Зображення користувача Ігор Каганець.
Ігор Каганець
940

Масові соціальні мережі – це маніпульовані натовпи, майбутнє за ієрархіями

Категорія:

Після розпаду СРСР і його командно-адміністративної системи люди почали з підозрою ставитися до слова «ієрархія». Натомість усе більшої популярності набуває поняття «мережа» в розумінні чогось «антиієрархічного». Через це всіляко вихваляються горизонтальні зв’язки як прояв демократії і принижуються вертикальні як прояв тоталітаризму і фашизму. В результаті суспільна увага спрямовується на підтримку неієрархічних моделей держави. Наскільки продуктивним є такий підхід?

140919-isus_apostoly.jpg

Коли хто хоче бути першим, хай буде усім слугою.
Коли хто хоче бути першим, хай буде усім слугою.

Попередні статті:
Третій Гетьманат онлайн 
Влада – це згода людей виконувати накази 
За нинішньої виборчої системи майже всі виборці є некомпетентними 

Ієрархія, мережа, ієрархічна мережа

Почнемо з того, що у наш час значення слів «ієрархія» і «мережа» є суттєво спотвореними. Слово «ієрархія» буквально означає «священний лад» і не зводиться до субординації, тобто вертикальних стосунків «начальник – підлеглий». Так само поняття «мережа» не зводиться до суто горизонтальних зв’язків, адже мережі бувають як однорангові (однорівневі), так і багаторангові (ієрархічні).

Головною особливістю горизонтальних (однорівневих) мереж є те, що всі учасники перебувають в рівних умовах і мають однаковий статус. Це добре, але тільки для невеликих груп.

Навіть із суто технічної точки зору ефективність однорангової комп’ютерної мережі суттєво зменшується після об’єднання у ній двох-трьох десятків комп’ютерів. Якщо ж врахувати людський фактор, то кількість ефективних учасників такої соціальної мережі буде удвічі меншою, оскільки людина неспроможна до глибокої взаємодії навіть з десятком людей. Якщо ж їх стає більше десятка, то спілкування перетворюється на щось поверхове, несерйозне і метушливе. Навіть Ісус Хрестос вибрав тільки 12 апостолів.

Тобто апостоли були прототипом максимально допустимої  однорангової мережі?

Понад те: навіть такої кількості – 12 учасників – забагато для горизонтальної мережі, тому Ісус створив з них групу другого рівня з трьох апостолів – Івана, Петра і Якова. Ісус переважно спілкувався з цими трьома найближчими і найталановитішими учнями, кожен з них – зі своєю трійкою, а ті уже з рештою учнів. Тож маємо ієрархічну мережу принаймні з чотирма рівнями: Ісус – трійка апостолів – решта 9 апостолів – усі інші учні.   

Вразливість однорівневих мереж

Отже, повторимо, ефективне спілкування в горизонтальних мережах обмежується десятком учасників. Другою принципово важливою слабкістю таких мереж є зрівнялівка, тобто нівелювання здібностей. Третьою – низька інформаційна безпека. Однорангова комп’ютерна мережа вразлива щодо вірусів і хакерських атак, а людська мережа – щодо неправдивої інформації, панічних настроїв, зовнішніх маніпуляцій.

Типовим прикладом однорангових мереж є натовпи. Як відомо, вони беззахисні щодо маніпуляцій, а їхній колективний інтелект визначається рівнем найменш інтелектуальних учасників, особливо в ситуації зовнішньої загрози.

На принципі однорангової мережі побудована «демократична» система управління державою, коли багатотисячні натовпи людей обирають президента чи нардепів. Тому характерними особливостями таких виборів є зрівнялівка, поверховість, брехливість, некомпетентність, масовий ідіотизм. Останній яскравий приклад – президентські вибори у травні 2014 року, коли антиолігархічний майдан дружно проголосував за олігархічну владу. 

Масові соціальні мережі – це ті ж самі натовпи. Наприклад, Фейсбук – це не що інше, як великий віртуальний натовп. Тут добре обмінюватися котиками, песиками і «лайками», тут вигідно продавати рекламу, натомість серйозні обговорення і ефективні дії неможливі за визначенням.

