Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець

«Соціальний кредит»: Китай запроваджує новий цивільний кодекс, який регулює інститут соціального рейтингу

Моя оцінка корисності цієї статті: 
2 - Точно колись знадобиться.

В Китаї встановлено майже 180 млн камер із системою розпізнавання облич. До 2022 року планують встановити до пів мільярда таких пристроїв. Систему балів, що оцінює поведінку громадян, нагороджуючи за «хороше» й понижуючи в правах за «погане» (створюючи фактично інститут «електронної репутації»), тестують із 2014 року. Вона давно вийшла за межі «цифрового концтабору» для уйгурів у районі Сіньцзян та інодумців, які незгодні з лінією Комуністичної партії Китаю (КПК).

Її вже активно використовують у пів сотні великих міст, включно зі столицею провінції Ханчжоу та агломерацією-супутником Шанхая Сучжоу на урбанізованому узбережжі. Тільки у двох цих мегаполісах мешкає майже 21 млн жителів, пише у своїй статті на The Page  Кирило Данильченко.

У «проблемних» регіонах (Тибет, Внутрішня Монголія, Сіньцзян), крім мережі камер, відпрацьовують мережу «генного контролю» – забору ДНК-матеріалу в чоловіків і розпізнавання ходи. Але йдеться не тільки про системи на кшталт «Пильне око», коли громадян заохочують доносити про «злочинну поведінку» та «неналежні висловлювання». 

Йдеться не тільки про «Великого брата» за Оруеллом, а також про спроби створити систему довіри в країні, у якій із нею завжди було не дуже. Так склалося історично: кілька чинних одночасно паспортів, включно із документами автономних районів на заході, посвідчення за місцем проживання, інститут «лояльних громадян» часів окупації Японією, документи гоміньданівського Китаю.

І все це ходило паралельно до середини 80-х років минулого століття в регіоні, де добра третина населення є неграмотною. Шахрайство було не рідкістю, а людей, які могли сплатити за зобов'язаннями, але не бажали цього робити, навіть називали спеціальним жаргонним «лао лай». Звісно, «система довіри» виглядатиме так, як її розуміє КПК, але передумови до оцифровування всього і вся, без сумнівів, були. 

До 2030 року уряд Китаю, спираючись на штучний інтелект (ШІ) та розподілені обчислювальні потужності, поставив амбітне завдання: отримувати інформацію щодо будь-якого громадянина впродовж лічених секунд. І не тільки про цілком очікуване спілкування з дисидентами, невиплату кредитів або критику режиму в соціальних мережах, але про вузькі дані на кшталт медичних карт, переваг під час завантаження візка продуктами в супермаркеті або кількості порцій алкоголю на тиждень.

Для цього використовуються ID-картки 3-го покоління (симбіоз паспорта та платіжного засобу), до яких можна прив'язати практично будь-яку інформацію — від фітнес-клубу до знижок за карткою. Плюс бази даних приватних компаній, які активно співпрацюють із державою, та десятки тисяч камер.

У підсумку Пекін усе глибше починає проникати в економічні та соціальні зв'язки, а не просто піклуватися про внутрішню безпеку або монополію на владу.

Не сплачуєш борги з аліментів, не виконав розпорядження суду? Неправильно сортував сміття? Забронював столик, але не з'явився? Їв улюблену пряну червону свинину голови Мао у швидкісному потягу? Багато курив, пив і не відвідував спортзал? Водив авто в нетверезому стані? Отже, втратив частину базової кількості балів, які отримує кожен китаєць у системі, — 1000 одиниць.

Здавав кров? Працював волонтером? Підтримував політику улюбленої партії на форумі? Врятував кішку голови місцевого осередку КПК? Відзначився під час боротьби з COVID-19? Отже, отримав бонуси.

