Зображення користувача Оксана Колосовська.
Оксана Колосовська
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Як запровадити роздільний збір використаного паперу, скла та пластику в межах райцентру: досвід Тернопільщини

Місто Зборів та селище міського типу Козова (Тернопільська область) запровадили роздільний збір використаного паперу, скла та пластику. З осені 2017 року районні центри сортують сміття у рамках пілотного проекту, який реалізує агрохолдинг "Мрія".

Наразі у Зборові та Козовій встановлено 50 сміттєвих майданчиків, кожен з яких укомплектовано трьома контейнерами різного кольору: жовтим сітчастим - для пластику, синім - для паперу та зеленим - для скла.

Також були закуплені офісні контейнери для сортування відходів, паперові баки активісти рознесли по державних установах та школах, а спеціальні контейнери для батарейок встановили у магазинах техніки та на території комунальних підприємства.

В рамках проекту для районних центрів придбали спеціальний пресс для ущільнення вторсировини вартістю 70 тисяч гривень. Техніка допомагає підготувати придатні для переробки відходи до подальшого транспортування.

Поштовхом до впровадження екологічного проекту "Зборів крокує у Європу" стала наукова робота гімназистки Зборівської гімназії Христини Ремез. Дівчина провела опитування для формулювання географо-краєзнавчої характеристики краю і з’ясувала, що у районного центру є дві нагальні екологічні проблеми - відсутність водоочисних споруд та сміття. Христина зосередилась на останній проблемі та провела чергове опитування, в ході якого виявилося, що зборівчани готові сортувати відходи.

Проекти "Зборів крокує у Європу" та "Чиста Козова" залучили молодь до агітаційної роботи  - учні проводили флеш-моби, пізнавальні вистави, просвітницькі бесіди з містянами. Організаційна робота в обох населених пунктах тривала 3 місяці. 

«Спочатку люди трохи скептично поставилися до акції, але ми поставили за мету заохотити якомога більше місцевих жителів, - розповідає учениця Козівської гімназії Юлія Бурдаш. - Завдяки таким проектам ми можемо зробити нашу Козову чистішою і на крок ближчою до Європи».

Зараз у селищі набагато активніше сортують сміття, зазначає гімназистка. «До нововведення поставилися з розумінням – і наше селище справді стало набагато чистішим, - каже Юлія Бурдаш. - Дякуємо всім, хто підтримав акцію».

Екологічну ініціативу підтримала влада населених пунктів та місцеве духовенство, зокрема, референт екологічного бюро Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ Василь Шафран провів просвітницьку роботу серед релігійної громади краю.

Загалом в реалізацію ініціатив "Зборів крокує у Європу" та "Чиста Козова" агрохолдинг "Мрія" інвестував понад 300 тисяч гривень.

Подібні проекти дають можливість населеним пунктам не лише вирішити екологічні проблеми, а й наповнити місцевий бюджет, зазначають у компанії. «Наш проект з сортування сміття реалізований в рамках соціальної програми взаємодії з громадами дає можливість заробляти додаткові кошти на здачі вторинної сировини, - розповідає директор Благодійного фонду Агрохолдингу "Мрія" Василь Мартюк. - Ми прагнемо віддячити нашим пайовиками за те, що довірили нам свою землю в обробіток».

Побачивши реалізацію проекту у Зборові та Козові, адміністрації інших районів теж хочуть долучитися до екологічних інновацій: активно зацікавилась проектом міська влада Бережан.

На даний момент у переважній більшості населених пунктів Тернопільської області сортуванням відходів обмежується викиданням пластику у спеціальні сітки.  

Наші інтереси: 

Корисні ініціативи ідуть від молоді.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Гра в пазли

Гра в пазли: вільний софт «Добра Новина» та його самоактивація в кінці світу

Після знайомства з проектом «Галілея-IV» та його несподіваним «зникненням з радарів» виникають запитання: Чому Галілейська церква не виступила засновником нових місцевих церков? Чому її вплив на...