Зображення користувача Володимир Федько.
Володимир Федько
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Rafał Pasztelański: Гродно, символ опору Червоній Армії (20-22/09/1939)

Радянські солдати, які штурмують Гродно в 1939 році, прив'язували дітей до танків, щоб захиститися від куль польських захисників міста. Ще в ході боїв, а особливо після їх закінчення, почалися масові вбивства поляків: головним чином, солдат і харцерів – це випливає з матеріалів розслідування, проведеного Білостоцькими прокурорами з ІНП. З матеріалами цими отримав можливість ознайомитися журналіст tvp.info.


Публікація в радянській газеті про заняття підрозділами Червоної Армії Гродно...


Rafał Pasztelański

Grodno, symbol oporu przed Armią Czerwoną

Sowieci przywiązywali dzieci do czołgуw

Рафал Паштеляньскі

Гродно, символ опору Червоній Армії

Совєти прив'язували дітей до танків

Після вступу радянських військ на територію II Речі Посполитої Червона Армія і комуністичні збройні групи почали масово вбивати польських солдатів, харцерів та інтелігенцію. Офіцерів вбивали найпопулярнішим серед червоноармійців методом – пострілом в потилицю. Бували випадки, що пораненим солдатам вибивали очі стволами гвинтівок. «Нормою» були масові розстріли тих, хто чинив опір загарбникам.

Журналіст порталу tvp.info отримав можливість ознайомитися з матеріалами слідства, що стосуються злочинів Червоної Армії у вересні 1939 року на території колишнього Гродненського повіту. Саме Гродно, яке обороняли близько тисячі солдатів, а також поліцейських, харцерів і цивільних ополченців, стало символом опору Совєтам і кривавої бійні, влаштованої загарбниками. В матеріалах справ, які веде Комісія з Переслідування Злочинів проти Польського Народу в Білостоці, можна прочитати приголомшливі свідчення свідків злочинів Червоної Армії і комуністичних банд, які підтримували її.

Бої за Гродно почалися 20 вересня. Захисники міста були погано озброєні. Вони не мали підтримки артилерії і мали лише кілька гарматок. У міру наближення Червоної Армії до Гродно, в місті почали діяти загони комуністичних бойовиків. Ротмістр Нарціз Лопяньскій (з 2 ескадрону 101 Уланського полку) так описував ситуацію: «У перші хвилини найнеприємнішою була поведінка груп, що складалися майже повністю з місцевих євреїв. Особливо врізалася в пам'ять вулиця Домініканська, де стріляли не тільки з пістолетів, а й з кулемета, встановленого на даху, а також кидали гранати у вікна будинків».

Подібні свідчення дали ще кілька жителів Гродно. Вони стверджували, що диверсантами були молоді комуністи. Хелена Платт (в 1939 році їй було 16 років) засвідчила, що її батько, Францішек Залевський, який вів загін поліції, щоб копати протитанкові рови, був обстріляний «молодими євреями, які сидять на даху». Жінка підкреслила, що в лікарні пораненого батька врятував молодий лікар єврейського походження.

Зі свідчень жителів Гродно, на жаль, випливає, що у вересні 1939 року відносини між поляками та євреями були дуже напружені. Втім, радянська влада стверджувала, що в ході боїв за Гродно польські збройні загони нібито застрелили 25 осіб єврейської національності. Поляки говорили, що боролися з диверсантами, а окупаційна влада – що це був погром.

Гродно – Глогув Східних кресів

Совєти вдарили, головним чином, танками. Вони були так упевнені в швидкій перемозі, що машини були послані в бій без прикриття піхоти. Цією помилкою скористалися польські захисники, в основному, харцери. Машини, що знищують все на своєму шляху, були зустрінуті коктейлем Молотова – пляшками з-під пива, наповненими гасом або бензином. Метод цей виявився досить ефективний. У перший день на вулицях Гродно було спалено від 4 до 8 танків. Тоді розлючені Совєти стали використовувати живі щити для захисту танків. За 830 років до цього, на переломі серпня та вересня 1109 року війська Німецької імперії і Чеського князівства подібним чином хотіли захопити Глогув, прив'язуючи дітей захисників до облогових машин.

