Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець

Обійти "Гру престолів". Дарко Скульський — про створення серіалу "Чорнобиль"

Моя оцінка корисності цієї статті: 
3 - Схоже, що реально працює.

Нещодавно серіал Чорнобиль, створений американським телеканалом HBO за участю українського продакшн-сервісу Radioaktive Film, очолив рейтинг найпопулярніших серіалів усіх часів за версією найбільшої у світі бази даних про кінематограф IMDb. 5-серійний серіал про аварію на Чорнобильській АЕС зібрав найвищу кількість балів, обійшовши навіть фінальні серії серіалу Гра престолів.

19060604.png

Дарко Скульський. Фото: НВ

 Із матеріалу Ольги Духнич на НВ.Бізнес дізналася про компанію Radioaktive та його співвласника Дарка Скульського, американця, який багато років живе у Києві. 

Компанію Radioaktive Film молоді американці українського походження Дарко Скульський, Роман Кіндрачук та їхній партнер у бізнесі Йоганн Вульф заснували у 1998 році, а потім довго залишалися першими і єдиними на українському ринку. Спочатку знімали рекламу на замовлення невеликих європейських компаній, зацікавлених у модній в 90-і роки радянській естетиці, але вже в 2000-х на Radioaktive Film звернули увагу серйозні гравці відеоринку.

За 21 рік, що минув, Radioaktive Film встиг зняти рекламні ролики для найвідоміших світових брендів від Apple до General Electric, а також взяти участь у зйомці відеокліпів для всесвітньо відомих виконавців, таких як MØ, Coldplay, Twenty One Pilots, DJ Shadow і Hurts.

Гучний британський фільм "Смерть Сталіна" і серіал "Чорнобиль" від HBO, в українських зйомках яких компанія Скульського брала участь, — найвагоміша робота компанії.

Про плани НВО знімати фільм про Чорнобильську аварію його компанія дізналася півтора роки тому. Тоді весь фільм планували знімати в Литві, оскільки там збереглася у законсервованому стані сестра-близнючка ЧАЕС — Ігналінська атомна станція.

— Це нас зачепило, ми одразу зв’язалися з режисером Йоганом Ренке і деякий час просто бомбили їх краєвидами локацій, які у нас є, переконуючи знімати в Україні. Надихнувшись побаченим, НВО вирішила знімати в Україні до 30% фільму.

На думку Скульського, це хороший результат, знімати більше НВО навряд чи дозволив би бізнес-план.

Він розповідає, що в Україні досі не працює система cash-rebate — пільг, що дозволяють іноземним знімальним компаніям повертати до 20−30% видатків, витрачених на зйомках фільму в іншій країні. Зате така програма працює майже у всіх країнах Європи, зокрема, у Литві.

— Ці 30% знятого — найважливіші, без них фільм не був би справжнім, коли у тебе в кадрах миготять будівля КМДА, Хрещатик, реальний вигляд на іржавий ліс, це дорого вартує.

Сценарист Чорнобиля Крейг Мазін з особливою увагою ставиться до деталей у кадрі, тому Radioaktive Film займалася також пошуком реквізиту для серіалу. Його частину відправили на зйомки в Литву, вона давно пройшла через декомунізацію і тому позбавлена більшої частини радянської атрибутики, необхідної в кадрі.

— Було багато творчих завдань. Не тільки знайти чашки, килими і сміттєві відра тієї епохи. Нам навіть машини в кадрі довелося перевзувати в шини того періоду. Зате тепер багато друзів мені кажуть: слухай, подивився фільм, а у мене ж вдома був точно такий килим!

Українські зйомки "Чорнобиля" відбувалися у Києві, Прип’яті та на Київському морі. Частина сцен у лабораторіях і лікарні — у Київському Інституті гідробіології на проспекті Героїв Сталінграда, уважний глядач помітить у фільмі і кадри з корпусів КПІ та НАУ.

— Що було найскладнішим у знімальному процесі? — цікавлюся.

— Зйомки в зоні відчуження, було багато узгоджень із HBO, а ось місцева влада завжди йшла нам назустріч, у підсумку кадри вийшли і стали частиною фільму.

— А акторам, таким як Емілі Вотсон, яким Київ здався? — допитуюся.

