Зображення користувача Ігор Каганець.
Ігор Каганець
  • Відвідувань: 77
  • Переглядів: 84

Циклічний час: від одноразового мислення до вічного оновлення (+аудіо)

Категорія:

Постіндустріальний світогляд оснований на ідеї постійного оновлення – на відміну від індустріальної «лінійної» ідеї одноразового використання. Циклічний і лінійний час співвідносяться як теза і антитеза. 

161202poryroku-2.jpg

Пори року
Пори року

Аудіоверсія: Циклічний час: від одноразового мислення до вічного оновлення

Уявлення про хід життя перебуває між двома крайніми позиціями. З одного боку, все відбувається «по замкненому колу», з постійними повтореннями і поверненнями, занепадами і відродженнями. З протилежного боку, розвиток відбувається лінійно від А до Я, без жодних повторів, відповідно всі події та ситуації – унікальні.

У реальності відбувається поєднання обох моделей, що дає уявлення про розвиток по спіралі. Згідно з ним, всі події унікальні, проте є багато архетипових ситуацій або схем, які мають тенденцію повторюватися. Наприклад, такими циклічно повторюваними ситуаціями є:

  • весна, літо, осінь, зима,
  • ранок, день, вечір, ніч,
  • народження, розквіт, занепад, смерть,
  • дихання, пульс, напруження і розслаблення м’язів.

Скажімо, кожний ранок людського життя унікальний, проте це однозначно ранок, а не день і не вечір.

Уявлення про час, в якому повторюваність фундаментально впливає на життя, називають «циклічним часом». Йдеться про визнання факту, що ми живемо у світі циклічних процесів, які на нас суттєво впливають, відтак їх треба пізнавати, враховувати і використовувати. Очевидно, що циклічний час найбільше притаманний землеробським культурам, саме існування яких визначається правильною взаємодією з природними циклами.

Якщо ж циклічні процеси розглядаються як щось несуттєве, то таке сприйняття розвитку називається лінійним (векторним) часом. Він властивий культурам, більше чи менше відірваним від природної циклічності. Вважається, що лінійне мислення виникло у семітських кочових племен, які сприймали час у прив’язці до просторового переміщення. Лінійний час найбільше утвердився в мисленні давніх іудеїв, відтак став фундаментом іудохристиянського світовідчуття. Боротьба іудохристиянської церкви з язичницькими (тобто народними) обрядами – це боротьба лінійного часу проти циклічного.

Циклічний і лінійний час – це не два рівноправні погляди на життя. Вони співвідносяться як теза і антитеза. Циклічний час відповідає природі Всесвіту, натомість лінійний час – це світоглядне збочення.  

Перемога лінійного часовідчуття відбулася з переходом людства до індустріальної формації. Згідно з дослідженнями видатного футуролога Елвіна Тоффлера, «уявлення про те, що час лінійний, так глибоко увійшло в нашу свідомість, що важко осмислити будь-яку альтернативу. Але багато доіндустріальних суспільств навіть сьогодні сприймають час як коло, а не як пряму лінію. Від індіанців майя до буддистів та індусів існувало уявлення, що час колоподібний і повторюється, тобто історія повторювалася безконечно, а життя, можливо, теж повторюється через перевтілення.

Протягом усього середньовічного періоду циклічні й лінійні поняття часу були в конфлікті. Лінійне поняття заохочувалося класом торговців і розвитком грошової економіки. Тому що, поки влада була зосереджена у власників землі, існувало відчуття, що часу багато, й він асоціювався з незмінним циклом ґрунту» (Елвін Тоффлер. «Третя Хвиля», 1980).

Згідно з принципом протилежності, постіндустріальна формація заперечить лінійний час, а згідно з принципом подібності, відбудеться часткове повернення до циклічного часу.

Що це нам дасть практично?

По-перше, зміниться ставлення до історії. Для індустріальної формації історія не актуальна, адже ми щоразу живемо в нових і неповторних обставинах. Тому з історією можна робити що завгодно, зокрема, сміло її підганяти під потреби поточної пропаганди. Для постіндустріальної формації історія – це актуальне знання про те, як правильно діяти у відповідних архетипових обставинах. Тому історія досліджується об’єктивно, адже практичний сенс має тільки реальна історія, в тому числі історія розвитку наук і технологій. Все, що відбувалося в минулому, у постіндастріалі сприймається як свого роду діючий прототип для творення майбутнього.

