Важливість: 
3

Спецтема:

Категорія:

Зробити їх повними жебраками: 6 санкційних ударів США по Росії

Вістря санкцій США спрямоване не так проти Путіна, як проти високого рівня його електоральної підтримки. Щось на кшталт примусу росіян до тверезомислення.

Ще років сорок тому, улюбленим принципом американської зовнішньої політики була відома фраза: "просто взяти і вбити їх усіх". Йшлося про "поганих хлопців".

Але часи змінюються і в нинішньому глобалізованому світі, дуже небезпечно вихоплювати кольт на випередження. Краще замість кольта "вихоплювати" смартфон з мобільним банкінгом. Та й ефект метелика в умовах прискорення історичного відчуття часу стає не ефемерною субстанцією, а цілком відчутним торнадо.

Усунення Каддафі призвело до довгострокової дестабілізації Магрибу та сотням тисяч біженців в гумових човнах, що прямують до італійських берегів.

Страта Хусейна ледь не закінчилася встановленням влади ісламської держави на території Іраку.

Ну а спроба "похитати" Асада, привела до повноцінної міграційної кризи Євросоюзу, коли "захиталися" вже інституційні основи самого ЄС.

І в Вашингтоні зрозуміли, що "поганих хлопців" не варто вбивати. Відтепер господарі Білого дому будуть ніжні з ними. Правда, ніжні, включаючи всі 50 відтінків "садо-мазо". Новий принцип американської політики тепер звучить приблизно так: "просто взяти і зробити їх жебраками".

Відносини між РФ і США в останні роки розвивалися по низхідній. Звичайно до Карибської кризи ще далеко, але вже сама риторика, яка періодично звучить з вуст політиків двох країн, активує вельми небезпечний "закон Мерфі": "якщо щось має статися, воно рано чи пізно станеться".

Зміна господаря Білого дому дала росіянам надію, що загальний негативний фон "у багряних тонах", буде злегка розбавлений "пасторальними" відтінками особистих відносин. Але виявилося, що вектор напруженості "РФ-США" став надзвичайно токсичним. Це проявляється в санкційному парадоксі.

Кожне рукостискання Трампа з Путіним призводить до збільшення вдвічі санкційних ініціатив американських сенаторів і самої адміністрації Президента. Поплескування по плечу - втричі.

Не встигли затихнути кроки Трампа і Путіна в Гельсінкі, як за період з 16 липня по 2 серпня цього року, в американському парламенті було зареєстровано цілих шість законопроектів щодо розширення антиросійських санкцій. Меню тут настільки ж широке як в просунутому нью-йоркському молекулярному ресторані.

Новий пакет санкційних ініціатив повинен нанести противнику "п'ятиточковий удар смерті", майже як у фіналі дилогії Тарантіно "Вбити Білла", коли головний лиходій, після п'яти точкових ударів, робить свої п'ять кроків і падає замертво з розірваним серцем.

Отже, удар перший. Введення санкцій проти "Північного потоку-2" (автор законопроекту - демократ Джаред Хаффман). Проект закону передбачає застосування санкцій щодо підрядників і інвесторів нового транзитного потоку. Хоча його реалізація зараз і входить у вирішальну стадію, в історії міжнародної політики нема нічого неможливого. Ризик заморожування "Північного потоку-2" буде висіти над росіянами навіть після його запуску в експлуатацію.

Удар другий - додаткові санкції проти російських системних банків (автори - Стів Коен, демократ і Тед По, республіканець). У перелік майбутніх "жертв" можуть потрапити: Зовнішекономбанк, Сбербанк, ВТБ, Газпромбанк, Банк Москви, Россельхозбанк, Промсвязьбанк. У деяких з цих банків, до речі, є свої дочірні структури і в Україні, так що прийняття закону може стати хорошим стусаном для українських партнерів щодо необхідності слідувати у фарватері санкційного мейнстріму.

Удар третій - санкції проти ІТ-компаній з США, що продають софт в Росію, який потім використовується для контролю за громадянським суспільством і цензури (наприклад, відстеження лайків в соціальних мережах, майже як у пісні "а ти не лайкай"). Автор - демократ - Адріано Еспайят.

Удар четвертий - створення захисних механізмів, які б унеможливили в майбутньому будь-яке втручання росіян в американські вибори. Законопроект демократа Стені Хойера передбачає створення захисних систем і виявлення каналів фінансування російський хакерів і ботів, з тим, щоб заблокувати рух грошових коштів по ним.

