Важливість: 
2
Як уберегтися від кліщів при велопрогулянках в лісі

Лісовий кліщ - це маленький паразит, який переносить віруси кліщового енцефаліту - небезпечного захворювання центральної нервової системи, що нерідко закінчується смертельним результатом. Зони поширення іксодових кліщів зустрічаються в Росії, на Україні, в Білорусі, країнах Балтії, Прибалтиці, в багатьох областях Казахстану.


Види кліщів і захворювання, які вони переносять

Існує понад 20 тисяч видів кліщів, які поширені у всіх країнах, на всіх континентах. Вони відносяться до загону павукоподібних і відрізняються по середовищу проживання, способу життя, будовою тіла і іншими біологічними особливостями.

При цьому лише малу частину видів можна віднести до паразитів і переносників захворювань, так як більшість кліщів - сапрофаги або хижаки.

Іксодові кліщі

Дане сімейство включає 12 родів. Рід "ixodes" - найбільш численний і складається з 241 виду. Тайговий і собачий кліщ ("енцефалітні кліщі"), які входять в цей рід, є основними переносниками енцефаліту (запалення мозку) і бореліозу. Найбільш часто зустрічаються в лісах Європи і Сибіру. Представники іншого роду даного сімейства - Hyalomma - поширені на Півдні Росії, в Туреччині, Криму, Пакистані та Саудівській Аравії. Вони відносяться до переносників Кримської геморагічної лихоманки. Це важке інфекційне захворювання, при якому відбувається інтоксикація організму і крововиливи внутрішніх органів. Енцефаліт, Омську геморагічну лихоманку, туляремію, піроплазмоз собак, висипний тиф, Q-лихоманку переносять представники з роду Dermacentor. Луговий кліщ мешкає в лісах Європи і Сибіру. У місцях, позбавлених трав'янистої рослинності, він не зустрічається. Бурий собачий кліщ також відноситься до сімейства ісідових і зустрічається у вологих прибережних районах, є збудником пироплазмоза (або бабезиоза).

Кліщі небезпечні в період з квітня до вересня! Пік активності - травень і червень. Саме в ці місяці є найбільша ймовірність підчепити його в лісі.Симптоми захворювання

Голодний кліщ малий - ні дати ні взяти лляне насіннячко. Але насіннячко, забезпечене чотирма парами чіпких лапок, колючо-смокче хоботком і парою гострих "ножичків". Його доля - чіплятися і присмоктатися. До будь-кого, хто йде - серед трави, підліском, лісом. На тілі потенційного "годувальника" він безпомилково вибирає місце з найбільш тонкою шкірою і близько прилеглими до неї судинами. У людини "стандарту" цього найбільше відповідають волосиста частина голови, область вух, ліктьові і колінні згини. Годяться також руки та ноги. Сам процес "прийому їжі" триває в середньому хвилин п'ятнадцять. Але може і всі 12 годин. Клещиха, буває, за цей час в обсязі збільшуються в 100 - 120 разів. А що "господар"? Невже весь цей час так нічого і не відчуває? Уявіть собі, не відчуває: слина кровосисних кліщів ще й знеболює ...

Слабкість, розбитість, ломота, відчуття оніміння в області шиї, плечового пояса, рук і попереку, сильний головний біль, запаморочення, світлобоязнь, нудота, блювота - так людський організм реагує на токсини кліща. Температура, як правило, тримається не нижче 38 градусів. Обличчя, шия, верхня частина тіла червоні від переповненості судин кров'ю. Те ж можна сказати про гортань і про склери і кон'юнктиви очей. Хвороба може початися і з раптової втрати свідомості, різкого психомоторного збудження, марення, нападу схожих на епілептичні судоми. Втрата орієнтації в просторі, оніміння і паралічі м'язів рук і шиї, спонтанні ритмічні скорочення в окремих м'язових групах кінцівок - теж симптоми кліщового енцефаліту, найбільш важких його форм. Спонтанні ці посмикування - один із проявів так званого гіперкінетичного синдрому. Реєструється він переважно у дітей і підлітків до 16 років. І, буває, залишається після одужання на роки.