По-друге, відбудеться повернення до дружніх стосунків із Всесвітом, життя якого має виразно циклічну природу. Тому постіндустріальне мислення однозначно є екологічним мисленням. Циклічний час заохочуватиме людину уважніше прислухатися до життя, краще розуміти себе і своїх ближніх. Людина відчуватиме себе впевненіше, адже звільниться від постійного стресу «нестачі часу». Виявиться, що часу досить, але він потребує правильної організації за допомогою циклічного підходу, адже «часове коло» має свою структуру і чіткий порядок.

По-третє, саме в циклічному часі закладена ідея постійного оновлення – на відміну від «лінійного» одноразового використання. Ця ідея пронизує усю ритмічність нашого життя. Ранкове пробудження – це оновлення і воскресіння після сну – «малої смерті». Весна і нове календарне коло починається після зимового очищення – великого посту (лат. «фебруаріс» означає «очищення», «просвітлення», гелл. «феб» – осяйний). День народження людини – це свято її персонального оновлення-перенародження. Місячний 19-річний «Метонів цикл» є циклом оновлення свідомості. 28-річний сонячний цикл є циклом оновлення Сонця (через 28 років дні тижня мають ті ж самі числа). 532-річний сонячно-місячний цикл є циклом оновлення народів. І так далі.

Постіндустріальна людина починає мислити категоріями періодичного прибирання, очищення, відновлення, воскресіння. Таке мислення вмикає природний механізм психофізичного оновлення. Його правильне використання спочатку веде до активного довголіття, а згодом – до уявного, умовного і повного безсмертя.

Оновлюємось!

Новий день!
Новий день!

Гурт Wardruna (Норвегія) - Algir (Альгіз - руна святості)  

Наші інтереси: 

Пізнаємо правду Життя.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Френк Герберт: Ну як вам друге дно Вулика Геллстрома?

«Вулик Геллстрома», «Дюна» і 10 принципів Джигаду – політичний проект Френка Герберта

«Життя у вулику передбачає не регламентовану монотонність, а МЕТАМОРФОЗУ. Коли комаха досягає межі своїх можливостей, вона чудесним чином перетворюється на абсолютно нову істоту. У цій метаморфозі я...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Таргитай Борисфенів.
0
Ще не підтримано

Є цікавий момент і розуміння того, як я маю досвід спілкування, що ті хто проживає своє життя в лінійному часі ненавидять тих людей, які розуміються на циклічності часу. Навіть освічені, і ті пускають піну із роту... Таке відчуття буцімто їм, і їми неусвідомлено, проплачено срібняками і вони прислуговують цій темній силі. Висновок: арій гармонійно може оновлюватись тільки в своєму середовищі, в спілкуванні з самим собою і Творцем через читання Живого Слова.

Коментарі

Зображення користувача Таргитай Борисфенів.
0
Ще не підтримано

Є цікавий момент і розуміння того, як я маю досвід спілкування, що ті хто проживає своє життя в лінійному часі ненавидять тих людей, які розуміються на циклічності часу. Навіть освічені, і ті пускають піну із роту... Таке відчуття буцімто їм, і їми неусвідомлено, проплачено срібняками і вони прислуговують цій темній силі. Висновок: арій гармонійно може оновлюватись тільки в своєму середовищі, в спілкуванні з самим собою і Творцем через читання Живого Слова.

Зображення користувача Бор Крутивус.
0
Ще не підтримано

Коли приходить усвідомлення таких речей, то з'являється щире бажання ширити/ділитись цими знаннями. Сіяти для людей зерна світла.

Смію прогнозувати, що до таких передових світоглядів прогресивне людство дійде несподівано швидко. Такі знання поширюються з геометричною прогресією. Що приведе до становлення постіндустріального суспільства. І Переходу нас на якісно новий рівень, переходу до таких висот, про які ще донедавна лиш найсміливіші та найшляхетніші наважувались заявляти.

А отже, радіймо!)

Зображення користувача Явсе Світ.
0
Ще не підтримано

Безсмертя на мою думку можливе лише при умові виходу за рамки будь-якого часу.

Вірю в те, що розумію.

Зображення користувача Миро Продум.
0
Ще не підтримано

Безсмертя - це лише одна з трьох життєвих стратегій. Дві інші - короткоживучість і довгоживучість.

Явсе Світ каже:
Безсмертя на мою думку можливе лише при умові виходу за рамки будь-якого часу.

Освячуйся! Озброюйся! Плодися!

Зображення користувача Василь Глод.
0
Ще не підтримано

Людина проживає на планеті земля щоб пройти шлях навчання, творення, вдосконалення. Цей шлях розвитку людини проходить циклічно по спіралі через реінкарнацію. На жаль, розвиток може проходити і в протилежному напрямку-шляхом деградації. Напевно, може відбутися така ситуація, що при новому втіленні дитина попадає в умови в яких вона не буде розвиватися, а навпаки деградувати (наприклад батьки алкоголіки і тд), а можливо новонароджена людина має свою стрічку життя, яка має причинно-наслідковий зв"язок, де нема шляху деградації.

