Зображення користувача Оксана Колосовська.
Оксана Колосовська
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Українці активно переходять на "безготівку": чому важливий курс на cashless-економіку

Нацбанк заявляє, що українці останнім часом все активніше використовують банківські картки для оплати товарів і послуг.  За підрахунками НБУ, понад 3/4 всіх операцій з банківськими картками становить оплата товарів і послуг – 77,7% станом на початок квітня. Решта 22,3% – зняття готівки. З початку року частка безготівкових платежів зросла на 3%.

Але за кількістю грошей безготівкова оплата все ще поступається зняттю готівки. Так, із загальної суми грошей, які “пройшли” через банківські картки українців, 55,6% – це було отримання готівки, а 44,4% – оплата по безготівці. З чого можна зробити висновок, що більше половини всіх покупок і оплат українці все ще здійснюють за допомогою “живих” грошей.

“Вільна від кешу економіка”

В європейських країнах безготівкові розрахунки давно вже відсунули “готівку” на задній план. А в таких країнах як Швеція або Данія безготівкові платежі складають більше 90%. У Нацбанку також взяли курс на cashless-економіку, тобто на безготівкову, або “вільну від кешу”.

Вважається, що відсоток безготівкових розрахунків – один з показників розвиненості економіки. А велика кількість готівкових розрахунків і взагалі – велика кількість готівки в країні – показник високого рівня тіньової економіки. Це не раз відзначали і зарубіжні економісти, і керівництво Нацбанку.

Іншими словами, на думку економістів, якщо українці будуть частіше здійснювати безготівкові розрахунки, це допоможе швидше вивести економіку з тіні й забезпечити економічне зростання.

В “Комплексній програмі розвитку фінансового сектора до 2020 року” – в тій, де поставлена ​​мета 5% інфляції до 2020 року – йдеться і про необхідність пріоритетного розвитку безготівкових платежів, у порівнянні з готівкою. Зокрема, поставлено ​​мету скоротити рівень позабанкової грошової маси до 2020 року до 9,5% ВВП. Для порівняння: в 2014 році цей показник становив 18,1%, в 2018-му – близько 11%.

У планах НБУ – збільшити рівень безготівкових розрахунків до 2020 року до 55%. У 2014-му він становив всього 25%, сьогодні частка безготівкових розрахунків підвищилася до 44,4%. Для цього, зокрема, з минулого року НБУ знизив граничну суму розрахунків готівкою з 150 до 50 тис. грн (такий спосіб обмежити кількість кешу – звичайна світова практика).

Показовим є і щорічне зростання кількості POS-терміналів (пристроїв, які дозволяють розраховуватися карткою). Якщо в 2014 році вона становила всього 4,7 тис. штук на 1 млн жителів, то до 2020 року кількість POS-терміналів має зрости до 11 тис. шт. на мільйон осіб.

За даними НБУ, сьогодні кожен другий безготівковий платіж – це покупка в магазині: 50,6% від загального числа. На другому місці за частотою – покупки в інтернет-магазинах або оплата послуг через інтернет – 40,7%. Ще 6,7% безготівкових операцій – це перекази грошей з картки на картку.

Безконтактні картки – в пріоритеті для українців

За даними НБУ, на сьогоднішній день українці мають 59,9 млн платіжних карток, з яких, правда, активних тільки 58%, або 34,8 млн шт.

Найшвидшими темпами зростає число безконтактних банківських карток – на 5% за останній квартал. Їх стали випускати з 2014 року, але досі частка безконтактних карток в Україні менше 10%. У той час як в Польщі, наприклад, ще кілька років тому такі картки становили близько 80%. А у Франції і у Великобританії недавно навіть церковні пожертви стали приймати через термінали безконтактної оплати.

За даними Українського процесингового центру (UPC), за перший квартал 2018 року кількість платежів за допомогою безконтактних карток і грошовий оборот за такими операціями збільшилися вдвічі, якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року.

Статистика використання безконтактних карток UPC показує, що близько 70% платежів – це покупки в супермаркетах, 11% – платежі в ресторанах швидкого харчування, 6% – на автозаправках, і 5% – в метро.

До речі, що стосується метро – жителі мегаполісів, схоже, відчули зручність оплати проїзду саме безконтактними картками. За перший квартал 2018 року кількість таких платежів зросла в 6 разів!

Новинка останніх років – безконтактні платежі зі смартфонів, які підтримують технологію NFC. Такий інструмент запустив, зокрема, ПриватБанк для клієнтів з картками Mastercard. І хоча, за даними UPC, обсяг таких розрахунків ще менше 1%, вони набирають популярності.

Термінали не потрібні?

А ось грошові операції в пристроях самообслуговування – терміналах і банкоматах – складають лише 2% від усіх безготівкових грошових операцій. Та й суми через них переводяться невеликі – менше 3% від загального обсягу. При цьому платіжні термінали стоять буквально на кожному кроці і число їх постійно зростає. За даними НБУ, в квітні в Україні налічувалося 257,7 тис. платіжних терміналів. Причому з початку року їх кількість збільшилася на 2,4%.

Правда, в НБУ кажуть, що більшість підрахованих пристроїв – торговельні платіжні термінали. В середньому на один такий термінал за місяць припадало 476 операцій на суму майже 113 тис. грн.

Що ж стосується терміналів – програмно-технічних комплексів самообслуговування, то їх кількість зменшилася на 3,7%, склавши 16,4 тис. шт.

Така ситуація не є дивною. Адже з моменту своєї появи такі платіжні термінали майже не змінилися, в той час як банківські технології пішли далеко вперед. Чим сьогодні може допомогти термінал самообслуговування? Сплатити за телефон або комунальні послуги? Все те ж саме можна зробити і не виходячи з дому, через інтернет. А маючи смартфон, такі операції взагалі можна виконувати буквально “на ходу”. Термінал же зручний в кращому випадку, щоб покласти гроші на картку.

Банкоматів в Україні зараз налічується 18,6 тис. З початку року їх кількість скоротилася на 23 одиниці.

Наші інтереси: 

Велика кількість готівки в обороті - це корупційна складова.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Україна набирає швидкість для стрибка!

Американський трамплін: структура переходу України до реалізованої нації третього рівня

Запропонований підхід дозволяє нам перебувати в центрі націотворення, не перетворюючись з погляду масової свідомості на якусь «екзотику», «альтернативу» чи «андеграунд». Ми перебуваємо в головному...

Останні записи