Важливість: 
3

Категорія:

Агенти Сталіна у Вашингтоні. Нові дослідження, нові факти

Автори нового дослідження доводять, що в 1930-ті 1940-ті роки СРСР мав можливість таємно впливати на зовнішню політику Сполучених Штатів. Адміністрації Франкліна Рузвельта і Гаррі Трумена були буквально нашпиговані радянськими агентами, які не тільки збирали надсекретну інформацію, а й творили реальний вплив на політику Сполучених Штатів.

ruzvelt.jpg

Франклін Рузвельт (в центрі)

Цей сенсаційний висновок зробили Стентон Еванс і Герберт Ромерстайн, що опублікували книгу «Секретні агенти Сталіна. Підрив уряду Рузвельта» (Stalin's Secret Agents. The Subversion of Roosevelt's Government).

Те, що радянська розвідка була вкрай активна в США в 1930-1940-і роки відомо давно: найбільш відомим результатом її діяльності стало викрадення ядерних секретів Сполучених Штатів, завдяки чому Радянський Союз зміг в рекордні терміни створити свою ядерну зброю.

Однак автори книги стверджують, що цим справа не обмежувалася - радянська агентура (це могли бути професійні розвідники, комуністи або просто американці ліво-ліберальних поглядів, що з різних причин вважали за необхідне  допомагати Москві) змогли опинитися на багатьох ключових посадах у вищих ешелонах влади США .

Еванс і Ромерстайн підкреслюють, що в США до відповідальності були притягнуті лише деякі з них.

Китай і Ялта

У книзі зібрано достатньо багато прямих і непрямих доказів справедливості цієї гіпотези.

Показовими є два приклади. Під час Другої світової війни політику США по відношенню до Китаю визначали буквально кілька людей, які знали китайську мову, в більшій чи меншій мірі розуміли культуру і традиції цієї країни і могли орієнтуватися в неймовірно складній і заплутаній військово-політичній ситуації.

Тоді значну частину території Китаю контролювали японські війська, яким формально протистояли уряд Гоміньдану на чолі з Чан Кайши, комуністи на чолі з Мао Цзедуном і численні польові командири. Найчастіше китайські фракції воювали один з одним, а не з японцями.

Еванс і Ромерстайн звертають увагу, що всі ключові фахівці з Китаю в адміністрації США були викриті в контактах з радянськими розвідниками, або таємно належали до Комуністичної партії США - давно доведено, що радянські розвідслужби фінансово підтримували американських комуністів і користувалися їх допомогою.

Ці фахівці одностайно рекомендували вищому керівництву країни відмовитися від підтримки "корумпованого і неефективного" уряду Чан Кайши, зробивши ставку на "активно воюючого з японцями" Мао Цзедуна. Значною мірою, ці рекомендації були прийняті та реалізовані, що, в результаті, призвело до утворення комуністичного Китаю, з яким Сполучені Штати опинилися в стані конфлікту вже в наступному десятилітті.

Величезний вплив на світ справила Ялтинська конференція, що пройшла в лютому 1945 року і  на якій було визначено долю Німеччини, визначені майбутні кордони Польщі, балканських держав, СРСР (саме тоді була досягнута домовленість, що в обмін на вступ у війну проти Японії, Радянський Союз поверне собі південний Сахалін і Курильські острови) і ін.

Автори книги підкреслюють, що тоді склалася наступна ситуація: президент Рузвельт був у дуже поганому стані - йому залишалося жити три місяці, держсекретар Евард Стеттиніус тільки недавно зайняв цей пост, в результаті, де-факто головним американським переговірником виявився Альгер Хісс (Елджер Гісс, Alger Hiss), глава Офісу спеціальних політичних зв'язків, який відповідав за стратегічне планування.

Через кілька років судом було доведено, що Хісс таємно перебував у лавах Комуністичної партії і входив до осередку, пов'язаного з радянським посольством. Отже, роблять висновок автори книги, Йосип Сталін фактично вів переговори зі своїм власним агентом.

Результатом цього, наприклад, стала згода США на те, що у СРСР в ООН буде три голоси - окремі голоси отримали Українська і Білоруська РСР, а також згоду західних союзників депортувати в Радянський Союз сотні тисяч людей, що бігли на Захід разом або слідом за німецькими військами.

Коментар

Кореспондент Російської служби «Голосу Америки» зустрівся зі Стентоном Евансом на презентації його книги у фонді «Спадщина» і поцікавився: чим Еванс може пояснити настільки неймовірні успіхи радянської розвідки?

«Радянська розвідка була набагато потужнішою, ніж наша, - відповів автор «Секретних агентів Сталіна» - Радянські розвідники були професіоналами, і цих професіоналів було багато тисяч. СРСР направляв неймовірні ресурси на подібну діяльність. У свою чергу, Сполучені Штати довгий час абсолютно не помічали цього. Частково це відбувалося і тому, що радянська розвідка не просто збирала інформацію - вона ще й поширювала дезінформацію, щоб ввести супротивника в оману».

«Ми вели свідомо програшну гру, причому це відбувалося дуже довгий час. Ми були вівцею в овечій шкурі, і потрібно тривалий час, щоб ми перестали бути вівцею», - зауважив Еванс.

Книгу "Stalin's Secret Agents: The Subversion of Roosevelt's Government by M. Stanton Evans" можна придбати на сайті amazon.com.

Наші інтереси: 

Знаючи минуле, можна прогнозувати майбутнє.

Гравець: 
Оксана Колосовська
 
Форум Підтримати сайт Довідка