Радіймо!

Зображення користувача Світодар Мирний.
0
Ще не підтримано

Ісус Хрестос, будучи боголюдиною, мав. на мою думку, уявне безсмертя. Він прийшов до нас простою людиною, щоб показати людям, що всі ми маємо потенціал боголюдини. Він сам не раз про це говорив. Про це записано у Євангеліях. Стати боголюдиною простій людині неможливо на протязі одного життя. Потрібно закласти фундамент для народження у батьків, які б допомогли піднятися на ще вищий щабель досконалості. Тільки через циклічність народжень людина може досягти фізичного безсмертя.
Зрештою, кожні 7 років фізичне тіло кожної людини повністю оновлюється. Покращення свого фізичного стану на кожному етапі цього семирічного оновлення і є шляхом до фізичного безсмертя. Стан фізичного тіла залежить від стану душі і стану духу. Без вдосконалення духу не буде вдосконалення душі, а без вдосконалення душі не буде вдосконалення фізичного тіла.
Та чи потрібне взагалі фізичне безсмертя? Свобода народитися у іншому тілі - це нагабагато цікавіше (правда, проживши так 1000 років). А ми вимушені народжуватися в іншому тілі, у більшості в недосконалих сім'ях, не пам'ятаючи попередніх втілень, і прожити 60-80 років (тільки набувши досвіду життя).
Отже, вперед по щаблях вдосконалення до свободи вибору своїх майбутніх втілень. І хай РАдіє Світ! Хай буде!

Зображення користувача Миро Продум.
0
Ще не підтримано

Якщо людина ставить перед собою завдання наблизитися до фізичного безсмертя, значить вона вже має певний духовний досвід, накопичений у попередніх життях.

"Проста людина" не ставить перед собою таких завдань, вона про це навіть не думає. "Навіщо безсмертя людині, яка не знає, чим зайняти свій вечір" (Володимир Федько).

Світодар Мирний каже:
Ісус Хрестос, будучи боголюдиною, мав. на мою думку, уявне безсмертя. Він прийшов до нас простою людиною, щоб показати людям, що всі ми маємо потенціал боголюдини. Він сам не раз про це говорив. Про це записано у Євангеліях. Стати боголюдиною простій людині неможливо на протязі одного життя. Потрібно закласти фундамент для народження у батьків, які б допомогли піднятися на ще вищий щабель досконалості. Тільки через циклічність народжень людина може досягти фізичного безсмертя.
Зрештою, кожні 7 років фізичне тіло кожної людини повністю оновлюється. Покращення свого фізичного стану на кожному етапі цього семирічного оновлення і є шляхом до фізичного безсмертя. Стан фізичного тіла залежить від стану душі і стану духу. Без вдосконалення духу не буде вдосконалення душі, а без вдосконалення душі не буде вдосконалення фізичного тіла.
Та чи потрібне взагалі фізичне безсмертя? Свобода народитися у іншому тілі - це нагабагато цікавіше (правда, проживши так 1000 років). А ми вимушені народжуватися в іншому тілі, у більшості в недосконалих сім'ях, не пам'ятаючи попередніх втілень, і прожити 60-80 років (тільки набувши досвіду життя).
Отже, вперед по щаблях вдосконалення до свободи вибору своїх майбутніх втілень. І хай РАдіє Світ! Хай буде!

Освячуйся! Озброюйся! Плодися!

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Повне фізичне безсмертя досягається шляхом воскресіння і перетворення людини на боголюдину. Воскресіння - це повне оновлення без народження, з повним збереженням психічної особистості.

Світодар Мирний каже:
Та чи потрібне взагалі фізичне безсмертя? Свобода народитися у іншому тілі - це нагабагато цікавіше (правда, проживши так 1000 років). А ми вимушені народжуватися в іншому тілі, у більшості в недосконалих сім'ях, не пам'ятаючи попередніх втілень, і прожити 60-80 років (тільки набувши досвіду життя).
Отже, вперед по щаблях вдосконалення до свободи вибору своїх майбутніх втілень. І хай РАдіє Світ! Хай буде!

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Зображення користувача Сергій Білецький.
0
Ще не підтримано

Палінгенезія Всесвіту: 1.Великий вибух 2. Розширення Усесвіту (15 мільярдів років) 3. Велике стискання (15 мільярдів років) 4.Сингулярність 5. Великий вибух...