Ян Міхаляк (в 1939 році жив у свого дядька в Гродно) бачив «радянський танк, який їде від площі Баторія у напрямку до вулиці Ожешко, на лобовій броні якого була прив'язана молода людина». Живим щитом служив 13-річний Тадзё Ясіньскій, напівсирота, син служниці Зофьї Ясіньскої, вихованець Благодійного сиротинця. Свідки показали, що при вигляді дитини, прив'язаної до танку, у напрямку до машини кинулися дві жінки – Гражина Ліпіньська (директор Комплексу Професійного Навчання, згодом агент розвідки АК на Сході), а також молода вчителька Данута Буковіньська.

Ліпіньська так описувала те, що сталося в книзі «Якщо забуду про них»: «Несподівана страшна звістка: Глогув! На броні танка розп'ята дитина. Хлопчик. (...) Кров з його ран тече струмками. (...) З танка вискакує чорний танкіст з браунінгом, за ним другий. Загрожує кулаком, кричить, в чомусь звинувачує нас і хлопчика. (...) Очі хлопчика повні страху і муки. З безмежною довірою він віддається нам. (...) Ми тікаємо. У хлопчика п'ять кульових поранень. Він хоче до мами... Він пішов у бій, кинув пляшку з бензином на танк, але не підпалив, не зміг... Вискочили з танка, били, хотіли вбити, а потім прив'язали на танку. (...) Мати вмираючого хлопчика в розпачі і в той же час збуджена вчинком сина, шепоче йому: «Тадзік, радуйся! Польська армія повертається!». Вони співають...», – писала Ліпіньська.

Тадзё Ліпіньтскій був доставлений в лікарню, куди привела його мати. Незважаючи на негайне лікування і переливання крові, мужній хлопчик помер на руках матері. Показання ці підтвердила перед прокурором Данута Буковіньська, яка проживає в Аргентині. Згідно зі свідченнями інших свідків, в Гродно було ще кілька живих щитів.

Кривава помста червоноармійців

Відразу після вступу радянських військ в Гродно загарбники почали ліквідовувати всіх, хто чинив опір.

– На вулиці Шчигло вони вивели кількох офіцерів і вбили пострілами в потилицю. На найближче картопляне поле було виведено офіцера. Він стояв на колінах і молився. Його теж убили, – засвідчила Яніна Марковська, якій у вересні 1939 року було 18 років.

Інший свідок, Христина Ванатовська, повідомила, що, захопивши місто, Совєти «затримували молодих людей, навіть школярів, і розстрілювали на місці».

Точно не відомо, скільки захисників загинуло в самому Гродно. Найбільше вбивств відбувалося за межами міста. Страти відбувалися, в основному, на так званій Собачою Гірці (до війни на цьому місці вбивали собак), де, зокрема, були розстріляні, принаймні, 20 учнів, які обороняли Будинок Стрілка.

– Ці вбивства, крім солдатів Червоної армії, здійснювали також співробітники НКВС за допомогою місцевих комуністів білоруської або єврейської національності, – розповідає Маріуш Филипович, історик Білостоцького ІНП, експерт місцевої Комісії Переслідування за Злочини проти Польського Народу.

На Скідельській площі в Гродно розстріляли дві великі групи молоді. У самому місті нишпорили також кримінальники, випущені з місцевої в'язниці. За казармами 76 полку на стихійному звалищі Совєти залишили трупи близько десяти артилеристів, убитих пострілами в потилицю. Мешканка Гродно Яніна Леник свідчила: «Я бачила, що в ліску, так званому«Понемуні», лежало дуже багато трупів молодих підхорунжих і гімназистів, розстріляних за те, що вони нібито брали участь в обороні Гродно».

Настільки ж трагічні свідчення дав Маріан Новицький, житель Пишек з-під Гродно: «Я бачив групу пов'язаних дітей, яких вели в бік гаю. Їм могло бути років по 10-15. Кожна група складалася з 15-20 чоловік, а провели таких груп кілька. (...) Через деякий час почулися постріли. Поведені харцери звідти не повернулися».

На одній з вулиць Совєти підпалили будинок, в якому жив безногий інвалід з матір'ю. Солдатня кинула їх у вогонь. Червона Армія, використовуючи доноси і допомогу комуністичних агентів, ходила по домівках польських захисників і вбивала їх або на місці, або на вулиці. Багато тіл захисників, часто спотворених і нечистих, лежало на вулицях до початку жовтня.

