Важливість: 
3
У новому світі звичне "ходіння на роботу" зникне: розмова з політологом про майбутнє

«Ми будемо жити в світі, в якому поняття робочого дня розчиниться», - каже Катерина Шульман. «Стара схема - отримав освіту і працюєш за фахом до самої смерті - теж йде в минуле. Ми опиняємось у світі, де людина весь час навчається. У вас не буде певної професії і певного місця роботи».

Самі терміни "постіндустріальна" економіка чи економіка "постпраці" говорять про те, що ми насправді не знаємо, як вона буде виглядати. Поки силами наук про суспільство вдається намітити лише якийсь загальний контур цього гіпотетичного майбутнього.

Перш ніж перерахувати ці риси, скажу про одну цікаву закономірність: багато рис майбутнього, помітні вже в сьогоденні (а майбутнє, зрозуміло, виростає з сьогоднішнього дня, а не раптово падає з неба в готовому вигляді), являють собою повторення минулого, причому іноді досить давнього, на новому технічному і соціальному рівні.

Постіндустріальне суспільство, або Яку державу ми будуємо

Ми входимо в епоху, коли виробництво товарів перестане бути найвищою цінністю і основним людським заняттям, коли завдяки технічному прогресу людство перестане молитися на ресурси.

Інструменти цього переходу - автоматизація, роботизація, нові засоби зв'язку та інформаційні технології.

Мабуть, зміниться сам принцип організації способу життя. Зникне звичне "ходіння на роботу" - пережиток, який дістався нам від фабричних робітників минулого століття.

Вже не буде такого, щоб тисячі людей в один і той же час і по одному і тому ж маршруту пересувалися. Ми вже зараз входимо в період, коли розпорядок життя змінюється, місто вже не населене робітниками, інженерами, начальниками цехів.

Середній житель міста зараз працює, швидше, в сфері адміністрування та обслуговування: в сервісі, ритейлі, в офісі. Городянин завтрашнього дня буде виробляти якийсь сервісний продукт, неважливо, чи буде це програмний продукт або послуга, але в будь-якому випадку це буде швидше за все сервіс, а не якась реальна продукція.

Ще одне спостереження. Зараз жінки стали частіше досить тривалий період не працювати - в сенсі не "ходити на роботу". Адже це досить пізнє надбання - декретні відпустки - вони і за радянської влади з'явилися досить пізно, і потім йшло постійне збільшення цього терміну, від року і до півтора і потім до трьох років.

Але насправді більшість  жінок працює, тільки віддалено або як фрілансери. Все це буде розвиватися і далі. Все більше і більше людей будуть працювати саме таким чином. Такий спосіб життя підвищує цінність сім'ї - люди все більше часу проводять в загальному домашньому просторі, а не йдуть звідти рано вранці і повертаються пізно ввечері, як в ХХ столітті.

Одночасно відбувається така цікава річ, як повернення аграрного сектора. Індустріальна епоха вбила селянство як клас і вбила аграрні держави, якою  багато в чому була дореволюційна Росія, перетворивши аграрні держави в індустріальні.

 А тепер після того, як індустріальний спосіб виробництва почне змінюватися і буде вимагати все меншого людської участі, аграрний сектор несподівано знову стає значущим, тому що людство ніколи так не харчувалося, як зараз.

Це відомо з існуючою статистикою: кількість калорій на душу населення, причому для всього світу, ні в який історичний момент не було таке велике, як зараз. Цілі народи відкривають для себе нові продукти, якими раніше вони не харчувалися в таких обсягах: це, наприклад, м'ясо для Індії і молочні продукти для Китаю.

Все це вимагає створення все більш різноманітних продуктів і тому цілком можливо, що королями майбутнього століття стануть, в тому числі, ті країни, які займаються сільськогосподарським виробництвом.

Через те, що багато секторів зараз високотехнологічні, вони вимагають все менше фізичного людської праці. Але, з іншого боку, вони вимагають людської участі - керівної, творчої.

Потрібно високотехнологічний продукт комусь продавати, потрібно також комусь постійно думати над тим, як він видозмінюється і прогресує.

В таких загальних термінах можна собі уявити, як буде змінюватися суспільство, як індустріальна економіка буде переходити до постіндустріальної. 

Індастріал, ультраіндастріал, постіндастріал – що це таке?

Наші інтереси: 

Життя змінюється і виграє той, хто випереждає ці зміни, або, принаймні, іде з ними в ногу.

Гравець: 
Оксана Колосовська

Новини від RedTram - для збільшення прихильників НО

Loading...
 
Форум Підтримати сайт Довідка