Важливість: 
4

Категорія:

Еволюція Народного Оглядача: від земноводного до небесного

Символом Простору волі є стихія повітря. Тому спільнота, яка опановує цей простір, потребує повноцінного «літального апарату». У Просторі волі більше ресурсів, тому успішна реалізація «літака» допоможе підтримати «амфібію» Простору пригод. Починаємо небесний проект з обговорення концепції Web 3.0, соціальної екології, штучного інтелекту...

160122-transport.jpg

Вгору просування - без краплі вагання!
Вгору просування - без краплі вагання!

Напочатку був велосипед Web 1.0

Наш сайт з’явився у 1999 році як додаток до журналу «Перехід-IV». Тоді він нагадував звичайний персональний блог з публікаціями, які йшли суцільним потоком. Спочатку я його наповнював сам, а пізніше – з кількома друзями. Сьогодні в це важко повірити, але тоді не було навіть коментарів до статей.

У 2002 р. сайт модернізували – у ньому вже з’явилися рубрики (ось перша стаття). Проте й далі це був типовий Web 1.0 – одновимірний транслятор інформації за схемою «джерело – користувач». Такий собі «інформаційний велосипед» з причепленим слабеньким мотором.

Проте життя не стоїть на місці, і щоб не відставати від нього, треба постійно рухатися вперед. У той час Інтернет уже розвивався в напрямку до соціальних мереж. Щоб зрозуміти, що це таке, з вересня 2009 року я почав  створювати експериментальну соціальну мережу на двигуні Elgg, а у квітні 2010 року прихильники Переходу-IV приступили до її випробовування.

Виявилося, що соцмережа – зручна річ для спілкування, але мало придатна в ролі засобу масової інформації. Вирішення проблеми побачили в тому, щоб залишити «Народний Оглядач» у вигляді традиційного електронного ЗМІ, але доповнити його соцмережею. У лютому 2013 року НО було переведено на нову платформу, створену на базі системи Drupal 7.

ЗЕМЛЯ: важкий танк Web 2.0

Новація полягала в тому, що користувачі отримали можливість писати власні блоги, коментувати статті і спілкуватися між собою через приватну переписку. Це вже була реалізація прогресивної на той час технології Web 2.0. Поступово з легкого «мопеда» Народний Оглядач перетворився на «танк» – тобто на масивний, структурований, інформаційно насичений, добре захищений портал, розміщений на власному потужному і швидкому сервері.   

Водночас це вже було дещо більше, ніж  Web 2.0, адже розвиток сайту відбувався виключно за гроші його читачів. Тобто фінансування проекту вже було не зовнішнє, а внутрішнє. Це вже була ознака руху до технології Web 3.0 – дуже цікавої, але ще невизначеної і незрозумілої.

Ознаки Web 3.0: суверенітет і мобільність

Окрім самофінансування, двома іншими ознаками комп’ютеризованих соціальних мереж вищого рівня є самоорганізація і самокерованість.

Самоорганізація означає наявність механізмів висування кращих і формування динамічної вертикальної ієрархії. Тобто порядок організації віртуальної спільноти визначається не із-зовні (як це зараз відбувається в масових соцмережах), а із-середини. Цей внутрішній лад формується зусиллями і волею самих учасників – «із серця» спільноти.

Самокерування означає, що спільнота має внутрішні механізми вироблення рішень і живе власним розумом. Вироблення таких механізмів означає формування колективного розуму, відтак соцмережа набуває ознак соціальної нейромережі.

У термінах політології спроможність жити власним розумом за власними правилами на власних ресурсах називається суверенітетом. Суверенна спільнота – це вільна самодостатня спільнота. 

Окрім згаданих трьох «с» (самофінансування, самоорганізація і самокерування), які в сумі дають велику «С» (суверенітет, тобто волю), для сучасної системи необхідна мобільність. Це означає, що НО має бути зручний у роботі не тільки на стаціонарних ПК і ноутбуках, а й на планшетах і смартфонах. Мобільність НО посилить внутрішні зв’язки, розширить коло учасників і стане суттєвим кроком до формування глобалізованої Вільної Української Держави.