— Думаю, місто набагато краще допомогло їм вжитися у роль, у Києві сьогодні багато районів, будівель і натур передають атмосферу того часу, Литва все-таки вже переважно стала частиною об'єднаної Європи, — зауважує мій співрозмовник.

Немов підбиваючи підсумок, він додає, що головний для нього результат — це помітна присутність України у проекті.

— А для бізнесу?

— На HBO залишилися дуже задоволені, і це точно не останній наш спільний проект.

— Ми вже давно не країна радянських декорацій і точно не країна дешевих зйомок, ми, навпаки, всіляко і дуже успішно боремося із цими стереотипами, — пояснює він. — Сьогодні Україна — одна з найкращих країн за співвідношенням ціна — якість зйомки. І тепер тут можна знімати практично все.

Загинаючи пальці, Скульський перераховує й інші переваги України в очах західних колег: різноманітність природних ландшафтів, об'ємні індустріальні локації, професійні кадри, хороша техніка і готовність місцевої влади йти назустріч.

— Із київською, львівською або одеською міською владою ми можемо домовитися про зйомки вокзалів, станцій метро або аеропортів. Так, це можливо швидше вночі або з деякими умовами, але не уявляю, щоб так дозволили знімати центральний вокзал Нью-Йорка, — згадує роботу над кліпом для Apple Cкульський.

Важливими є й знімальні павільйони, яких у Києві нехай недостатньо, але більше, ніж, наприклад, у Литві, для якої зйомки Чорнобиля виявилися чи не найбільшим продакшн-проектом в історії країни.

— Щоб організувати 20 знімальних днів Чорнобиля, ми брали в Києві приблизно 120 осіб. А це готелі, трансфер, ресторани. Місто свою вигоду розуміє. Залишилося, аби її зрозуміла держава, адже сьогодні перше питання у всіх про повернення коштів та про пільги на зйомки. Тут ми програємо всій Східній Європі.

— Те, що ми вміємо виживати під час криз і рости в них, — конкурентна перевага українських продакшенів, — каже він.

— Ми точно не номер один, але обов’язково у п’ятірці, де ще буде Мексика, Іспанія і ще одна країна Східної Європи.

— Я коли приїхав сюди, в 90-і, Київ був темний і працювало всього два ресторани, в одному з них я їв. А зараз тут є класна ресторанна культура, а на вечірки в який-небудь [нічний клуб] Closer спеціально прилітають із різних кінців світу. Ми хочемо бути частиною цього руху, щоб Україна була відома не тільки війною, а як країна професіоналів, у нашому випадку — крутого продакшена для світу. 

Подано з незначним скороченням

Наші інтереси: 

Україна інтегрується в світовий кіноринок. Серіал "Чорнобиль" вартий того, щоб його подивитися. 

Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Стіл-свастика для самоорганізації громад оновленої України – замовити, придбати, отримати

Творення будь-якої системи починається з народження символічного центру. В Арійській Традиції символом центру є свастика: «Де свастика – там арії, де арії – там свастика». Стіл-свастика – найкращий...

Останні записи

Коментарі

Зображення користувача Олена Каганець.

Серіал "Чорнобиль" подивилася, як кажуть, на одному диханні. Тобто одразу всі п'ять серій. Не можна відірватися! Як на мене, тодішнє життя показане дуже правдиво. Я не дуже добре пам'ятаю самі події, які сталися після аварії на ЧАЕС, бо жила тоді ще не в Києві, але дуже добре пам'ятаю побут 1986 року. У серіалі все як раз дуже правдоподібно показано. Я наче опинилася в тих часах. Відчуття дивні, враження такі, що ТАКОГО не могло бути! А ще дивовижне відчуття того, що те життя було в якомусь іншому житті, цілковите нерозуміння з висоти 33 років, що минули з того часу, ЯК ми тоді могли так жити! Вражаючий серіал. Раджу подивитися!

Зображення користувача Віктор Макаренко.

8, 9 червня 2018 року зйомки проходили в моєму дворі. Знімали біля Інституту гідробіології який для кіно зробили "Городской больницей..." Відзняв біля трьох годин відеоматеріалу. На всяк випадок. Тепер монтую коротке відео.
P.S. Коли 8 червня заїхав народ і почав міняти вивіску на інституті, подумав - рейдери.

Зображення користувача Олена Каганець.

О, як цікаво! Ти зняв відео, як знімали серіал? А серіал вже дивився?

