Зображення користувача Народний Оглядач.
Народний Оглядач
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Про причини перенесення, концепцію та організацію IV Всесвітнього форуму українців

19 листопада в м. Києві, замість обіцяного IV Всесвітнього форуму українців, який мав відбутися спочатку 21 серпня, а потім 21 листопада цього року, Секретаріатом УВКР були організовані позачергові Збори Президії УВКР, де питання перенесення, концепції та організації Форуму були затверджені у вигляді ухвал, рішень і нових звернень до уряду України.
Починаючи з 1992 року, Всесвітній форум українців проводився традиційно, раз на чотири роки, в серпні місяці, в м. Києві. За жодних обставин та за жодної зміни влади в Україні він ні разу не був перенесений. Не вдаючись до аналізу ставлення уряду Кучми до Форуму та української діаспори, звернімося до розгляду причин перенесення такого важливого для світового українства заходу нині.

Голова УВКР, п. Михайло Горинь у своїй доповіді на позачергових Зборах Президії окреслив цілий ряд факторів, які впливають на організацію та проведення такого великомасштабного дійства, як Всесвітній форум українців, що є символом консолідації українців усього світу, їх тісного та живого зв’язку з історичною Батьківщиною. Зокрема, пан Горинь відмітив, що новий уряд України цікавиться різними питаннями приватизації, реприватизації, соціальними та політичними проблемами, врешті-решт, організацією та проведенням Євробачення; проте проблема Форуму українців залишається поза його увагою. Починаючи з лютого 2005 року, Секретаріат УВКР направляв листи до: Президента, Кабінету міністрів, Верховної Ради України. Але по сьогоднішній день залишається ряд невирішених питань: не затверджений склад Оргкомітету Форуму, не визначений його Голова. Як зазначив пан Горинь, УВКР – специфічна громадсько-політична організація, яка, досліджуючи українські громади в світі, поєднує діяльність і громадську, й урядову. Українські громади підтримували теперішню нову владу на виборах 2005 року і тепер чекають такої ж підтримки для себе.

Голова ОУН, п. Микола Плав’юк поставив перед позачерговими Зборами Президії питання з’ясування взаємин між УВКР і урядом України, що є визначальним для подальшої співпраці з українською діаспорою, для організації та проведення Всесвітнього форуму українців. Як влада України бачить свою зовнішню політику щодо української діаспори? Що очікують українці за кордоном від політики уряду України? На думку пана Плав’юка, необхідна координація діяльності теперішньої влади та світового українства, налагодження діалогу з урядом України.

Про цей діалог говорив і Голова Об’єднання українців у Польщі, п. Мирон Кертичак. Він наголосив на необхідності попереднього узгодження рішень УВКР із представниками уряду. “Ми є неурядовий сектор; піонери, які проторують шлях налагодження зв’язків із урядом,” – зауважив пан Кертичак на позачергових Зборах Президії УВКР. Водночас він наголосив, що, налагоджуючи стосунки з українськими урядовими інституціями, слід пам’ятати, що Форумом має займатися не лише державне чиновництво. “УВКР належить до громадського сектору, але вона не повинна бути повністю підпорядкованою урядовим структурам. Як неурядова організація, вона має бути центральною в Оргкомітеті”, – підкреслив пан Кертичак. На його думку, Форум має бути діалогом між українськими громадами та урядом України, а не лише світовою кампанією.

У даній ситуації, яка склалася навколо організації IV Всесвітнього форуму українців, Генеральний секретар СКУ, п. Віктор Педенко підкреслив важливість вирішення проблеми визначення статусу УВКР, вагомості її рішень у співпраці з урядовими структурами України. Водночас ним була поставлена проблема визначення джерела інформації щодо підготовки IV Всесвітнього форуму українців. Оскільки, як зауважив не лише пан Педенко, але й інші Голови українських громад зарубіжжя, до них надходить інколи взаємосуперечлива інформація із різних джерел (Секретаріат УВКР, посольства МЗС України, тощо).

Голова ЕКУ, Голова ТУК в Угорщині пані Ярослава Хортяні у своєму виступі на позачергових Зборах Президії УВКР наголосила на важливості інформаційного супроводу організації Форуму, якомога ширше розкриття цього питання в українських та закордонних мас-медіа, розширення прес-служби УВКР, головним завданням якої є висвітлення цього важливого для світового українства заходу. Відомо, наголосила пані Хортяні, що засоби масової інформації є четвертою владою, здатною інколи об’єктивно відобразити суспільно-громадські проблеми, які постають в Україні. Тому так важлива їх підтримка у скрутний для української діаспори час.