ВОДА: перетворюємо танк на амфібію Web 2.9

Для мобільності потрібна легкість – як змістовна, так і технологічна. «Танк» був ефективний у Просторі боротьби. Проте ми уже виходимо з цього простору і дедалі більше часу проводимо у Просторі пригод. Символом цього простору є вода, тому наш важкий «танк» має стати відносно легкою «амфібією».   

Почнемо зі змістовної легкості. Інформаційне наповнення сайту має відповідати просторам пригод і волі. Це досягається наступними засобами:

1. Пишемо тільки про позитивні події і обговорюємо їх у конструктивному ключі, з погляду корисності для ВУД, України, Міжмор’я, Всесвіту. Навіть якщо якась подія має драматичний характер, у коментарі до неї в полі «Наші інтереси» треба вказати на позитив.

2. Ілюстрації до публікацій мають бути красивими, гармонійними, веселими. Вони мають піднімати настрій, надихати на творчість і в поєднанні з текстами нести психотерапевтичний ефект.

3. Інформацію бажано подавати у концентрованому вигляді (несуттєве приховувати «під капотом»), лаконічно, структуровано – з виділеннями і підзаголовками. Краще менше, та краще. Публікації треба правильно позначати тегами. Теги – це у нас не ключові слова, а рубрики, які автор передбачає наповнювати іншими публікаціями.    

Технологічна легкість досягається шляхом постійного вдосконалення софту, а також зміною інтерфейсу. Це те, що сьогодні вже робиться щодня. Ще трохи, і замість масивної головної сторінки мобільна версія сайту матиме лаконічне меню, з якого можна буде вийти у потрібний розділ:    

 • 1) мережа (стрічка подій на сайті, голосування, коментарі),
 • 2) газета (статті та блоги),
 • 3) інвестиції (внески, акціонери, бюджет),
 • 4) ярмарка (торгівля за гали),
 • 5) пошук (теги, спецтеми, пошук за ключовими словами, рейтингами, датами),
 • 6) техпідтримка, довідка, розвиток сайту,
 • 7) аудіо
 • 8) відео
 • 9) чат (спілкування вживу)
 • 10) про нас.

Опановуємо Простір пригод

З початком Золотої ери постіндустріальної формації (1 січня 2016 р.) НО переживає швидке нарощування функціоналу. Завдань багато, тому треба збільшувати групу програмування, а для цього потрібні фінансові ресурси.

Найбільший надійний шлях – розширення кола акціонерів. Що для цього можна робити вже зараз?

 • 1. Активно поширюємо інформацію про публікації НО та практичне творення Вільної Української Держави. Робимо це в середовищі друзів та знайомих, у соціальних мережах Фейсбук, Гугл+, Твіттер, на форумах – всюди, де є шанс знайти нових прихильників.
 • 2. Долучаємо акціонерів до активнішої участі у виробленні рішень, формуємо бюджет, візуалізуємо статистику надходжень і витрат.
 • 3. Розвиваємо внутрішню економіку: Ярмарок, прямі купівлі-продажі, внутрішня реклама, конкурси, ігри. Тут уже є багато цікавих задумів – потрібні тільки сили для їх реалізації.

ПОВІТРЯ: проектуємо літак, творимо небесний прототип

Символом Простору волі є стихія повітря. Тому спільнота, яка опановує цей простір, потребує повноцінного літального апарату. У Просторі волі більше ресурсів, тому успішна реалізація «літака» допоможе підтримати «амфібію».

Починаємо небесний проект з обговорення концепції Web 3.0, соціальної екології, штучного інтелекту, шукаємо передову платформу для розробки, стежимо за сучасними підходами в організації знань, залучаємо талановитих розробників, управлінців, фінансистів – прихильників Великого Переходу. 

Наші інтереси: 

Творимо власний інформаційний простір. 

Гравець: 
Ігор Каганець

Новини від RedTram - для збільшення прихильників НО

Loading...
 
Форум Підтримати сайт Довідка