Зображення користувача Володимир Щербина.
Володимир Щербина

Галас навколо “войовничого гена” у маорі

Спірне ствердження, що етнічна група має схильність до кримінальної поведінки.

Новозеландський вчений викликав дискусію, коли заявив, що корені мешканці маорі мають “войовничий ген”, що робить їх більш схильними до насильства та кримінальної поведінки.

Род Леа (Rod Lea) виголосив свою теорію цього тижня на Австралійській генетичній конференції, допускаючи, що це є спірне ствердження, нібито етнічна група має схильність до кримінальної поведінки.

Його заяву негайно засудили лідери маорі.

Співголова Партії Маорі Таріана Туріа (Tariana Turia) заявила сьогодні газеті “The Press”, що висловлене раніше ствердження, нібито маорі мають схильність до алкоголізму, було кроком до включення сюди й схильності до насильства.

“Я усвідомлюю, що нам властиве насильство, але є багато спільних з насиллям факторів, які не пов’язані з расою”.

Доктор Леа, генетик-епідеміолог в Інституті Досліджень Навколишнього Середовища у Веллінгтоні (Environmental Science and Research in Wellington) стверджує, що чоловіки маорі мають підвищений вміст monoamine oxidase – називаємий “войовничим геном” – який пов’язують з агресивною поведінкою.

Цей ген був відкритий американськими дослідниками, але ніколи не пов’язувався з якоюсь етнічною групою.

Сьогодні він розказав на Національному Радіо, що цей ген властивий приблизно 60 відсоткам чоловіків маорі, в той час, як серед чоловіків-європейців його мають біля 30 відсотків.

“Я впевнений, що цей ген має вплив на поведінку людей взагалі, але також впевнений, що цей вплив достатньо малий”, - заявив він.

“Треба усвідомлювати, що такі особливості поведінки, як схильність до наркоманії, агресивність, схильність до ризику – всі вони є комплексними і залежать від багатьох факторів, зокрема негенетичних, таких як виховання та інші чинники стилю життя.”

Доктор Леа стверджує, що ген пояснює деякі особливості поведінки маорі: “Вони як правило більш агресивні і схильні до насилля і частіше втягуються у ризикові стилі поведінки, такі як азартні ігри.” Але він вважає, що тут спрацьовують й інші, негенетичні фактори.

“Є багато стилів поведінки, що залежать від виховання. Звичайно, ген не робить вас автоматично злочинцем”.

Депутат Парламенту, маорі Гоун Гаравіра (Hone Harawira) вважає, що більше, ніж “войовничий ген”, на поведінку маорі впливають соціальні чинники – такі, як високе безробіття, погана освіта і взагалі бідність.

“Якщо ви помістите у такі умови будь-яку групу... чи вистачить у вас нахабства стверджувати, що її агресивність не є результатом перебування у таких умовах”.

Виконавчий директор Національного Відділу Маорі-городян (National Urban Maori Authority) Джон Таміхіре (John Tamihere ) каже, що він був готовий до результатів досліджень, які показали генетичні причини надмірної присутності маорі в статистиці насилля.

Row Over Maori 'Warrior Gene'
news.com.au, 09 серпня 2006.

Переклав Володимир Щербина

Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

«Євангеліє Ісуса Хреста» (Львів, «ПІРАМІДА», 2017 - 596 с. Зладив Ігор Каганець)

Як придбати книгу «Євангеліє Ісуса Хреста» (Львів, «Піраміда», 2017)

Насамперед треба визначитися з варіантом палітурки книжки (тверда чи м’яка) і кількістю примірників, порахувати загальну вартість, надіслати переказ на картку Приватбанку і повідомити ел. поштою своє...

Останні записи