Важливість: 
2

Спецтема:

Ракетні авантюри Росії: договір РСМД мертвий?

Російська інтервенція в Сирії дала Путіну випробувальний полігон для перевірки крилатих ракет. Москва буде і далі порушувати договір РСМД, а тому важливо з'ясувати першопричини такої  поведінки.

В минулому місяці The New York Times повідомила про те, що Росія таємно розгорнула два дивізіони крилатих ракет наземного базування в порушення Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (РСМД).

На хвилі цього викриття дуже багато пишуть і говорять про майбутнє РСМД і про те, як США повинні реагувати на російські порушення військовими і дипломатичними засобами.

Ми повинні зрозуміти, що Москва буде і далі порушувати договір РСМД, а тому важливо з'ясувати першопричини такої  поведінки.

Російський президент Володимир Путін вирішив ігнорувати цей договір через зростаючу військову міць Китаю, а також через  російську військову доктрину. Крім того, порушення договору допомагає Путіну в досягненні його довгострокової мети, якою є ослаблення НАТО.

Підписаний в 1987 році між США та СРСР Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності накладає заборону на ракети наземного базування з дальністю запуску від 500 до 5 500 кілометрів. Але в останні роки Росія дає зрозуміти, що вважає цей договір несправедливим.

Основний аргумент Москви полягає в тому, що в договорі існують вади, так як його підписали тільки США і Росія, а отже, інші стратегічні суперники Москви, а саме Китай, ніяк не обмежені положеннями РСМД по ракетній техніці. Тим часом, Китай вкладає чималі кошти в розробку ракет середньої дальності.

Росія вважає, що китайські ракетні дивізіони, які загрожують американським базам в Східній Азії, легко можуть бути використані проти цілей на сході Росії. Відносини між Москвою і Пекіном сьогодні краще, ніж між Москвою і Вашингтоном, проте в новітній історії російсько-китайських відносин було чимало тривалих і кровопролитних конфліктів. Ці сусіди тільки в 2005 році вирішили свій прикордонний конфлікт в Приамур'ї, який в роки холодної війни забрав сотні життів.

Далі, аналіз російської військової доктрини свідчить про те, що військове командування вважає крилаті ракети найважливішою зброєю сучасної війни. Відповідно, Москва прагне до створення асиметричних ядерних засобів.

 За крилатими ракетами наземного базування важко стежити, їх можна оснастити ядерними зарядами, і вони долають західну ПРО. Росія вивчила успішний американський досвід застосування таких ракет в Іраку, Афганістані і Косові, і прагне повторити цей успіх.

Російська інтервенція в Сирії дала Росії випробувальний полігон для перевірки крилатих ракет, і результати підтвердили їх високу ефективність. Експерт з контролю озброєнь Джеффрі Льюїс (Jeffrey Lewis) відзначав, що російські крилаті ракети морського базування, які завдали в 2015 році удари по цілям в Сирії, дуже схожі на нові крилаті ракети наземного базування, створені в порушення договору РСМД.

Ці удари були нанесені для того, щоб продемонструвати кінець американської монополії на крилаті ракети, а також можливості Росії по ураженню цілей з великої відстані, щоб уникнути втрат. У прийдешніх конфліктах Москва буде приділяти підвищену увагу можливостям нових крилатих ракет з урахуванням важкої і хаотичної ситуації на Близькому Сході.

Крім того, в пострадянських державах, особливо з чисельним мусульманським населенням, посилюється невдоволення Москвою, і тому такі ракети можуть бути використані в Центральній Азії. У перспективі крилаті ракети наземного базування здатні стати ключовим засобом ведення обмеженої війни.

Розгортання нових російських крилатих ракет на європейському театрі військових дій веде до посилення політичних розбіжностей всередині НАТО. Кремль розуміє, що загроза застосування ядерної зброї накладає на європейських лідерів велике внутрішньополітичне навантаження. Путін прорахував, що ризик ядерного Армагедону змусить НАТО відмовитися від військових контрзаходів, що можуть, на думку альянсу, спровокувати Росію, і це серйозно послабить західний військовий блок.

Росія напевно об'єднає агресивне ядерне позування з пропагандистськими зусиллями, скориставшись політичною напруженістю в рядах НАТО, і буде зміцнювати думку про те, що протиборство з Москвою приведе до ядерного голокосту.

Якщо Росія розмістить таку зброю в межах досяжності натівських баз в Європі, це змінить ядерний баланс між нею і НАТО, підірве концепцію гарантованого другого удару і ускладнить дії західних керівників щодо недопущення ескалації.

Росія подає сигнали про те, що готова до нової мілітаризації Європи. У разі виникнення військової кризи Москва може використовувати свою ядерну зброю як козир у торзі з НАТО, і змусити альянс відмовитися від протидії російській агресії. Найбільш примітним є те, що Німеччина виступає проти такої мілітаризації і наполягає на ліквідації ядерної зброї на континенті. Важко собі уявити, що керівництво Німеччини підтримає ідеї зміцнення ядерного потенціалу в Центральній Європі, нарощування ядерного арсеналу НАТО і розміщення ядерної зброї в Східній Європі у відповідь на російську агресію.

Думаючи про довгострокову перспективу, Путін напевно прорахував, що ослаблення сил стримування НАТО дасть великі переваги, які цілком відшкодують можливий збиток від порушення договору РСМД.

Розробляючи заходи, американські політичні керівники повинні розуміти, чим керується Москва, створюючи і розгортаючи такі ракети. Головні причини це зростаюча військова міць Китаю, бажання Путіна скористатися політичними розбіжностями всередині НАТО і російська військова доктрина.

Тому ми повинні розробити таку політику, яка послабить стимули, які підштовхують Москву до порушення договору РСМД.

Джерело, переклад НО.

Наші інтереси: 

Москва порушує домовленності по всім напрямкам. Це агонія?

Гравець: 
Оксана Колосовська

Новини від RedTram - для популяризації НО

 
Форум Підтримати сайт Довідка