Радянське командування було захоплено зненацька рішучістю захисників Гродно. У своїх донесеннях вони занижували число втрат серед загарбників, а вбивства полонених, дітей та мирних жителів виправдовували лютим опором. Вихваляючи убитих червоноармійців, командири доходили до кордонів абсурду: «Від ворожих куль загинув комісар розвідувального батальйону 27-ої танкової бригади старший політрук Павло Казьмін. Його танк був підпалений. Тов. Казьмін чинив героїчний опір до останньої хвилини життя».

До небес звеличували товариша Полікарпа Григоренко, комісара 2-ої танкової бригади. У донесенні написано, зокрема, що за його участі було схоплено генерала Вільчіньського, який «в ході запеклої атаки противника був розстріляний». Білостоцький ІНП вів розслідування у цій справі. З документів виразно випливає, що бригадний генерал Юзеф Вільшина-Вільчіньскій не загинув в бою, а був по-звірячому вбитий екіпажами двох радянських танків. Вранці 22 вересня генерал разом з дружиною Альфредою, ад'ютантом капітаном Мечиславом Стшемескім, а також водієм попрямували в сторону литовського кордону. Неподалік від місцевості Гура Колішувка «Бьюїк» Вільшини-Вільчіньского перегородили дорогу два танка. Генерал отримав кулю в ногу.

Його дружина пізніше згадувала, що до машини підбігли Совєти і приставили всім до голів гранати і гвинтівки. Потім веліли жінці йти в сарай, де закрили півтора десятка чоловік. Альфреда Вільшина-Вільчіньська розповідала, що почула постріли, а через деякий час радянський солдат приніс в сарай чемодан, перев'язаний генеральським аксельбантом. Коли жінка вийшла з будівлі, вона побачила трупи свого чоловіка і його ад'ютанта. Обидва були вбиті пострілом в потилицю.

«Звичайні» вбивства?

Коли в 2003 році прокурори з ІНП попросили у Генеральної Прокуратури Російської Федерації правову допомогу в розслідуванні вбивства польських офіцерів, відповідь росіян була шокуючою. Головна Військова Прокуратура заявила, що не може виконати прохання польських слідчих. Оскільки вони послалися на Декрет від серпня 1944 року про покарання «фашистсько-гітлерівських злочинців (...) і їх союзників» і кваліфікували вбивства як військові злочини. «Під час подій, зазначених у проханні, а також пізніше війська Червоної Армії не могли надавати допомогу військам нацистської Німеччини або їх союзникам в скоєнні військових злочинів, в якій би то не було формі, в тому числі і брати участь у вбивствах мирного населення Речі Посполитої польської, солдат і військовополонених польської Армії. Згідно з представленими в проханні обставинам, солдати Червоної Армії могли зробити лише звичайні злочини».

Росіяни вважають, що, напавши у вересні 1939 року на Польщу, вони не співпрацювали з Гітлером і не планували разом з Німеччиною військових злочинів. Вони заявили, що вбивства польських солдатів і мирних жителів кваліфікуються як звичайні злочини, у яких вийшов термін давності.

Точно таким же чином російська прокуратура реагує, здебільшого, на прохання про допомогу в розслідуванні військових злочинів, скоєних Червоною Армією.

inoforum.ru


Джерело:

Международный клуб друзей/ Мемориал/ Никогда не забудем!/ «Как воевали другие страны», Кто и как воевал/ Rafał Pasztelański. Grodno, symbol oporu przed Armią Czerwoną. Sowieci przywiązywali dzieci do czołgуw // http://clubdruzey.ru/meet/index.php?topic=59.0


Довідка з Вікіпедії:

Бій за Гродно – зіткнення в Гродно 20-22 вересня 1939 року в ході Польського походу РСЧА між підрозділами польських військ, жандармерії і ополченням і рухливими передовими групами РСЧА. Оборону міста здійснювали польські загони, якими офіційно керував генерал Вацлав Пжезьдзецкій, а фактично – заступник коменданта міста Роман Савицький і майор Бенедикт Серафін. Наступ на місто вели підрозділи кінно-механізованої групи під командуванням комкора І. В. Болдіна та танковий батальйон майора Ф. І. Квітко.

