Важливість: 
3
Сандармох. Річниця знищення української еліти

27 жовтня - 4 листопада 1937 року в урочищі Сандармох, що неподалік селища Медвежа Гора у Карелії, розстріляли 1111 людей, з них 287 – відомі і видатні українці.

16110403.jpg

Фото: Oleg Vyshniakov / Олег Вишняков

Карельська земля стала останнім притулком для діячів розтріляного українського відродження – Миколи Зерова, Леся Курбаса, Миколи Куліша, Євгена Плужника, Валер’яна Підмогильного, Марка Вороного, Олекси Слісаренко та багатьох інших.

У книзі “Сандармох. Убієнним синам України” відомий український дисидент Василь Овсієнко написав, що Сандармох стався тому, що неукраїнський за складом і духом уряд Радянської України у 20-30-х роках здав Україну Росії. Він навіть своїх в’язнів не мав права утримувати на власній території”.

А письменниця Оксана Забужко в одному з інтерв'ю зазначила, що "Сандармох є символом кінця української інтелектуальної еліти як окремого історичного феномену".

Зараз просто важко собі уявити, що “особливі трійки”, які створювалися представниками НКВС і секретарями обласних, крайових, республіканських організацій ВКП(б), вирішували долю людей – визначали “антирадянські елементи”, які без суда і слідства, без прокурорів і захисників, а здебільшого і без самих звинувачених підлягали розстрілу або висланню.

Ленін учив: “Будьте зразково нещадними. Розстрілювати, нікого не питаючи і не допускаючи ідіотської тяганини!”

5 серпня 2005 р. – в День пам’яті жертв політичних репресій – українці Карелії відкрили пам’ятник – гранітний Козацький хрест “Убієнним синам України”.

В серпні 2006 р. на IV Всесвітньому Форумі українців під часи роботи Секції державно-політичного розвитку світового українства голова правління Карельського товариства української культури “Калина” Лариса Скрипникова презентувала книжку “Сандармох. Убієнним синам України”, в якій уперше надрукований список усіх українців, страчених в Карелії.

Список Сандармоху


В тему: 

Наші інтереси: 

Пам'ятати історію і робити висновки, хто українцям "брати", а хто "кати".

Гравець: 
Олена Каганець
 
Форум Підтримати сайт Довідка