Важливість: 
2

Категорія:

Що за формулу Штайнмаєра підписали 1 жовтня в Мінську. Розбір польотів

Росія висунула умову для проведення саміту Нормандської четвірки - згоду офіційного Києва на формулу Штайнмаєра - і Зеленський на нього погодився. Кожна зі сторін могла погодиться на своє трактування формули. Гарна пожива для роздумів! 

1 жовтня ввечері російські ЗМІ повідомили про те, що представник України в тристоронньої контактній групі Леонід Кучма "поставив підпис" під формулою Штайнмаєра.

"Всі сторони підписали листи на адресу ОБСЄ з повідомленням, що кожна сторона підтримує формулу і її виконання", - повідомив російський ТАСС.

Через півтори години президент Зеленський зібрав екстрений брифінг, до початку якого не було жодного підтвердження з української сторони про те, чи підписував щось Кучма в Мінську.

Зеленський підтвердив, що в Мінську пройшло засідання ТКГ і на ньому було досягнуто низку домовленостей. Зокрема, про розведення військ в Петровському і Золотому, а також обмін полоненими. В обох випадках президент не уточнив дедлайни. 

На пряме запитання, чи підписував Кучма формулу Штайнмаєра, Зеленський заявив: "Ми відповіли на лист пана Сайдіка, що ми узгоджуємо текст формули Штайнмаєра. Формула Штайнмайера повинна бути імплементована в новий закон про особливий статус, якого ще немає".

Росія висунула умову для проведення саміту Нормандської четвірки - згоду офіційного Києва на формулу Штайнмаєра - і Зеленський на нього погодився. Тепер лідери країн-учасниць повинні узгодити дати саміту. Президент Франції Еманнюель Макрон сподівається, що це відбудеться в найближчі тижні. Примітно, що французький лідер 1 жовтня закликав реалізувати формулу Штайнмаєра, назвавши її "компромісною".

Ключова проблема - ніхто не бачив тексту листа ОБСЄ, під яким представник України залишив підпис. Спецпредставник ОБСЄ Мартін Сайдік взагалі сказав, що підписи стоять не під одним загальним документом, а під окремими листами.

Тобто чисто теоретично кожна зі сторін могла погодиться на своє трактування формули. Підтвердженням цього можна вважати повідомлення російських ЗМІ про те, що представники терористичних організацій ЛНР і ДНР підписали "особливу думку" до формули Штайнмаєра. А саме, що всі дії України щодо імплементації формули повинні нібито узгоджуватися з бойовиками.

На брифінгу Зеленський спробував пояснити, що Україна вкладає в формулу Штайнмаєра.

"Тимчасовий закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей, відомий також в суспільстві як закон про особливий статус Донбасу, починає діяти на постійній основі за умови, коли там відбудуться місцеві вибори, проведені відповідно до Конституції України та законодавства України, а також після публікації звіту ОБСЄ, що вибори відбулися за стандартами ОБСЄ та міжнародним стандартам демократичних виборів. Це означає, що ніяких виборів під дулом кулеметів не буде і не може бути", - заявив президент Зеленський. І додав: щоб на території ОРДЛО відбулися вибори, всі війська повинні бути виведені, а захоплену ділянку українсько-російського кордону передати під контроль України.

Тепер Верховна Рада повинна імплементувати формулу Штайнмаєра в українське законодавство. Нинішній закон про особливий статус розрахований до кінця року.

Фракція Європейська солідарність виступила категорично проти формули, назвавши її "легітимізацією російської окупації Донбасу і анексії Криму".

Фракція Голос, в свою чергу, вимагає провести 2 жовтня закрите засідання Ради, щоб Зеленський пояснив свій план з протидії російській агресії.

Батьківщина також засудила формулу і закликала Зеленського проконсультуватися з фракціями.

Екс-представник України в ТКГ Роман Безсмертний вважає згоду на формулу Штайнмаєра величезною помилкою, яка "межує зі злочином".

"Росію не цікавить питання виведення збройних сил. Їх цікавить, щоб Україна десь і колись черкнула свій підпис під словом "вибори". Коли Росія це отримає, то я навіть не сумніваюся, що вони підуть на той шлях, на який вони пішли по Криму. Вибори будуть проведені. Що скаже ОБСЄ, їх мало цікавить", - сказав Безсмертний.

Нардеп від Слуги народу і член комітету з питань зовнішньої політики Святослав Юраш сказав, що не бачить в цій ситуації капітуляції інтересів України.

"Я бачу, навпаки, шлях до миру, який ми обіцяли", - заявив він. Він упевнений, що Зеленський зустрінеться зі своєю фракцією і пояснить стратегію врегулювання російсько-української війни в Донбасі.

Екс-міністр закордонних справ Павло Клімкін вважає, що формула Штайнмаєра не має ніякого сенсу без дорожньої карти її імплементації та виконання умов безпеки.

"Тобто питань стало більше, ніж було. Суспільство вимагатиме відповідей на них. Таких, які не вирішують проблему окупації Донбасу за рахунок України", - написав Клімкін на Facebook.

З ним згодна глава правління громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська. "Якщо ми не маємо плану з деталями, запобіжниками, гарантіями, етапами, то ми заплатили занадто велику ціну за формулу, яка з юридичної точки зору є нікчемним документом", - написала вона на Facebook.

Джерело

Наші інтереси: 

Розібратися, що підписали в Мінську 1 жовтня.

Гравець: 
Олена Каганець
 
Форум Підтримати сайт Довідка