17 вересня, після звістки про наступ частин Червоної Армії, в місті була здійснена спроба повстання під керівництвом комітету компартії на чолі з Ф. С. Пестраком. Повсталі ввірвалися до в'язниці і випустили ув'язнених, але поліція, що втрутилася, розігнала повсталих і повернула ув'язнених назад в камери. При придушенні повстання загинуло 26 осіб.

20 вересня до першої години дня рухливий загін 27-ї легкотанкової бригади в складі 50 танків підійшов до південної околиці Гродно. Танкісти з ходу атакували супротивника. Першим на штурм Гродно пішов розвідувальний батальйон 27-ї лтбр в складі 12 танків і одного бронеавтомобіля. Трохи пізніше до нього приєднався зведений загін: 1-й (17 танків) і 2-й (19 танків) танкові батальйони. До 7-ї години вечора до міста підійшли два батальйону 119-го сп. До вечора атакуючі зайняли південну частину міста, вийшовши до берега Німану. Мости через Німан були розібрані. Кільком танкам вдалося по мосту прорватися на північний берег в центр міста, але без підтримки піхоти їх довелося відвести назад. Кілька з них були підпалені пляшками із запальною сумішшю. На кінець дня до міста підійшли мотоотряд 4-ї стрілецької дивізії і батальйони 20-ї мсбр.

У ніч на 21 вересня група молодшого лейтенанта Шайхуддінова за допомогою місцевих робітників на човнах переправилася на правий берег Німану в 2 км на схід від міста. В ході нічного бою частини 119-го полку закріпилися на правому березі і вийшли на підступи до східної околиці міста.

До ранку 21 вересня підійшов мотозагін 16-го стрілецького корпусу і два батальйони 101-го сп, які також переправилися на правий берег і розвернулися на північ від сил 119-го полку. До 6 години 21 вересня батальйони, незважаючи на контратаки поляків, вийшли на лінію залізниці, а до 14 години досягли центру Гродно. Однак до вечора були знову відведені на околицю.

В ході боїв 21 вересня 20-я мотобригада змогла зайняти південно-західну околицю міста, але переправитися через Німан не зуміла через сильний рушнично-кулеметний вогонь з протилежного берега. До вечора до міста підійшла 4-я кавдивізія і було вирішено з ранку 22-го повторити атаку. Але командувач польської обороною бригадний генерал у відставці В. Я. Пшезьджецкій в кінці дня 21 вересня наказав силам, які залишилися, відходити на північ в напрямку Сопоцькин-Сувалки.

22 вересня останні польські війська покинули місто, контроль над яким перейшов до радянських військ. Бої тривали лише на окремих ділянках. 300 польських полонених, включаючи командира корпусу Й. Вільшину-Вільчинського та його ад'ютанта, були розстріляні переможцями на місці [1].

Згідно з радянськими джерелами:

радянські війська втратили в ході бою за місто 57 убитими, 159 пораненими, було підбито 19 танків (з них втрати 27-ї лтбр: 2 згорілих і 12 підбитих БТ-7) і 4 бронемашини.

Польська сторона втратила 644 убитими і 1 543 полоненими (58 офіцерів і унтер-офіцерів, 1 477 рядових).

Радянськими трофеями стали 514 гвинтівок, 50 револьверів, 146 кулеметів, 1 зенітне знаряддя, 1 міномет.

Згідно з польськими джерелами, радянські втрати склали більше 800 чоловік убитими, пораненими і зниклими безвісти. Польські втрати включають в себе більше 300 мирних жителів, розстріляних радянськими солдатами.

Посилання:

[1]. Катынь. Пленники необъявленной войны. Документы и материалы. / Под редакцией Р. Г. Пихои, А.Гейштора. Составители: Н. С. Лебедева, Н. А. Петросова, Б.Вощинский,


Наші інтереси: 

Знати правду про Другу світову війну та її паліїв. Знати правду про військові злочини Червоної Армії у Другій світовій війні.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Френк Герберт: Ну як вам друге дно Вулика Геллстрома?

«Вулик Геллстрома», «Дюна» і 10 принципів Джигаду – політичний проект Френка Герберта

«Життя у вулику передбачає не регламентовану монотонність, а МЕТАМОРФОЗУ. Коли комаха досягає межі своїх можливостей, вона чудесним чином перетворюється на абсолютно нову істоту. У цій метаморфозі я...

Останні записи