Важливість: 
4
Праве і ліве – це зовсім не те, що ви думали

Для сучасної людини слова «праве» і «ліве» вказують напрям – плюс 90 градусів і мінус 90 градусів відносно напрямку вперед. Проте первинно слово «правий» означало напрям до мети, а «лівий» – манівці, що ведуть від мети.

151010-bogatyr.jpg

Направо чи наліво? Прямо!
Направо чи наліво? Прямо!

Звідси слово «правда» – інформація про те, як дістатися мети – див.: Істина, Правда і Віра у схемах за 5 хвилин. Тобто правий – це правдивий, а лівий – брехливий, облудний (звідси «ліва справа» – нечесна справа, «піти наліво» – збочити, вчинити нечесно).  

Ці первинні значення слів «правий» і «лівий» залишилися в англійській мові у словах:

«right» (райт, правий) – правильний, правдивий, прямо, належним чином, праворуч;

«lie» (лівий) – брехня, обман, лжа.

Натомість для позначення напрямку в давній українській мові вживалися зовсім інші слова:

«десниця» – права рука (правиця), «одесную» – справа, порівняйте з англ. «декстер» – правий;   

«шуя», «шуйця» – ліва рука, «ошую» – зліва, «шульга» – ліворукий (лівша).

Як сталося, що слова «правий» (правдивий, доцільний) і «лівий» (брехливий, збочений) перетворилися на слова, що вказують напрямок одесную і ошую? Це природний процес мовної деградація, що відбиває деградацію світогляду, чи прихована стратегія «дітей диявола», тобто свідомих брехунів і маніпуляторів?

Одне другому не заважає. Принаймні, тут легко проглядається прагнення «дітей диявола» поставити брехню в один ряд з правдою.

Судіть самі: «правий» (правильний) – це добре, а «лівий» (брехливий) – це погано. Тут усе чітко.

Натомість пов’язання цих слів з напрямками одесную і ошую, які є етично нейтральними, ставить поняття правда (правий) і брехня (лівий) на один щабель і також робить їх етично нейтральними. Через таку просту маніпуляцію стирається моральна різниця між правдою і брехнею, відповідно, брехня перетворюється на щось таке ж нормальне, як і правда.  

Наприклад, феномен «правих» і «лівих» ідеологій: у сучасних реаліях вони сприймаються як щось етично нейтральне з одної площини. Можна підтримати правих, а можна й лівих. Це просто питання особистих уподобань: хтось вважає хорошими правих, а хтось лівих. Яка різниця?

Насправді «правий» означає правдивий, божий, а «лівий» – брехливий, сатанинський. Завдяки розумінню цього факту різниця між націоналістами (правими) і комуністами (лівими) стає очевидною.

Що робити?

Для початку варто усвідомити первинні, а отже істинні значення слів «лівий» і «правий». А як буде далі – життя покаже. Принаймні, маємо ще одну тему для майбутньої мовної реформи.

Творімо разом мову Сенсар! 

Наші інтереси: 

Справжні реформи починаються з виправлення імен.

Гравець: 
Ігор Каганець
 
Форум Підтримати сайт Довідка