Іншою точкою зору щодо організації та проведення IV всесвітнього форуму українців стала позиція директора НДІУ п. Петра Кононенка. На позачергових Зборах Президії УВКР він зазначив, що перенесення Форуму є неправильним ні з політичної, ні з суспільної точки зору. Пан Кононенко стверджує, що уряд України повинен був підтримати наше українство за будь-яких обставин. Зі свого боку, українська діаспора та громадські організації в Україні, залучені до процесу організації IV Всесвітнього форуму українців, так само несуть відповідальність за його перенесення. “А ми все зробили для того, щоб Форум відбувся? – поставив питання пан Кононенко на Зборах Президії перед представниками української діаспори та УВКР. – В якому стані знаходиться розробка концепції проведення Форуму? Національна програма щодо закордонного українства? Питання стоїть не тільки “Коли буде проведений IV Всесвітній форум українців?”, але й “Що ми представимо на ньому?” В якому становищі знаходиться сучасна діяльність української діаспори, УВКР?”

Великий досвід у підготовці до IV Всесвітнього форуму українців має Голова товариства “Гуманітарна колегія”, п. Максим Розумний, оскільки він займав посаду Голови Секретаріату УВКР до 17 жовтня 2005 року. “Для того, щоб відповісти на питання “Чи справді УВКР має достатній авторитет і чи її рішення є вагомими?”, – зазначив він у своєму виступі на позачергових Зборах Президії УВКР, – Необхідно подивитися на наявність інструментів в УВКР: фінансування немає, представники УВКР не були запрошені на зустрічі в уряді, присвячені питанню Форуму, які відбувалися в серпні цього року. Отже, УВКР не має належного авторитету. Чому більшість українських громад організації не склали списки? Тому що не було офіційної вказівки з уряду України. Надалі ми повинні розділити функції з державними установами.” Оргкомітет Форуму, на думку пана Розумного, має створити робочу (виконавчу) групу. Організаційні питання повинні належати Оргкомітету, УВКР – підготовка до статутно-виборчого заходу з виділенням коштів. Серед завдань Форуму пан Розумний зазначив головні: засвідчення орієнтирів національного розвитку; прояснення роль держави в зв’язках із українською діаспорою; остаточна розробка урядом України “Національної програми щодо закордонного українства”; самоорганізація світового українства.

З боку уряду України на позачергових Зборах Президії УВКР мав виступ Міністр культури та туризму України, п. Ігор Ліховий. Пояснюючи причини перенесення та характеризуючи стан підготовки IV Всесвітнього форуму українців, він зауважив складну ситуацію, що склалася нині в сфері творення української держави. Діяльність нового уряду, як пояснив пан Міністр, – це факт зайнятості розбудовою держави, а не конкретного нехтування справами української діаспори. За словами пана Ліхового, уряд України займається розробкою цілого механізму проведення Форуму, оскільки старі механізми не спрацювали, що яскраво показує ІІІ Всесвітній форум українців у 2000 році. “Президент України займається українською справою. Чим займається й УВКР. Тому ми повинні консолідувати наші зусилля задля спільної мети.” – наголосив Міністр культури та туризму України.

Таким чином, проаналізувавши різні позиції громадських організацій, уряду України та української діаспори, маємо перед собою ряд причин перенесення IV Всесвітнього форуму українців, а також пропозицій щодо його організації та проведення. Серед цього ряду виділяються два головні фактори, що впливають на підготовку до цього важливого для українства свята: невизначеність з боку уряду України та певна неорганізованість українських громад і організацій за кордоном.

Маємо надію, що вирішення проблеми підготовки до Форуму зрушить із місця, і найближчим часом Секретаріат УВКР матиме офіційне підтвердження з боку уряду для розгортання своєї діяльності. Враховуючи всі пропозиції та побажання українських громад зарубіжжя щодо формату проведення IV Всесвітнього форуму українців, ми також матимемо міцну основу консолідації світового українства – мрії не лише Голови УВКР, Михайла Гориня.


Офіційний сайт УВКР


----------------------------------------------------

В тему:

“Оранжева команда” забула про діаспору?
В тему: 
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Світанок Гомо триплекс

Ельфійська свідомість та ельфійська ідентичність – стратегія перетворення на надлюдину (+аудіо)

Радіймо, ельфи! У новому епізоді нашого подкасту ми обговоримо п’ять унікальних ознак потенційних ельфів: від розуміння двох нових стадій розвитку людини до фізичного та ментального омолодження. А ще...

Останні записи