Зображення користувача Оксана Колосовська.
Оксана Колосовська
  • Відвідувань: 9
  • Переглядів: 10

Реабілітація після травми меніска: як уникнути ускладнень

Серед усіх травм коліна, які стаються у спортсменів, людей, що ведуть активний спосіб життя, пошкодження меніска трапляються найчастіше. Але в групі ризику не лише ці категорії, травму можна отримати і в повсякденному житті. Хороша новина в тому, що після такої травми можна повністю відновитися. Головне, набратися терпіння та обрати правильний підхід. В такому випадку досить складне, багатоетапне лікування та реабілітація дадуть найкращий результат. 

Що таке травма меніска

Меніск – це своєрідна прокладка між стегновою і великою гомілковою кісткою. Хрящ є частиною колінного суглобу і виконує функції амортизацій, приймає участь в розподілі навантаження на суглоб, стабілізації. В коліні є два меніски - медіальний та латеральний. 

Причини травми можуть бути дуже різні:

  • в спортсменів певних видів спорту, наприклад в футболі чи баскетболі, такі травми стаються частіше через особливості  рухів – різкі поворотах ноги в коліні, стрибках;
  • вікові травми стаються через стоншення та виснаження хрящової тканини, втрата її еластичності і падіння можуть призвести до травми;
  • регулярні надмірні фізичні навантаження викликають мікротравми хрящової тканини, меніск зношується, тому легше травмується, це характерно для людей з надмірною вагою чи для тих, хто займається важкою фізичною працею. 

При травмі людина відчуває біль при рухах ногою, коліно набрякає, стає важко згинати та розгинати кінцівку. Лікар оглядає травмованого і призначає лікування, яке буде складатись з кількох фаз. 

Фази лікування травм меніска

Проходження кожного етапу відновлення і реабілітації є обов’язковим, тому що кожна фаза має свою ціль і є важливою для повного відновлення.

Гостра фаза

Вона може бути найскладнішою, тому що травмоване коліно болить, звичайний спосіб життя стає неможливим. Цей етап реабілітації наступає оддразу після отримання ушкодження меніска і може тривати від одного до кількох тижнів.

Головна ціль проходження гострої фази – зменшити біль та набряк, також вкрай важливо заспокоїти запалення, яке могло виникнути в тканинах навколо пошкодженого хряща. Головні методи лікування та реабілітації, які сприяють відновленню, наступні:

  • спокій – ушкодженому суглобу потрібно дати спокій, настільки, наскільки це можливо. Не можна навантажувати коліно, 
  • лід – його прикладають до ушкодженого місця в перші години після травми, а також можуть використовувати протягом кількох наступних днів, щоб зняти набряк;
  • фіксація – найкраще для цього підходять наколінники, які мають медичне призначення, або еластичні бинти. Якщо потрібна підтримка коліна після операції, лікарі рекомендують тільки наколінники, тому що всі інші методи фіксації не настільки ефективні. 

Фахівці з реабілітації рекомендують в положенні лежачи піднімати ногу вище рівня серця. Це сприяє відтоку рідини від травмованої ділянки і мінімізує набряк.

Безпосередньо фаза відновлення

Мета цієї фази – поступове відновлення функціонування суглобу. Головне правило – у всьому слухатись порад лікаря та контролювати своє тіло. Часто травмовані, особливо спортсмени, після зменшення інтенсивності болю починають давати надмірні навантаження, що призводить до повторної, ще сильнішої травми, і це може закінчитись хірургічним втручанням. 

Через 2-4 тижні після травми, операції можна починати робити легкі вправи на збільшення діапазону рухів коліна. Спочатку ногу просто згинають, розгинають, поступово збільшуючи амплітуду і інтенсивність рухів. Дуже важливо контролювати, щоб не виникав різкий біль. В цьому випадку потрібно припинити виконання вправ і знизити навантаження.

Необхідною частиною відновлення після травм коліна є фізіотерапія. Лікар призначає проходження певних процедур, що допоможуть хрящовій тканині відновитись. Для зменшення болю і прискорення реабілітації використовують ультразвук, магнітотерапію, масажі. 

На цьому етапі відновлення в повсякденному житті також рекомендується носити наколінники, щоб випадковий різкий або неправильний рух не призвів до повторного травмування. 

Фаза укріплення на відновлення функціональності 

Як і на попередньому етапі, в цій фазі дуже важливо робити все поступово і правильно, під наглядом лікаря. Мета фахівця і пацієнта – відновити функціонування суглобу і сили кінцівки. Поступово навантаження та інтенсивність вправ збільшується. Можна починати присідати, балансувати на одній нозі, більше ходити пішки, використовувати велотренажер. Пацієнт повинен дуже уважно прислухатись до своїх відчуттів. Якщо з’являється дискомфорт, біль, інтенсивність навантажень потрібно зменшити. 

Якщо цей етап реабілітації проходить вдало, він може займати 2-3 тижні. Потім пацієнт починає поступово повертатись до інтенсивних навантажень, відновлювати тренування, виходити на важку фізичну роботу. Ключове слово тут «поступово». Спочатку тренування повинні бути адаптованими під стан травмованого. Тільки після того, як лікар переконається, що на суглоб можна давати звичні навантаження, які були до травми, можна вважати, що реабілітація завершена.

Як уникнути ускладнень і повторного травмування після пошкодження меніску

З самого початку після травми потрібно забезпечити коліну достатню підтримку і певний ступінь обмеження мобільності. Для цього слід використовувати наколінники. Вони прекрасно справляються з цими задачами, але тільки в тому випадку, якщо це спеціальні вироби медичного призначення. Лікар може порекомендувати, який саме тип бандажа на коліно купити, як його правильно використовувати. 

Вкрай важливо укріпити м’язи навколо коліна, особливо людям, які ведуть малоактивний спосіб життя, мають надмірну вагу і травмувались випадково. Сильний м’язовий каркас буде природною підтримкою для суглобу. Також слід в такому випадку переглянути раціон харчування, щоб знизити вагу і, відповідно, навантаження на коліна.

Спортсменам потрібно проаналізувати, чому і коли сталась травма. Можливо слід відкоригувати техніку виконання рухів, щоб попередити повторне пошкодження. 

Колінний суглоб найскладніший в опорно-руховому апараті людини. Крім того, він несе дуже велике навантаження та виконує надважливі функції. Тому, щоб до глибокої страсті зберегти рухливість, здатність вести активний спосіб життя, коліна потрібно берегти. Якщо ушкодження меніску все ж сталося, потрібно ретельно та уважно пройти всі етапи відновлення. Нехтування хоча би одною фазою може призвести до того, що коліно буде турбувати людину при навантаженні довгі роки. 

Виконуйте всі рекомендації лікарів, будьте уважні до свого здоров’я, стежте за вагою і навантаженнями, і колінні суглоби будуть дарувати вам радість руху довгий-довгий час. 

Наші інтереси: 

Здоров'я, корисні поради.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Світанок Гомо триплекс

Ельфійська свідомість та ельфійська ідентичність – стратегія перетворення на надлюдину (+аудіо)

Радіймо, ельфи! У новому епізоді нашого подкасту ми обговоримо п’ять унікальних ознак потенційних ельфів: від розуміння двох нових стадій розвитку людини до фізичного та ментального омолодження. А ще...

Останні записи