Зображення користувача Віктор Макаренко.

Я зняв процес зйомки, як виявилось, всього 6-7 епізодів. Найдовший - 10с. На це у них пішло 2 дня, купа народу і техніки. Серйозний підхід.
Серіал "вимушений" був подивитись, бо шукав де знімали те що я зафільмував.
Стосовно самого серіалу. Дуже добре зроблено. Вони намагались зробити художніми засобами фактично документальне кіно. Звідси справжні прізвища героїв, намагання досягнути фотографічної точності персонажів. Популярність серіалу повернула в інформаційну орбіту справжніх ліквідаторів які в численних інтерв'ю оцінили правдивість фільму. І тут виявилось що не все там правильно. Щоб фільм став справжнім дослідженням можна було б зняти 6-ту серію, документальну, де справжні ліквідатори прокоментували би деякі неточності. А так - великий плюс!
P.S. Трохи переборщили зі зверненням "товаріщ". Це все було, але трохи в меншій мірі. Американці показали совєтів так як вони їх уявляли.

Зображення користувача Віктор Макаренко.

Отже, 8-9 квітня 2018 року серіал Чорнобиль знімався за адресою: Київ, проспект Героїв Сталінграда, 12, Інститут гідробіології НАН України.
Кілька сцен які увійшли в кіно мають загальну тривалість всього 48с!

Зображення користувача Арсен Дубовик.

О, Олено, Тобі також серіал сподобався?!
Мені теж. Все дуже реалістично. Одразу нізащо не здогадатися, що серіал зняли американці! Все, як насправді.

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача Віктор Макаренко.

Ось на таке натрапив.

Білоруська письменниця і журналістка, нобелівський лауреат з літератури, чия книга "Чорнобильська молитва" лягла в основу міні-серіалу "Чорнобиль", Світлана Алексієвич розповіла, що думає про це серіалі.

Про це вона заявила в інтерв'ю "Радіо НВ".

"Не дивлячись на достатню кількість фільмів про Чорнобиль, вони, мабуть, невдалі, раз все проходили повз. Як і книги, незважаючи на мільйонні тиражі. Що доводить, що все-таки світ належить телебаченню. Цей фільм мені сподобався особливо тим, що його обговорює молодь, відкриваючи для себе існування проблеми Чорнобиля ", - сказала Алексієвич.

За її словами, можливо, успіх фільму обумовлений ще й тим, що його вихід припав в період формування "екологічного свідомості" людства.

"Мені здається, серіал потрапив на період формування" екологічного "свідомості. Ми бачимо, як природа змикається і незадоволена нами. Зверніть увагу, скільки у людства проблем планетарного масштабу. Добре, якщо якомога більше людей буде говорити про Чорнобиль", - додала письменниця .

Алексієвич також зазначила, що телеканал HBO офіційно звернувся до неї з проханням використовувати кілька історій з книги в серіалі.

"Ми підписали контракт. Я спочатку сумнівалася, оскільки мою книгу вже десяток разів брали в основу фільмів, і я думала, що це буде чергова невдача, а виявилося зовсім навпаки - вийшов інформаційний вибух! Єдине, мені незрозуміло, чому, використавши для серіалу мої тексти і тексти Володимира Губарєва, який писав про Валерія Легасова, вони ніде не вказали наших імен ", - зазначила вона.

Зображення користувача Арсен Дубовик.

Планується протидія:
Росія зробить власну версію серіалу про Чорнобиль, де в трагедії, можливо, звинуватять ЦРУ

Голос Америки © 2019 VOA каже:
"...російський канал НТВ, діяльність якого спонсує російський гігант "Газпром", заявив про плани створити власну версію серіалу, повідомляють ЗМІ...."

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача Віктор Макаренко.

Теж вже читав. Швидко все-таки хлопці працюють. :)

Зображення користувача Арсен Дубовик.

Чи звернули ви увагу на ще один фільм про Чорнобильську трагедію "Метелики" (2013) відзнятий FILM.UA. Також досить реалістиний, але чисто художній. Центральний сюжет - долі людей на тлі катастрофи (з обломками графітових стержнів.....)

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача Арсен Дубовик.

Вікторе Макаренко, може Ти відзнімав, як цей фільм робили?

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача Віктор Макаренко.

Тільки те що в моєму дворі. Закінчую монтаж.