Удар п'ятий - імплементація старих санкцій по так званому "списку Магнітського" в новий закон "Про протидію ворогам Америки". Спільна ініціатива демократів і республіканців істотно розширює дію зазначеного вище законодавчого Акту, адже якщо раніше, росіяни могли чисто гіпотетично вийти з санкційної м'ясорубки за умови відновлення територіальної цілісності України, рішення сирійського конфлікту і покарання винних за втручання в американські вибори, то в разі прийняття нового законопроекту, навіть ці поступки не приведуть до зняття санкцій - потрібно буде покарати фігурантів "списку Магнітського" - а зробити це буде досить не просто, адже подібні дії Москви можуть привести до системної ерозії вертикалі влади, що склалася в Росії.

Допитливі кіномани визначили, що головна героїня завдала Біллу не п'ять, а шість ударів. В нашій історії, також присутній шостий удар. Це проект Акта "Про захист американської безпеки від агресії Кремля" (DASKAA). Розроблений демократами законопроект, передбачає жорсткий контроль за процедурою виходу США з складу НАТО (для цього буде необхідно 2/3 голосів сенату).

Дана норма з'явилася після скандальної заяви Трампа про те, що досить ризиковано підписуватися за "войовничих чорногорців". Для посилення кібербезпеки країни, планується створення відділу з цифрової економіки і наділення Міністерства юстиції правом блокувати ботоферми і інші хакерські цифрові анклави.

Але найголовніша частина законопроекту належить до розділу економіки. І якщо норми щодо точкових санкцій проти олігархів, росіяни вже навчилися хеджувати, то загроза заборони операцій американських інвесторів з суверенними облігаціями РФ, збурила фінансові центри Москви не на жарт.

Крім того, планується заблокувати інвестиції та інші фінансові операції з суб'єктами російського енергетичного бізнесу (газ, нафта).

Дані законодавчі норми (нехай поки лише в проекті) вже почали свій токсичний вплив на російський ринок капіталу. Прибутковість по облігаціях федеральної позики пішла вище за психологічну позначку в 8%, при цьому інфляція в РФ перебуває на рівні 2-3%, тобто для залучення нерезидентів, російському Мінфіну потрібно пропонувати майже трикратну премію за ризик. За оцінками експертів, введення даного пакету санкцій може вивести рубль на орбіту вище 70 рублів за долар, тобто повернути економіку за часів 2015-2016, внаслідок чого, вся тендітна макроекономічна стабільність і надії на анемічне зростання ВВП можуть накритися "мідним тазом" у вигляді нового пакета санкцій.

За даними Deutsche Bank AG, озвученими інформаційним агентством Bloomberg, відтік нерезидентів з ринку капіталу РФ в шість разів випереджає аналогічну динаміку на 18 інших ринках країн, що розвиваються.

Ну і так щоб добити Росію, адміністрація Трампа побігла попереду конгресу, анонсувавши вже з 22 серпня нові санкції за отруєння Скрипалів.

З одного боку, РФ в даний час має досить низький рівень суверенного боргу і відносно високі показники міжнародних резервів. Внаслідок цього, застосування пакету санкцій призведе лише до "волатильності" на валютному ринку (саме так оцінила можливі наслідки глава Центрального банку РФ Ельвіра Набіулліна).

Простими словами: "все в порядку, падаємо". Девальвація рубля і інфляція - це не голод і затримки пенсій на місяці або роки.

Але в той же час, стає очевидним, що головна мета санкцій - це удар по програмам розвитку "стабільне суспільство", озвученим Путіним під час інавгураційного виступу.

Москва планувала влити трильйони рублів в освіту, медицину і науку, щоб довести виборцеві, що жити дійсно стало "краще і веселіше". Але без позик ОФЗ профінансувати ці програми буде нереально, адже нерезиденти грали на цьому ринку одну з провідних ролей.

Таким чином, вістря санкцій спрямоване не так проти Путіна, як проти високого рівня його електоральної підтримки. Щось на кшталт примусу росіян до тверезомислення. Як показує історія - це буде довгий і болісний процес.

 

Джерело

Наші інтереси: 

Санкції США  діють.

Гравець: 
Оксана Колосовська

Новини від RedTram - для популяризації НО

 
Форум Підтримати сайт Довідка