Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
252

Місто вікінгів: розкопки відкрили піонерів містобудування, а не рейдерів-насильників

Категорія:

Світ:

Моя оцінка корисності цієї статті: 
3 - Схоже, що реально працює.

Розкопки в Рібе, Данія, показують, що культура вікінгів базувалася на витонченому виробництві і торгівлі. Їхня брутальна репутація - несправедлива. Деякі письмові джерела представляли вікінгів варварами для того, аби самим краще виглядати.

19010501.jpg

Фото: Carl de Souza/AFP/Getty Images

У фільмі, який знімали влітку цього року у мальовничому місті на південно-західному узбережжі, з ґрунту міста Рібе витягують кілки і шию ліри (верхня частина корпусу - ред.), струнного інструменту, що нагадує арфу. Датовані приблизно 720 роком, знахідки свідчать не тільки про те, що у вікінгів була музика, а й про те, що вони підтримували творців музичних інструментів.

В ході тих же розкопок були виявлені залишки дерев'яних будинків, форми для відливання візерунків з золота, срібла і міді, хитромудрі гребені з рогів оленів (свого роду викінгівський аналог слонової кістки), а також бурштинові прикраси початку VIII століття.

Більш дивовижним є те, що ці предмети були виготовлені не фермерами для домашнього вжитку, не кажучи вже про мандрівників. Їх створили вікінги, які жили в осілій міській громаді ремісників, мореплавців, купців і, схоже, музикантів.

«Рібе руйнує історію, - каже Річард Годжес (Richard Hodges), британський археолог і президент американського Університету Стародавнього Риму, - знахідки відкидають думку про те, що вікінги тільки те й робили, що грабували і гвалтували».

Знахідки з Рібе говорять про масове виробництво, високий рівень спеціалізації та розподілі праці - характеристики осілого міського суспільства, а не кочового способу життя, заснованому на грабежі.

«У Рібе ми бачимо, що суспільство вікінгів будувалося на передових ремеслах і торгівлі, - розповідає Годжес. - Парадокс: вони створили ці прекрасні речі, у них були чудові тканини і приголомшливі об'єкти матеріальної культури, але в історію вони увійшли своєю брутальністю».

Європейська історія була написана з точки зору християнських літописців, які хотіли розказати нам, що вікінги були варварами, зауважує Годжес.

Докази свідчать, що ще за кілька десятиліть до сумнозвісних набігів на Британію, які почалися з атаки Ліндісфарна у 793 році, вікінги створили одну з перших пост-романських скандинавських урбаністичних основ для світової торгівлі і дослідження світу. Їхня культура базувалася на майстерності і торгівлі, і допомогла створити основу для широких змін в економічному житті протягом наступного тисячоліття.

Постійні поїздки по сільській місцевості в околицях Рібе дають Сьорен Сіннбеку (Søren Sindbæk), археологу з Орхуського університету, поживу для роздумів про історичну роль цих місць. «Трансформвція в Північній Європі відбулася між кінцем Романського періоду – коли це була темна сторона континенту – і Середньовіччям, коли вона стала жвавим регіоном з великими містами, соборами і торговим флотом», - міркує Сіннбек.

На його думку, ця зміна, що призвела зрештою до європейської епохи досліджень і гегемонії світової торгівлі, починається тут, на узбережжі Північного моря, а міські вікінги були каталізатором цього.

Інша знахідка - це крихітна срібна монета розміром з ніготь, яка так добре збереглася, наче її було відчеканено вчора. Скарбниця є свідченням стабільної торгівельної спільноти, говорить Мортен Сьовшо (Morten Søvsø), головний археолог.

"Дивлячись на Рібе, ми бачимо, що вже з восьмого століття тут існувала монопольна система на чеканку монет", - каже Сьовшо. "Це все про торгівлю і податки, і про збереження миру - щоб люди могли мати впевненість, повертаючись з торгових походів".

Рібе вже давно відоме як поселення початку торгівлі. Питання, яке поставили останні відкриття, стосується відносин між цими міськими вікінгами та періодом рейдів, що відбулися після нападу на Ліндісфарн - момент 11 вересня Британії, як каже Sindbæk.

"Факт, який ми можемо побачити, що ця торгова система вже існувала до рейдів вікінгів на Британські острови, і це дає ймовірність, що ці дві речі мають щось спільне, - каже він, поправляючи капелюх Індіани Джонса, який він тримає в багажнику автомобіля для дощових днів. - Можливо, рейди були верхівкою айсберга - є свідчення торгових відносин зі Скандинавією, але ми не чули про мирну сторону".

Місцевість в Рібе є унікальною, оскільки вона дає можливість точно визначити дату знахідок завдяки відкладенням, що залишилися непошкодженими в піщаному, вільному від черв'яка ґрунті. Лазери сканують місцину, і оскільки кожен шар історії відшаровується, можна створити 3D-модель восьмого століття, так що зразки можна точно розташувати в археологічній реставрації.

Цей метод показав, що виробники бісеру міста Рібе були ранніми жертвами глобалізації. Масово вироблені кульки бісеру з таких міст, як Ракка в сучасній Сирії, почали приїжджати насипом близько 780 року, підриваючи місцеву торгівлю.

Данські археологи застосували ще одну техніку для витіснення щонайменшої краплі знань з ділянки в Рібе. Блоки ґрунту, що не більше пачки сигарет за розміром, просочуються смолою, щоб їх можна було нарізати на тонкі зрізи, а потім проаналізувати під мікроскопом.

Розкопки, що фінансуються Фондом Карлсберга та проведені Орхуським університетом з Музеєм Південно-Західної Ютландії, розпочалися у 2017 році і зараз завершені; ділянка площею 100 квадратних метрів повернулася до громадського користування. Попереду багато відкриттів, говорить Сіндбек, коли він і його колеги вивчають дані та матеріали, які вони зібрали.

У гофрованій хатці поза межами складу, де зберігаються всі знахідки, Сара Гі і Джейн Сіф Гансен займаються менш високотехнологічною справою просіювання через мішки грязі. Гі описує, як відкриття спростовують попередні теорії про те, що вікінги були мародерами, а не торговцями.

Кілька днів тому, каже, вона знайшла в жижі бруду ідеальний маленький амулет, позначений хрестиянським хрестом - то був «величезний прилив адреналіну». Це говорить про те, що хрестияни були тут задовго до того, як король Геральд Блакитнозубий приніс цю релігію данцям своєю декларацією на рунічному камені в Єлінгу десь у 965 році.

"Деякі письмові джерела представляли вікінгів як варварів, щоб самим виглядати добре, - говорить Гі. Тому ми не можемо повністю довіряти людям, що писали в той час: вони описують те, що бачили, чи нав'язують своє власне розуміння побаченого?"

Переклад з англійської мій, О.К.

Наші інтереси: 

Історія свідчить про те, що вона зовсім не така, яка офіційно прийнята. Фальсифікатори історії будуть виведені на чисту воду. 

Коментарі

Зображення користувача Володимир Федько.

Історію пишуть переможці!

А в сучасному світі - ті, хто володіє мас-медіа і видавництвами!

Цитата:
Історія свідчить про те, що вона зовсім не така, яка офіційно прийнята. Тож немає однієї історії. ІСТОРІЯ РІЗНА (в залежності від того, хто її написав).

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Зображення користувача Ігор Каганець.

Дуже добре, що на Заході починають усвідомлювати всю глибину нахабних фальсифікацій, здійснених "дітьми диявола". На черзі - спростування брехні про аріянство, націоналізм і Третій Райх.

Все, що робиться з власної волі, - добро!