Зображення користувача Оксана Колосовська.
Оксана Колосовська
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Важливість зброї від США далеко виходить за поле битви, кажуть українські військові - Daily Signal

У 2015 році в прифронтовому населеному пункті Кримське, що знаходиться недалеко від окупованого Луганська, українські військові перейменували одну з вулиць, яка носила ім'я радянського діяча, в честь Джона Маккейна. Канадський журналіст і кінорежисер Крістіан Борис запитав солдат, коли ж вони збираються назвати вулицю ім'ям тодішнього президента США Барака Обами, а військові тоді відповіли: «Коли він надішле нам зброю».

170811snaypery.jpg

Олександр Починок, ліворуч, український снайпер, стверджує, що американська зброя посилить моральний дух українських військ (фото надав Олександр Починок)
Олександр Починок, ліворуч, український снайпер, стверджує, що американська зброя посилить моральний дух українських військ (фото надав Олександр Починок)

За три роки війни з Росією і проросійськими сепаратистами на сході України солдати української армії часто використовували американську символіку на лінії фронту, щоб залякати або подражнити своїх ворогів, часом підходячи до цього досить творчо.

Наприклад, українські військові піднімали прапори США, як правило, у відповідь на снайперські обстріли або мінометний вогонь з непідконтрольної території.

Іноді, щоб дійсно позлити противника, англомовний український солдат міг передавати радіоповідомлення англійською мовою по незашифрованому каналу, вдаючи, що є бійцем елітного американського підрозділу «Морські котики».

З самого початку війни на Донбасі з квітня 2014 року російська пропаганда плела байки про збройні сили США, які нібито беруть участь в бойових діях на стороні України. Тому українські військові знають, що така демонстрація американської підтримки - це ще й потужна психологічна зброя.

Будь-яка підтримка США - стимул, шанс підняти бойовий дух

 «Підтримка США покаже українцям, що сила - на їхньому боці», - зазначає в інтерв'ю The Daily Signal Мамука Мамулашвілі, командувач проукраїнським грузинським національним легіоном.

І ось після трьох років війни українські військові зможуть отримати в своє розпорядження ще одне відчутне підтвердження військової підтримки США. Те, що вони хотіли б мати найбільше  - зброю.

Згідно з повідомленням The Wall Street Journal, Міністерство оборони США і Держдепартамент розробили пропозицію про постачання в Україну летального оборонного озброєння, в тому числі протитанкові ракети Javelin. Конгрес США вже схвалив відправку такої зброї в оборонних цілях.

Як повідомляє видання, президенту Дональду Трампу може знадобитися ще кілька місяців, щоб ухвалити остаточне рішення про постачання озброєння в Україну. Втім, українські військові все одно сприйняли новину з ентузіазмом.

«Підтримка нашої боротьби за незалежність з боку США, безсумнівно, підніме бойовий дух солдатів, - заявив в інтерв'ю The Daily Signal український снайпер Олександр Починок. - Поставка таких передових систем озброєння як Javelin наблизить нашу перемогу».

Штати надають Україні технічну військову допомогу, починаючи з 2014 року, коли Росія вторглася до Криму і анексувала півострів, а потім почала війну на Донбасі.

На сьогоднішній день президент Трамп поки не відмовився від рішення Обами не озброювати України. Проте поставки летального озброєння Україні означали б величезний поступ в політиці США.

Українські та міжнародні експерти солідарні в тому, що справжнє значення такого кроку в результаті вплине не тільки на бойові операції.

«Власне, сама зброя навряд чи змінить хід бойових дій, - каже лейтенант української армії Андрій Міхейченко. - Поставки американського озброєння в першу чергу справлять психологічний ефект як на українську армію, так і на сепаратистів, з якими вона бореться. Цей крок засвідчить серйозність намірів США як стратегічного партнера України».

Що нам потрібно

Мамука Мамулашвілі командує групою з 130 іноземних солдатів, які ось уже три роки захищають інтереси України на Донбасі і воюють там проти російсько-сепаратистських сил.