Однак неприємності, які може доставити кліщ людині, енцефалітом його імені не вичерпуються. В останній чверті минулого століття була описана ще одна інфекція, яка ним передається - кліщовий бореліоз (хвороба Лайма). Хоча різні клінічні прояви бореліозу відомі давно - як самостійні захворювання або синдроми неясного походження. Це деякі форми дерматитів, невритів, менінгітів, артритів. (Та й описаний бореліоз вперше був як локальний спалах артритів.) Неважко помітити, що виявлений загальний їх збудник мало не всеїдний - вражає найрізноманітніші органи і системи. Але в першу чергу шкіру, опорно-руховий апарат, нервову систему і серце. І що небезпечно, робить це не завжди відразу - дрімати в організмі або мляво текти хвороба може роками. Але в більшості випадків такого перебігу подій уникнути можна - якщо бути до себе уважніше. Справа в тому, що слід укусу зараженої бореліоз кліща приблизно в семи випадках з десяти на шкірі помітний і, що важливо, дуже характерний: навколо місця укусу з'являється так звана кільцева еритема - почервоніння з припухлістю по краях. Вона може бути маленькою, може бути дуже великою. Але в будь-якому випадку краще її показати лікарю. Адже хвороба Лайма хоч і вважається не такою важкою, як кліщовий енцефаліт, але схильна до хронічного перебігу - навіть після вчасно поставлений діагноз і адекватного лікування.

Безпека на природі

Ризик познайомитися з переносником енцефаліту і бореліозу найбільш високий в суху теплу погоду. Навіть самі ледачі представники виду в такі дні прагнуть насититися кров'ю, так необхідної їм для розмноження. Помічено, що перекочувавши на людину, кліщ уп'ється не відразу. Протягом двох годин він може повзти, переважно вгору, щоб відшукати найбільш вразливе місце. Тому необхідно стежити за тим, щоб шия, потилиця і руки не були відкриті.

Візьміть за правило, збираючись до лісу, надягати кепі або пов'язувати голову хусткою. Сорочку або светр заправте в штани, які, в свою чергу, було б непогано заправити в шкарпетки. Таким чином, ви будете упаковані максимально «герметично» і місць для доступу до тіла непрошених кліщів майже не залишиться. Щоб захистити шию, можна пов'язати її хусткою або ж надіти облягаючий светр з великим коміром. По можливості, намагайтеся вибирати одяг світлих тонів, тому що помітити на ній клещів буде набагато простіше.

Перебуваючи в лісі тривалий час, робіть зупинки для профілактичних оглядів хоча б раз в півтори години. В якості додаткової міри безпеки, перед виходом можна обробити одяг спеціальним засобом, що відлякує паразитів.

Після повернення додому проведіть ретельний огляд тіла. Особливу увагу приділіть місцям з ніжною шкірою - огляньте пахви, область паху, згини ліктів і колін. Якщо у вас довге волосся, ретельно розчешіть їх густим гребінцем.

Одяг необхідно ретельно витрусити.

Якщо кліщ вас укусив

Якщо ви виявили кліща на тілі, постарайтеся зняти його без зволікання, але і без метушні. Обережно потягуйте тіло кліща вправо і вліво, намагаючись при цьому звільнити хоботок. Можна змастити кліща будь-яким маслом - це полегшить завдання. Якщо хоботок все ж залишився в ранці, видаліть його як скалку. Ранку змастіть йодом або спиртом і постарайтеся якомога скоріше потрапити до лікаря. Відразу після укусу вам можуть зробити профілактичний укол. Але добре, якщо вам вдалося зберегти тіло кліща або його фрагменти, - якомога скоріше передайте його в лабораторію - там визначать, чи був він заразний.Наші інтереси: 

Гармонійно розвиватися і бути в чудовій фізичній формі, уберегтися від захворювань.

Гравець: 
Володимир Федько
 
Форум Підтримати сайт Довідка