Серед усіх ФОПів, відкритих у Польщі у 2024 році, 12% належали громадянам України. Українці становили 84% від загальної кількості ФОПів, зареєстрованих іноземцями, повідомляє аналітичний центр компанії Gremi Personal з посиланням на Польський Економічний Інститут.
Найбільш популярними сферами діяльності українських компаній є будівництво (23%), інформація та комунікації (18%), а також інші послуги (13%). У секторі інших послуг 82% компаній надають перукарські та косметичні послуги.
У 2022-2024 роках кількість українських підприємств щорічно зростала в середньому на 34%. Разом ці три галузі охоплюють понад половину всіх зареєстрованих підприємств.
Водночас станом на лютий 2024 року в українському бізнес-просторі було зареєстровано усього 3635 польських компаній. Це у 21 раз менше, ніж кількість українських ФОПів у Польщі.
Близько 31% польських компаній в Україні працюють у сфері оптової та роздрібної торгівлі, 17% – у переробній промисловості. Основним напрямком понад 8% компаній є професійна, наукова та технічна діяльність. А у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування працюють близько 7% підприємств. Такі дані публікував YOU Control. Цікаво, що більш ніж половина польських компаній зареєстровані на Львівщині та в Києві.
“Зростання кількості українських підприємств у Польщі яскраво ілюструє не лише активність та адаптивність українців, а й структурні зміни на польському ринку праці. Багато українців, які раніше працювали за наймом, тепер обирають шлях самозайнятості або відкривають власний бізнес. Це не лише відповідь на обмеження ринку праці, а й спосіб ефективно використовувати власні навички та досвід”, – говорить Юрій Григоренко, представник аналітичного центру Gremi Personal.
Аналітики також спостерігають зміни в поведінці роботодавців. Усе більше польських компаній відкриті до співпраці з українськими підрядниками та підприємцями, особливо у сферах будівництва, логістики та промисловості. Водночас є й виклики – наприклад, складнощі з бюрократією при реєстрації бізнесу та пошук партнерів для сталого розвитку.
Згідно з дослідженням Форуму відповідального розвитку, без імміграції після 2014 року ВВП Польщі у 2023 році був би на 2,3% нижчим. У довгостроковій перспективі міграція сприятиме збільшенню ВВП на 12,5% до 2050 року.
Розуміємо, що ці українці, що відкрили бізнес у Польщі, не повернуться до України навіть якщо припиниться війна. Держава має створити реально сприятливі умови, щоб українці не вивозили свої кошти за кордон, а створювали бізнеси в Україні. Замість "общипування гусей" та рекету влади українським підприємцям держава має дати спокій.
Коментарі
Умови для розвитку національного бізнесу в Україні наразі не найкращі – корупція, податковий тиск, надмірний контроль та нестабільне законодавство. Це – додаткові негативні фактори, які аж ніяк не сприяють розвитку. Відповідно до результатів щорічного дослідження Європейської Бізнес Асоціації «Податковий індекс», 40% українських компаній вважають діючий податковий режим перешкодою для розвитку бізнесу.