Грузинський національний легіон складається в основному з ветеранів Грузії. У багатьох з них є реальний бойовий досвід - участь в російсько-грузинській війні в 2008 році, військових операціях США в Афганістані і Іраку.

У грузинському національному легіоні також служать солдати з інших країн, включаючи США, Австрію, Вірменію, Азербайджан, Німеччину, Угорщину, Молдову, Росію та Чечню.

«Це наше спільне завдання - боротися з агресором, - зазначає Мамулашвілі. - Я розумію роль іноземців в цій війні так: українські солдати більш мотивовані, якщо бачать, що їм допомагають іноземні військові.

Українці відчувають, що їх не покинули. Якщо США відправлять Україні озброєння, то це вже на наступний день змінить військову ситуацію на Донбасі».

Він вважає, що Javelin - зброя, що має як величезне символічне значення, так і практичну військову користь. «На передовій знаходиться багато російської техніки. Тому нам так необхідно американське озброєння, - підкреслює Мамулашвілі.

Чарівної пігулки не існує

Непідконтрольні території на Донбасі - це зараз одне з найбільш мілітаризованих місць на землі. За даними української розвідки, у російсько-терористичних угруповань на сході України зараз 675 танків, 478 з них - діючі.

У сепаратистів також є близько 1 тисячі 300 бронетранспортерів, 81 артилерійська установка, 95 ракетних комплексів з декількома ракетами і понад 4 тисячі систем ППО.

В цілому, війська агресора - це 34 тисячі сепаратистів і іноземних найманців, а також близько 3 тисячі російських офіцерів.

Крім того, поблизу українського кордону зосереджено близько 100 тисяч російських військовослужбовців, які, як дамоклів меч, постійно загрожують вторгненням у країну.

«Росія вже в Україні, і вона добре озброєна, - підкреслив в недавньому інтерв'ю для «Радіо Свобода» спеціальний представник США в Україні Курт Волкер, відвідавши Авдіївку на сході України. - Там російських танків більше, ніж у всій Західній Європі разом узятій».

Зі свого боку, у Києва близько 60 тисяч військовослужбовців, які перебувають в зоні антитерористичної операції.

Люк Коффі, директор The Heritage Foundation з досліджень в галузі зовнішньої політики, в інтерв'ю The Daily Signal заявив: «США повинні розуміти, що поставка озброєння не стане «чарівною пігулкою» для розв'язання кризи в Україні. Повинна бути розроблена більш масштабна стратегія щодо подолання російської агресії».

Більш того, за даними The Wall Street Journal, будь-яка зброя США, доставлена в Україну, має бути відведена від лінії зіткнення на безпечну відстань. Її використання можливе лише в тому випадку, якщо Росія знову почне ескалацію.

Цілі

Але навіть якщо передбачуване американське озброєння не буде задіяне, українські війська наполягають на тому, що цей крок був би важливою психологічною перемогою для їхньої країни.

«Моральна підтримка для нас зараз дуже важлива ... ми відчуваємо, що ми не самотні в нашій боротьбі», - зізнався The Daily Signal Сергій Цихіпа, колишній майор спецслужб України і ветеран війни.

Цього року Росія агресивніше використовує танки для ударів по українських позиціях, - заявляють військові. А така протитанкова зброя як Javelin стримувала б ці атаки.

«У поставок американського озброєння в Україну дві мети, - каже Цихіпа. - По-перше, це свого роду дипломатичний тиск на Росію. Кремль не вірить, що Білий дім може піти на такий крок. По-друге, це реальна військова допомога. Тому що росіяни дійсно бояться Javelin».

Лейтенант  української армії Андрій Міхейченко, який не раз стикався з російськими танками в бою, підтверджує, що Javelin допоможе стримати важку техніку.

Еволюція війни

Війна на сході України продовжує вбивати - як військових, так і мирних жителів по обидва боки конфлікту.

Спроба припинення вогню в лютому 2015 року під назвою «Мінськ-2» не допомогла завершити бойові дії. Росія як і раніше поставляє сепаратистам зброю і відправляє туди особовий склад.

