Зображення користувача Оксана Колосовська.
Оксана Колосовська
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Три матеріальних елемента будь-якої війни - солдати, зброя і поле битви - зараз змінилися до невпізнання

Спецтема:

США зберігають перевагу в тому, на чому базуються їхні дві основні стратегії противаги - в ядерній зброї і високоточних ракетах. Однак, хоча ці технології як і раніше необхідні, щоб протистояти викликам з боку держав-суперників, в нашому мінливому світі їх більше не достатньо.

Створений компанією Northrop Grumman стелс-бомбардувальник B-2 Spirit не може не вражати. Він здатний непоміченим пролетіти тисячі миль і скинути термоядерну бомбу на будь-яку з безлічі цілей на нашій планеті. За деякими оцінками уряду, кожен зекземпляр B-2 з урахуванням вартості розробки коштував американським ВПС 2,1 мільярда доларів.

Країн, у яких є гроші і технології, що дозволяють створити щось подібне, небагато. Приводів використовувати такі озброєння теж небагато (і слава Богу).

Відповідно, США зберігають перевагу в тому, на чому базуються їхні дві основні стратегії противаги - в ядерній зброї і високоточних ракетах. Однак, хоча ці технології як і раніше необхідні, щоб протистояти викликам з боку держав-суперників, в нашому мінливому світі їх більше не достатньо.

У країнах НАТО велика частина оборонних витрат до сих пір йде на неймовірно дорогі металеві коробки, які вміють їздити, ходити по морю або літати. Однак, як і в багатьох інших частинах нашого цифрового світу, військова міць швидко зміщується з області видимого в область невидимого, від техніки до програмного забезпечення, від атомів до бітів.

І це зміщення кардинальним чином змінює всі розклади, пов'язані з розгортанням сил - і в тому, що стосується вартості, і в тому, що стосується можливостей, і в тому, що стосується вразливих місць.

Порівняйте витрати на B-2 із сміхотворно малою вартістю терориста або підтримуваного державою хакера, здатного періодично приводити в хаос чужі банки, транспортну інфраструктуру - або навіть демократичні вибори.

США частково визнали, що реальність змінюється. У 2014 році вони намітили контури третьої стратегії противаги, оголосивши, що Америка повинна також зберегти перевагу в технологіях нового покоління - таких, як робототехніка та штучний інтелект.

Єдина країна, яка здатна конкурувати з Америкою в цих областях, - це Китай, що активно вливає  в них гроші.

Однак в епоху асиметричних конфліктів третя стратегія противаги здатна впоратися лише з частиною загроз. У віртуальному світі існує вкрай мало правил гри, наміри і можливості противника важко оцінити, а реальних способів зрозуміти, програєш ти або виграєш, просто немає.

Така непрозорість дуже зручна для тих, хто хоче підірвати військову міць Заходу. Судячи з усього, Китай і Росія розуміють цей новий світовий безлад набагато краще інших - і спритно вміють користуватися уразливими місцями Заходу.

Китайські стратеги одними з перших почали складати карту цих нових територій. У 1999 році два офіцери Народно-визвольної армії Китаю опублікували книгу під назвою «Необмежена війна» ( «Unrestricted Warfare»). На їхню думку, три необхідних «матеріальних елемента будь-якої війни» - а саме солдати, зброя і поле битви - зараз змінилися до невпізнання:

  1. У число солдатів увійшли хакери, фінансисти і терористи.
  2. Зброєю може стати що завгодно - цивільні літаки, браузери, комп'ютерні віруси.
  3. Ну, а поле битви тепер знаходиться «всюди».

Російські стратеги також розширюють свої уявлення про те, що таке військова сила. У недавніх конфліктах в Грузії і в Україні Москва використовувала традиційні силові методи. Однак вона також організувала кібератаки, спрямовані проти обох країн і проти Естонії.

До того ж її звинувачують у «зломі» американських президентських виборів.

Крім цього вона розширює свої дезинформаційні операції в стилі КДБ. Професор Марк Галеотті (Mark Galeotti) називає це «перетворенням інформації в зброю».

За словами Дмитра Кисельова, російського телеведучого і кремлівського пропагандиста, інформаційні війни стали «основним видом ведення війни».

Колишня співробітниця Пентагону Роза Брукс (Rosa Brooks) вважає, що американські збройні сили не надто підходять для того, щоб протистояти такій різноманітності викликів. Вона пропонує переосмислити захист західних суспільств і застосування «м'якої сили» і перетворити їх в колективні національні завдання.

«Уявіть собі оновлений державний сектор, заснований на ідеї загальної служби, - Америку, в якій кожен молодий чоловік і кожна молода жінка рік або два присвячують роботі, зміцнюють національну та глобальну безпеку», - пише вона.

В контексті інформаційних воєн Кремль міг би вважати, що він уже переміг. Однак оточенню пана Путіна рано радіти. Їм варто згадати про те, що Захід набагато менше залежить від конкретних людей і інститутів, ніж Росія.

Зараз Конгрес США проштовхує введення проти Москви більш жорстких санкцій за її втручання в президентські вибори.

Більш того, внутрішні противники російського президента також беруть на озброєння нові стратегії. Так в цьому році лідер опозиції Олексій Навальний випустив красиво зняте відео, присвячене передбачуваній корумпованості прем'єр-міністра Дмитра Медведєва. У соціальних мережах його подивилися майже 24 мільйони разів.

Незважаючи на всі свої практичні навички, авторитарні держави стрімко втрачають свою монополію на перетворення інформації в зброю.

Наші інтереси: 

Військові технології вдосконалюються і змінюються, як і навколишній світ. 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Вічно юний Купало-Аполлон та його стріла

Гіперборійська традиція і сім чеснот Нагірної проповіді: внутрішнє і зовнішнє, особисте і соціальне

Джерелом античної філософії було боголюдське вчення Аполлона Гіперборійського, відомого під іменами Купал (захисник народу), Ной (новий, юний) і Гермес-Єрмій (святий). Свято Купала-Аполлона-Гермеса...

Останні записи