Важливість: 
5
Екосистема «Соціон», або Що таке Золота Стежка (+аудіо)

Якщо система не сприяє еволюції – вона не потрібна Всесвіту, а тому повинна звільнити місце для інших. Механізм самоліквідації «прошитий» на базовому рівні людської психіки.

190720dyuna.jpg

Пол Атрідес, «Миротворець» (фрагмент з кінофільму «Дюна», 1984)
Пол Атрідес, «Миротворець» (фрагмент з кінофільму «Дюна», 1984)

Аудіоверсія статті: Екосистема «Соціон», або Що таке Золота Стежка


– Що таке Золота Стежка? – запитаєте ви.
– Це виживання людства, ні більше, ні менше.
(Френк Герберт, «Дюна»)

Самоліквідація – це природно

Будь-яка досконала система має механізм самоліквідації. У живих істот це автоліз (гелл. αύτός – сам і λύσις – розчинення) – самоперетравлювання, розпад клітин і тканин організмів під впливом їхніх власних ферментів. У програмному забезпеченні – це програми деінсталяції, завдяки яким відбувається очищення від слідів своєї присутності.

Самоліквідація вмикається тоді, коли система не виконує свого призначення або вже досягла поставленої мети і більше не потрібна надсистемі.

Усвідомлення важливості «культури самоліквідації» актуалізується в ситуації екологічного забруднення непотрібними речами чи їх залишками. Ідеальний виріб повинен мати здатність до самознищення, наприклад, упаковка, яка саморозкладається і не забруднює навколишнє середовище.

Живі істоти створені дуже якісно, тому володіють цим механізмом. «Звільнення місця» у них може відбуватися як під дією власних ферментів, так і за допомогою ланцюжка інших живих істот – редуцентів, або деструкторів. Редуценти – це організми, що отримують необхідні для життєдіяльності речовини, руйнуючи залишки мертвих рослин і тварин чи відмерлі частини рослин і тварин, абсорбуючи розчинні органічні сполуки.

Здійснюючи процес розкладу, редуценти готують поживу для продуцентів і, таким чином, забезпечують природний колообіг.

– А чи існує механізм самоліквідації для соціальних організацій, якщо вони не виконують свого призначення?

Так, і цей механізм «прошитий» на базовому рівні людської психіки. Він проявляється у феномені чотирьох квадр.

Психологічні продуценти і редуценти

Ми вже знаємо, що кожна людина, від самого народження, належить до одного з 16 соціотипів – типів інформаційного метаболізму. Вони структуровані у 4 четвірки – квадри. Разом вони складають соціон – систему з 4 квадр.

Кожна квадра є носієм унікальної системи цінностей. Вона визначається чотирма головними психічними функціями членів відповідної квадри. Про це ми вже знаємо зі статті Чотири квадри, чотири моделі соціуму і Закон соціального регресу.

Головним продуктом кожної квадри є те, що генерує Ефектор. А він генерує те, що відповідає його головній (першій) та інструментальній (другій) психічним функціям:

Квадра IV. ПРАЦЯ. «Адміністратор» (ЛСЕ): «логіка чесної праці» і «сенсорика краси та якості».

Квадра I. РОЗВАГИ. «Популяризатор» (ЕСЕ): «етика радісних емоцій» і «сенсорика задоволень».

Квадра II. ТЮРМА. «Генерал» (СЛЕ): «сенсорика примусу» і «конкретна логіка» (логіка статичних структур).

Квадра III. РОЗПАД. «Покровитель» (СЕЕ): «сенсорика опору» і «етика стосунків» (етика маніпуляцій).

Легко побачити, що в ролі продуцента виступає квадра IV – вона є головним творцем духовних і матеріальних вартостей, а також організатором продуктивної діяльності для всього соціуму.

Три інші квадри виступають в ролі споживачів, редуцентів, деструкторів, утилізаторів:

Квадра I: спокуса задоволеннями і безвідповідальністю, розмивання самодисципліни;

Квадра II: спокуса чужого порядку, примусова дисципліна, бюрократична вертикаль.

Квадра III: спокуса абсолютної свободи, руйнування будь-якого порядку, утилізація залишків.

Як бачимо, соціон – система з чотирьох квадр – являє собою екосистему, яка забезпечує колообіг організаційних форм і політичних систем.     

Коли вмикається самоліквідація

Істинним призначенням будь-якої соціальної системи є сприяння індивідуальній і колективній еволюції. Якщо система не сприяє еволюції – вона не потрібна Всесвіту, а тому повинна звільнити місце для інших. Відповідно, самоліквідація соціальної організації вмикається тоді, коли вона перестає еволюціонувати.

Припинення процесу еволюції автоматично вмикає процес деградації. Спочатку відбувається «розм’якшення» організації (це робить перша квадра), потім її «закостеніння» (друга квадра), нарешті її розпад (третя) квадра. Йдеться передусім про організаційний розпад соціуму, проте він може супроводжуватися й фізичною ліквідацією його членів.

Золота Стежка

Якщо соціальна система еволюціонує, то вона може жити як завгодно довго. Еволюція досягається постійним розвитком усіх трьох компонентів людини – духу, душі та плоті. На колективному рівні – це плекання духовної еліти, розвиток культури і вдосконалення генофонду (раси). На індивідуальному рівні – розвиток світогляду і духовно-вольових якостей, розвиток і очищення психіки, оздоровлення і омолодження.

Успішна еволюція соціуму відбувається тоді, коли в ньому культивуються цінності четвертої квадри. Цими цінностями є «етика духу», «інтуїція здібностей», «логіка чесної праці» та «сенсорика краси і якості».   

Культивація цінностей передбачає свідоме й добровільне підтримання внутрішнього напруження і самодисципліни. Тому для четвертої квадри властиві постійні тренування, ігрова змагальність, правильна конкуренція, прагнення стати кращим. Головним гаслом четвертої квадри є еволюційна тріада: Освячуйся! Озброюйся! Плодися!

Цей шлях постійного творчого напруження видатний американський письменник і еколог Френк Герберт назвав Золотою Стежкою. Розробці цієї теми він присвятив великий цикл своїх творів – від роману «Дюна» (1965) до «Вулик Хеллстрома» (1973) і «Досадійський експеримент» (1977).  

Ми продовжуємо пошуки Золотої Стежки – в теорії і практиці.

Творимо!


Продовження: 

Третє Я соціотипу: як працює система «ключ-замок» дуальних стосунків (+аудіо)

Колективна свідомість, або Уявіть собі, що ви комп’ютер

        Якщо вас цікавить розвиток цієї теми, ви можете підтримати наш проект щедрими дарами.
Наші інтереси: 

Пізнаємо закони стабільної еволюції. 

Гравець: 
Ігор Каганець
 
Форум Підтримати сайт Довідка