Але і Україна в 2014 році радикально реформувала свої збройні сили. Так, якщо в 2013 році на оборону витратили близько 1% ВВП, то сьогодні державний оборонний бюджет становить приблизно 6% ВВП.

Українські чиновники і міжнародні експерти вважають, що Росія може перевершити Україну в прямій конфронтації.

Росія, яка в 3 рази більша України за чисельністю населення і в 10 разів за обсягом ВВП, має армію в 800 тисяч військовослужбовців з резервною силою в 2 мільйони людей.

Оборонний бюджет РФ на 2015 рік склав близько 65 мільярдів доларів, що приблизно в 10 разів більше, ніж в Україні.

Однак тепер українські військові здатні відповісти на російську агресію і мають армію куди  сильнішу, ніж у 2014 році.

«Подивіться, як українці захищали себе і без будь-якої підтримки США, - відзначає The Daily Signal президент Американського комітету Конгресу США Ендрю Футей. - Вони воюють застарілою зброєю і боєприпасами. Дайте українській армії і флоту належні кошти, і вони матимуть успіх».

Відроджуючись з попелу

У 2014 році Україна почала реформування свого військово-промислового комплексу. В даний час в країні розробляються сучасні системи озброєння, нові танки, бронетранспортери і літаки, що підвищить бойову міць країни.

З 2011 по 2015 роки Україна була дев'ятим за величиною експортером озброєння в світі. Минулого тижня український концерн «Укроборонпром» оголосив, що виручка від продажу озброєнь за останній рік зросла на 25% - з 570 до 770 мільйонів доларів.

Головний мотив

За словами лейтенанта Міхейченка, США вже надали українським військовим технічну допомогу. І це цінують на передовій.

«Це стосується як підготовки наших солдатів американськими інструкторами, так і поставок обладнання: радіолокаторів протитанкових батарей, радіостанцій, транспортних засобів, прицілів нічного бачення, тепловізорів і багато чого іншого», - додав  український військовий.

Проте в Адміністрації США не поспішають відправляти в Україну летальне озброєння, навіть попри схвалення цього рішення американським Конгресом. Найпопулярніші причини: страх перед ескалацією війни або подальшої дестабілізації в регіоні.

Втім, українські військові і солдати вважають, що російську агресію не можна зупинити «м'якою силою дипломатії». Українці ведуть війну не тільки за свою країну, але і стримують російську агресію в Європі.

«Україна - це межа між цивілізованим світом і варварством», - каже Мамука Мамулашвілі.

Ендрю Футей, який очолює Американський комітет Конгресу США, заявив, що Україна - безцінний партнер для Сполучених Штатів. «Поставка озброєння - це розумна перешкода проти дестабілізуючої російської агресії як у Східній Європі, так і на Близькому Сході.

«Відправляючи Києву летальну зброю, США знову зможуть підтвердити свою провідну роль у світі і будуть стояти пліч-о-пліч з українською нацією», - додав він.

За тиждень з 27 липня по 2 серпня в боях на Донбасі було вбито трьох українських солдатів, більше 20 військових отримали поранення.

Війна ще не закінчена. І, в кінцевому рахунку, українці вважають, що їх власна наполегливість куди важливіша для перемоги, ніж зброя США.

«Навіть без американської допомоги рано чи пізно ми переможемо, - говорить ветеран АТО Сергій Цихіпа. - Ми зобов'язані зробити це. Навіть ціною власного життя».

Наші інтереси: 

Надаючи Києву летальну зброю, США знову  підтверджують свою провідну роль у світі і роль надійного стратегічного партнера України.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Ельфи – з кінофільму "Володар перстенів"

Шлях Лебедів, або Як увійти в ельфійський простір волі. Світотворча тріада: омолодження, інновації, удача

Для заснування нової цивілізації необхідне поєднання трьох обов’язкових компонентів – керованої молодості, інноваційності та удачі. Щоб стати ельфом (елбедем, лебедем), треба піднестися в ельфійський...

Останні записи