Важливість: 
5
Гра в АНСДП: ми до неї готові?

Найвищим досягненням лідера є формування такої організації, яка спроможна успішно діяти без нього. Проте на початковому етапі всім доведеться добряче попрацювати в режимі ручного управління. По-іншому ніяк.

180303pognaly.jpg

Погнали!
Погнали!

Слово «організа́ція» походить від гелленського ὄργανον (óрганон), що означає «інструмент». Тобто організація – це засіб досягнення певної мети. Наприклад, організація тексту для кращого його сприйняття.

Проте в даному випадку нас цікавить згаданий термін у вужчому сенсі: організація – це група людей, діяльність яких координується для досягнення мети.

Найвищий рівень людської організації позначається терміном «соціальний організм». У цьому випадку організація поводиться подібно до «великої людини» – колективної особистості.

Як сформувати таку «велику людину»? Для початку треба з’ясувати, як поводиться «мала людина». А це залежить від рівня її розвитку. Психологія говорить про 4 рівні. Почнемо з найвищого.

Рівні розвитку особистості

1. Людина-4 самостійно визначає правильні цілі, творчо виробляє способи їх досягнення, формує правила (норми) і виконує їх.

2. Людина-3 не спроможна обрати правильну мету, тому отримує її іззовні. Отримавши мету, вона самостійно творить стратегію, формує правила і здійснює їх виконання. 

3. Людина-2 не спроможна виробляти стратегію. Але якщо їй дати готові правила (норми, інструкції), вона здатна їх самостійно засвоїти і застосувати.  

4. Людина-1 може виконувати лише конкретні вказівки. Правило вона може застосувати завдяки тренінгу, коли внаслідок багаторазових повторів виробляється умовний рефлекс, відтак норма виконується «на автоматі».

У процесі розвитку людини від рівня-1 до рівня-4 змінюється характер її діяльності в організації. Людині-1 для ефективної діяльності потрібне «ручне управління». Людині-2 досить давати чіткі правила – все інше вона зробить самостійно. Людині-3 треба ставити правильну мету, а вже спосіб її досягнення вона виробить сама. Людина-4 визначає правильну мету самостійно.

Рівні розвитку організації

Між устроєм «малої людини» (індивідууму) і «великої людини» (організації) є системні подібності. Відтак організаціям також властиві чотири рівні розвитку.   

Уявімо собі, що хтось задля досягнення масштабної мети вирішив створити ідеальну організацію – соціальний організм.

На самому початку це буде організація першого рівня (організація-1, або О-1). Для того, щоб вона працювала, лідеру доведеться керувати нею «в ручному режимі», особисто спілкуватися з учасниками і щільно координувати їх взаємодію. Це нормально працює в «малих» групах, тобто коли чисельність організації не перевищує 5 осіб. Якщо ж їх стає більше 10 чи 20, то треба виходити на другий організаційний рівень і більшу частину керування здійснювати за допомогою правил.  

Для формування О-2 лідеру доведеться розробити нормативну базу, тобто писану і неписану систему правил – статут організації, її внутрішнє законодавство, корпоративну культуру, звичай. При цьому йому доведеться самостійно визначати чергову мету і виробляти стратегію її досягнення.

Якщо лідер спроможеться створити О-3, то він зможе зосередитися на формулюванні цілей, а способи їх досягнення організація вироблятиме самостійно.

Найвищим досягненням лідера є формування такої організації, яка сама визначатиме цілі і досягатиме їх. Це й буде О-4 – соціальний організм.

З чого почнемо творення АНСДП

Стартап АНСДП має поступово, протягом багатьох років перетворитися з невеликого об’єднання однодумців на постіндустріальну націю-організм. Для цього доведеться пройти описані вище 4 рівні розвитку.   

Вочевидь, АНСДП почнеться з О-1. Це значить, що на цьому етапі лідеру доведеться виконувати багато роботи в режимі «ручного управління». Не варто сподіватися на те, що люди прочитають «Народний Оглядач» і самі почнуть організовуватися. Таке відбуватиметься пізніше – на етапі О-2.

Я ще точно не знаю, як це виглядатиме, але вже розумію, що доведеться багато чого робити самому і, відповідно, за все самому й відповідати.

Чесно кажучи, така перспектива мене дещо напружує. Але якщо все робити у вигляді ділової гри, то буде навіть цікаво.  

А що ви про це думаєте?

Чи готові отримувати ігрові завдання і їх виконувати?

Пишіть у коментарях!

Наші інтереси: 

Крок за кроком просування збираємо!

Гравець: 
Ігор Каганець

Новини від RedTram - для збільшення прихильників НО

Loading...
 
Форум Підтримати сайт Довідка