 5. Фото: Amazon Project Kuiper

Сьогодні компанія Amazon успішно запустила перші робочі супутники в рамках запланованого проекту Project Kuiper, що розробляється мільярдером Джеффом Безосом для конкуренції з мегасупутниковою мережею Starlink, створеною його конкурентом Ілоном Маском, пише Breaking Defense.

27 супутників були виведені на низьку навколоземну орбіту (low Earth orbit – LEO) ракетою Atlas V 551 компанії United Launch Alliance (ULA) і з часом перейдуть на свою орбіту висотою близько 630 кілометрів (392 милі).

Сьогоднішній запуск відбувся на рік пізніше, ніж спочатку планувала компанія Amazon, оскільки згідно з ліцензією Федеральної комісії з комунікацій компанія повинна запустити 1663 супутники Kuiper до липня 2026 року. Однак Amazon впевнена, що встигне до цього терміну, і вже запланувала амбітний графік запусків.

«Протягом наступних кількох років команди Kuiper і ULA проведуть ще сім запусків ракет Atlas V і 38 запусків на більшій ракеті ULA Vulcan Centaur. Ще понад 30 запусків заплановано іншими нашими постачальниками послуг із запуску: Arianespace, Blue Origin і SpaceX», йдеться в прес-релізі Amazon від 2 квітня.

SpaceX наразі домінує на ринку США та світовому ринку, включаючи продажі для збройних сил США та розвідувального співтовариства, значною мірою завдяки тому, що Starlink була першою супутниковою групою, яка забезпечила низьку затримку та великий обсяг супутникового зв'язку, необхідного для надання інтернет-послуг, потокового відео та підтримки військових мереж управління боєм з великим обсягом даних. 

За даними астронома Джонатана Макдауелла, який відстежує мегасупутникові групи на своєму відкритому веб-сайті, на кінець березня на орбіті перебувало приблизно 7135 супутників Starlink.

Amazon, яка має намір вивести на орбіту близько 3200 супутників, має пройти довгий шлях, щоб наздогнати Starlink за рівнем послуг і, що, мабуть, ще важливіше, за ціною.

Низька вартість входу на ринок Starlink дозволила компанії завоювати величезну споживчу базу, що, своєю чергою, дає SpaceX можливість обіцяти виділену пропускну здатність «більш пріоритетним» клієнтам, таким як національні уряди та військові, пояснив Тім Фаррар, багаторічний консультант у галузі телекомунікацій.

«Головною проблемою [для Kuiper] буде конкуренція зі Starlink на всіх фронтах споживчого ринку, корпоративного ринку та військового ринку, а також те, що це означатиме для цін, які вони повинні пропонувати, – сказав він. – Я думаю, що найбільша проблема полягає в тому, що Маск і його компанії ніколи не були зосереджені на економічній віддачі, а набагато більше на тому, щоб рухатися якомога швидше, рости якомога більше і збільшувати виручку. Тому, якщо Amazon спробує конкурувати зі Starlink за ціною, дуже ймовірно, що Starlink просто знизить свої ціни».

Тим не менш, в Міністерстві оборони та Космічних силах США покладають великі надії на успіх проекту Kuiper, а чиновники вважають, що ця супутникова група забезпечить різноманітність постачальників послуг для так званих поширених LEO, або P-LEO.

Крім того, за межами США посилюються побоювання щодо залежності від Starlink через політичні суперечки навколо Маска, пов'язані з його діями щодо SpaceX в Україні та його недавніми втручаннями в європейську політику на користь правих політиків.

Європейська комісія, політично незалежний виконавчий орган Європейського Союзу, 18 березня опублікувала «Спільну білу книгу про готовність Європи до оборони до 2030 року», в якій закликала ЄС посилити підтримку України, зокрема шляхом розширення «доступу до космічних ресурсів і послуг ЄС» як «ключового чинника» оборонного потенціалу Києва.

На запитання Reuters під час прес-конференції минулого тижня про стан обговорень щодо альтернатив Starlink в Україні, глава оборонного відомства Європейської комісії Андріус Кубілюс відповів, що є рішення, які будуть реалізовані в разі «несподіваних подій», але відмовився надати детальну інформацію.

Європа повинна «швидко і терміново» розвивати власні можливості, додав Кубілюс.

Нещодавно генеральний директор французького супутникового оператора Eutelsat Ева Бернеке заявила, що протягом останнього року Німеччина оплачувала постачання Україні терміналів для супутникової мережі OneWeb, яка прагне конкурувати зі Starlink у сфері зв'язку на низькій навколоземній орбіті. Крім того, вона припустила, що ЄС може також збільшити обсяги закупівель OneWeb для України.

Однак Фаррар зазначив, що європейська реакція на дії Маска може не так допомогти Amazon, як регіональним компаніям, таким як Eutelsat, або національним компаніям, таким як канадська Telesat.

«Якщо ЄС шукає альтернативу системі, очолюваній США, це не обов'язково стосується Amazon, оскільки, знову ж таки, вона походить із США».

Проте, у лютому Amazon оголосила, що британський регуляторний орган у сфері телекомунікацій Ofcom надав Kuiper дозвіл на надання інтернет-послуг внутрішнім клієнтам. 

«Велика Британія буде серед перших країн, які отримають послуги, як тільки Kuiper стане доступним», – йдеться в оголошенні.

Наші інтереси: 

Війна технологічних гігантів.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

План польотів. Художник Роб Ґонсалвес (Канада)

«Щасливі реалісти, бо вони отримають допомогу» – третій крок до вічного життя та опанування планети Земля

На перший погляд, це недосяжна мета. Проте Ісус закликає без вагань братися до справи й негайно розпочинати стратегію «успадкування Землі», адже правильна стратегія сама згенерує необхідні ресурси...

Останні записи