Оксана Колосовська's picture
Оксана Колосовська
  • Visits: 0
  • Hits: 0

Як правильно відпочивати: психолог радить ідеальний план

Категорія:

Світ:

Спецтема:

Моя оцінка корисності цієї статті: 
3 - Схоже, що реально працює.

Більшість людей проводить на роботі значну частину життя. Напружений робочий графік та відсутність повноцінного перепочинку часто призводять до емоційного вигорання та виснаження. Прийнято вважати, що кожен має певний резерв енергії, який поступово вичерпується. У результаті людина не тільки не відчуває сил для виконання посадових обов’язків, а й втрачає інтерес до життя загалом. Аби убезпечити себе від небажаних хвороб слід навчитись відпочивати правильно. 

Що робить з нами відсутність відпустки?

Для багатьох людей ідея залишити свій офіс протягом повного тижня є навіть лячною: мовляв, за час їх відсутності набереться така купа роботи, що стане тільки гірше.

Науковці кажуть, що з цим страхом потрібно прощатися і то швидко, бо можна втратити не лише здоров'я, а й родину.

Так дослідникам вдалось виявити, що жінки, які рідко брали відпустки, частіше хворіють на інфаркти, ніж ті, які регулярно відпочивали.

В іншому дослідженні вчені протягом 9 років спостерігали за 12 тисячами чоловіків з високим ризиком серцево-судинних захворювань і виявили, що ті, хто брали щорічні відпустки, мали менше серцевих нападів.

ослідження також показують, що працівники, які не брали відпустку, часто емоційно виснажені роботою і не відчувають, що повністю відповідають професійним вимогам.

Вигорання може також провокувати шлюбні та сімейні проблеми, сприяти депресії, поганому самопочуттю та навіть самогубствам.

То як же потрібно відпочивати?

Тривалі, неспішні та в певному сенсі "ліниві" відпустки прийнято вважати найкращою терапією для відновлення сил та душевної енергії.

Однак, чи справді тривалість відпустки – головна запорука справжнього відпочинку?  

Відповідь на це запитання німецька соціологиня Сабіна Соннентаг шукає протягом останніх двадцяти років.

Дослідниця та її колеги вважають, що існує чотири фактори, які сприяють відпочинку та відновленню: релаксація, контроль, успішне хобі та відчуження від роботи.

З чотирьох чинників релаксація є найбільш простою для розуміння. На думку Сабіни Соннентаг та її коліжанки Шарлотти Фріц, відпочинок не має бути повністю пасивним, але й активності не повинні скидатися на важку роботу, яка вимагає багато зусиль.

Другий фактор – контроль. У контексті відновлення, це означає, що ви можете вирішити, як витрачати свій час, енергію та увагу. Для людей, які у повсякденному житті не можуть приділити достатньо часу, наприклад, родині, можливість приділити час рідним і буде відновлюючим відпочинком.   

Третій фактор ­– захоплюючі, цікаві речі, які ви робите добре. Наприклад, гра в шахи може бути захоплюючим дозвіллям, і, таким чином, розслаблюючим. Мати хобі, у якому ви майстер, особливо важливо, якщо у вас не надто цікава робота.

Важливість психологічного відсторонення від роботи, четвертого чинника, вперше спостерігається в дослідженні ізраїльських соціологів Далі Етціон, Дов Едена та Яеля Лапідота.

Вони опитували військовозобов'язаних до і після їх щорічної резервної служби в ізраїльській армії. Респонденти, які повернулися назад на роботу після служби, були помічені у значній зацікавленості та енергії на роботі.

Однак, насправді, їх результати виглядали так само, як і у людей, які були у відпустці. Тобто незважаючи на те, що армійська служба була фізично та психічно складним завданням, відпочинок від робочих завдань вона забезпечила.

Дослідники також наголошують, що ефекту "відчуження від роботи" не досягти, якщо під час неробочих годин ви маєте підтримувати постійний зв'язок із офісом та користуватися робочими гаджетами.

Науковці вимірювали рівень кортизолу у працівників, які були на роботі, та у тих, які відпочивали, але постійно були на зв’язку. І, на жаль, він не суттєво відрізняється.

Тобто рівень стресу та тривоги у цих груп подібний, а це значить людина "на телефоні" нормально не відновлюється.

Дослідження психологів показують, що емоційний приріст настрою, енергії та щастя від відпустки триває три або чотири тижні (у перфекціоністів і трудоголіків нове виснаження може відбутися швидше).

Скільки має тривати відпустка?

Це викликає інше питання: в який момент під час відпустки пік щастя?

Психологи стверджують, що від першої доби рівень задоволення відпусткою зростає поступово, і пік можна спостерігати приблизно на 8-й день, а потім наступає ефект плато або вдоволення повільно падає.

Таким чином довгі відпустки, хоч і дають більше можливостей, наприклад, для подорожей, не обов'язково призводять до більшого щастя.

Тому, можливо, замість однієї великої відпустки, варто кожні кілька місяців влаштовувати собі короткі канікули, які можуть забезпечити більший рівень відновлення.

Як стверджує психолог Джессіка де Блум, дослідник відпусток з Фінського університету в Тампере, перерви подібні до сну: "Вам потрібно регулярно мати їх, щоб отримати вигоду".

Наші інтереси: 

Правильно відновлювати сили.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Полювання на орків (художник Якуб Розальськи)

Війна в Україні завершиться тоді, коли буде досягнута її мета (+аудіо)

Справжня мета цієї війни полягає у формуванні нової української нації – носія передових світогляду та соціальної організації. Отже, війна припиниться тоді, коли процес постіндустріального...

Comments

Явсе Світ's picture
0
No votes yet
Submitted by Явсе Світ on 22 December, 2017 - 16:49

Як правильно відпочивати? Як правильно працювати? Як правильно їсти,а потім правильно схуднути? Невже ми деградували до такої степені,що нам на все потрібні 10 порад як правильно зробити те чи інше...Невже потрібні психологи щоб відпочити правильно...Де ж вони всі беруться? У кого психологи лікують свою депресію і чому вони нею теж страждають...?

А тепер УВАГА,саме цікаве із статті:
"Відповідь на це запитання німецька соціологиня Сабіна Соннентаг шукає протягом останніх двадцяти років."

Тобто жіночка собі шукає відповіді двадцять років на якесь питання,ходить собі на роботу,отримує кожен місяць мінімум 3000 тисячі євро зарплатні (100 000 грн)...і так двадцять років...ХТО за це платить і навіщо.Звідки в держави гроші на такі дурниці.

Вірю в те, що розумію.

Оксана Колосовська's picture
0
No votes yet
Submitted by Оксана Колосовська on 23 December, 2017 - 18:20

Я думаю, що зарплату вона не від держави отримує, а від тих, хто шукає відповіді на запитання "як же правильно відпочивати?".
Нема нічого дивного, що люди шукають відповіді на звичайні (здавалось би) запитання. Багато людей незадоволених якістю свого життя і кожен думає: "а раптом я щось роблю не так?".