Через притаманну їм вразливість, горизонтальні соціальні мережі є ідеальним середовищем для маніпуляцій. Наприклад, за станом на вересень 2014 року до 45% повідомлень в соцмережах мають ознаки інформаційної зброї, а частка повністю вигаданих історій та повідомлень може досягати 75%.

Ієрархічна мережа націотворення

Структуровані нації, спроможні до державотворення, відрізняються від аморфних етносів саме наявністю ієрархії патріотичних лідерів, які користуються підтримкою і довірою народу. Відтак структурування суспільства треба здійснювати на основі ієрархічних мереж. При цьому горизонтальні мережі виступають ґрунтом для вирощення вертикальних мереж. Рух мережі вгору відбувається за наявності об’єднуючої ідеї і високої мети, до якої мережа тягнеться як квітка до сонця.

Цей підхід реалізується при формуванні соціальної мережі AR25.ORG – ТГ-онлайн, коли первинна горизонтальна мережа відразу ж структурується на самокеровані групи – сотні. Далі сотники формують другий рівень мережі – полк, полковники об’єднуються в коші, коші обирають гетьмана, після чого вся мережа перетворюється на гетьманат. Об’єднуючою ідеєю є 25 стратегем НС, а сонцем, до якого тягнеться мережа, є висока мета: Озброєна до зубів за прикладом Швейцарії нейтральна (без Росії, ЄС і НАТО) правдива, вільна і продуктивна держава українців цілого світу – засновник Конфедерації Міжмор’я, відроджувач нової Європи з центром у Києві за підтримки США та інших геополітичних союзників.         

– Якщо ефективна взаємодія можлива тільки між десятком учасників, то чому базовою громадою є сотня?

Річ у тім, що в будь-яких групах реально виявляють активність тільки 5–10% учасників. Всі інші створюють сприятливі умови для діяльності цих активістів: підтримують грошима, інфраструктурою, інформацією, зв’язками, моральним заохоченням. Одні не можуть нормально існувати без інших. Тому сотня (тобто 100–150 учасників) – це повноцінне середовище для роботи на порядок меншого активного ядра. За наявності активного спілкування всередині групи всі її учасники знають один одного і  спроможні до об’єктивної взаємної оцінки, можуть компетентно обирати органи самоврядування і успішно творити спільні проекти.    

Продовження: Нація-трансформер, або принцип метаморфози

Коментарі

Зображення користувача Сергій Ждан.

Я б так сміливо не таврував соцмережі. Якщо вони існують, значить в них є сенс. Ліпше вибрати з них найкраще. Ієрархія присутня і у Фейсбуці. Є автор і є його друзі. Ширше коло читає, вужче - коментує та поширює дописи серед своїх друзів. За бажанням, ці зв'язки і рівні можна формалізувати.

Але до формалізації повине пройти певний час. Коли ж ми форсуємо процес (з трьох друзів неодмінно вибираємо головного), то лишень розпалюємо нездорові амбіції і наражаємось на потенційні інтригі. Треба внутрішньо дозріти, і соцмережі дають таку можливість.

Все починається з Любові.

Зображення користувача Миро Продум.

Це не таврування, а заклик до розвитку соцмереж угору. Тоді вони будуть придатні не тільки для розмов, а й для роботи.

Цитата:
При цьому горизонтальні мережі виступають ґрунтом для вирощення вертикальних мереж.

Освячуйся! Озброюйся! Плодися!

Зображення користувача Сергій Ждан.

Заклики зайві. Треба показати приклад розвитку угору своєї соцмережі. На ній і зосередитись.

Миро каже:
Це не таврування, а заклик до розвитку соцмереж угору. Тоді вони будуть придатні не тільки для розмов, а й для роботи.

Все починається з Любові.

Зображення користувача Миро Продум.

Саме цим і займаємось - розвитком своєї мережі. Заклик стосується тільки тих, хто бажає підтримати цю справу.

Сергій Ждан каже:
Заклики зайві. Треба показати приклад розвитку угору своєї соцмережі. На ній і зосередитись.

Освячуйся! Озброюйся! Плодися!