Економічна сегрегація

Якщо балів набралося понад 1100 — це найвищий рейтинг. На виході — доступ до комфортних готелів, пільгових кредитів і елітних приватних шкіл. Якщо постане вибір, кому надати за підсумками кварталу путівку до Європи, — не сумнівайтеся, виберуть із рейтингом «А+». У тих, у кого менше ніж 600 балів, — категорія «Д». Навіть спілкування з такими може стати проблемою та призвести до зниження балів.

У великих містах це може вилитися в найнесподіваніші обмеження: значну заставу під час оренди скутера або самоката, заборону користуватися авіацією для внутрішнього туризму, поразку в правах на цивільній службі, заборону відвідувати спортзал або гольф-клуб.

І якщо на старті програми особи, які потрапили до «чорних списків», ще могли купити квиток на літак у приватників, отримавши відмову від держави, то із січня 2018 року більшість операторів ринку підписали меморандум із Національною комісією з розвитку та реформ Китаю щодо врахування системи «штрафів» соціального рейтингу.

ому особи із «червоного списку» з рейтингом вище за «А» зможуть розрахуватися за таксі пізніше й дістати пріоритет під час розгляду заявок на роботу, поки обличчя панів-боржників зі списку «Д» крутять перед показом голлівудських блокбастерів і не пускають на перони швидкісних поїздів.

Цифрова рука ринку

І все б нічого — зрештою перипетії з пропискою або боротьбою з дармоїдством у СРСР нам далеко не чужі. Але є прикра «дрібниця»: експерименти починаються й у корпоративному секторі. Тобто іноземні компанії теж зобов'язані дотримуватися правил для місцевих і здобувати «Соціальний кредит». Європейським компаніям уже запропонували ознайомитися з 1200-сторінковим документом, у якому роз'яснюються положення нового закону.

Торкнеться він і українських юридичних осіб — наш експорт до Китаю торік зріс майже вдвічі. Крім 60% загальноукраїнського експорту залізної руди та 30% кукурудзи, що припадає на Пекін, на ринки Піднебесної надходить майже на $1 млрд соняшникової олії (вона там вважається преміальним товаром для здоров'я, майже як у нас оливкова).

Крім того, мед, молочні продукти, алкоголь, м'ясо птиці — сотні українських компаній працюють на китайському ринку, що зростає.

Тепер їм доведеться враховувати безліч чинників, не тільки тих, що стосуються кібербезпеки, безпеки праці, податкових звітів або частоти звільнення персоналу, а й дій постачальників і субпідрядників, які теж впливатимуть на «Соціальний корпоративний кредит».

Водночас деталі техпроцесу та особисті дані співробітників компанії можуть бути доступними третім особам. На виході — «червоні списки», інвестиції та пільгові податкові ставки для «хороших» і «чорні списки» та система штрафів для «поганих».

Чи дійсно «Соціальний кредит» регулюватиме дії корпорацій ринковими інструментами, чи він стане важелем для розпалювання торгової війни — покаже час. Утім, спроби виростити «нову людину» з допомогою держави робилися неодноразово.

Дві найвідоміші в минулому столітті закінчилися гекатомбами трупів. Третю ми спостерігаємо онлайн прямо зараз. Й обличчя боржників у кінотеатрах або зрощення бізнесу з державою однозначно тільки вершина айсберга.

Наші інтереси: 

Розуміти, що подібну систему намагаються провадити ті, хто почав коронавірусну аферу. 

Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Творимо!

Наш розвиток у жовтні 2021: теологічна конференція спільноти НО, люди і тварини, оновлення сайту

У жовтні маємо остаточно завершити тему Homo intelis, опублікувати виступи учасників 41 конференції, оновити сайт і продовжити роботу над новою редакцією книги «Пшениця без куколю» (2022).

Останні записи

Коментарі

Зображення користувача Микола Стригунов.

То не цифрова рука ринку, то цифрова рука диявола! Цікаво, наскільки популярним буде Китай у туристів?

Якщо прагнеш чуда - створюй його!