Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 1
  • Переглядів: 1

Financial Times (Великобританія): історія надає Україні другий шанс

Категорія:

Першочерговий пріоритет — створити нові основи деолігархізації для очищення гнилих частин судової влади, зняття недоторканності з політиків та підвищення прозорості у всіх сферах, а також посилення тих, які вже є. Європа несе особливу відповідальність і має здатність допомагати.

19080804.jpg

Фото FT

Історія не часто дає другого шансу. Але вона надала його Україні, де нова політична партія президента Володимира Зеленського «Слуга народу» впевнено перемогла на парламентських виборах. Це — момент 1989 року: Україна має можливість позбутися спадщини дисфункції, яка заважала країні, і слідувати за своїми сусідами з Європи через 30 років, пише Мартін Сендбю (Martin Sandbu) у своїй статті History offers Ukraine a second chance на сайті Financial Times.

Досвід показує, що українські політики-неофіти мають небагато часу, перш ніж закриється вікно можливостей. Обов’язок міжнародної спільноти зробити все можливе, щоб допомогти Україні в цьому.

Українські труднощі після здобуття незалежності продовжуються вже не одне десятиліття. Втрачено три десятиліття. Головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гур'єв вказує, що в 1989 році валовий внутрішній продукт на душу населення в Польщі був порівнянний з українським; сьогодні — втричі більший.

Причини цієї уповільненої катастрофи нації, що наділена вміннями та ресурсами, добре відомі. Глибоко корумповані інституції призвели до більш-менш легалізованого розкрадання активів кількома олігархами, що погіршилося дестабілізуючим тиском з боку Росії, включаючи її вторгнення на схід країни, крадіжку Криму та продовження агресії на суші, в морі та в кіберпросторі.  зростання протягом кількох років складає на рівні близько 3 відсотків. Пан Гур'єв вважає, що інфляція може знизитися до 5-відсоткової позначки до наступного року. Андерс Аслунд, економіст з десятирічним регіональним досвідом, підкреслює, що зростаюча валюта знизила державний борг до 55 %, а у 2016 році була на рівні 80 % ВВП. Інвестори оптимістичні.

Досвід України відрізняється від багатьох інших пост-комуністичних країн
Реальний ВВП на душу населення по купівельній спроможності на 2018 рік (в тис. дол.)

Але Україна повинна робити це набагато краще, ніж просто уникати краху, впевнений  автор статті. Він вважає, що для економіки, яка значно нижче рівня європейських країн, зростання та інвестиції мають бути значно вищими. Це було б, якби не політичне та інституційне середовище, яке відлякує, і те, що дозволило патологічне накопичення багатства олігархами.

Те, що економіка тримається, означає абсолютний пріоритет використовувати цю можливість для радикальних інституційних змін, як у 1989 році це застосовувалось у багатьох інших країнах.

Є кілька хороших ознак. Президент і більшість законодавців є новими, здебільшого молодими і гостро усвідомлюють, що вони прийшли до влади, тому що люди вимагають припинити гротескний рівень корупції, вважає Мартін Сендбю. 

Стабільне зростання, починаючи з 2014 року


Першочерговий пріоритет — створити нові основи деолігархізації для очищення гнилих частин судової влади, зняття недоторканності з політиків та підвищення прозорості у всіх сферах, а також посилення тих, які вже є. Сильним реформаторам було дозволено робити добру роботу в таких установах, як міністерство фінансів та центральний банк. Вкрай важливо відстоювати незалежність останнього, зокрОптимістичнийема, націоналізацію проблемного банку, який раніше був власником пана Коломойського.

Потім проводиться подальша економічна реформа, яка має на меті підвищити продуктивність, але також підірвати вплив олігархів на економіку. В комлексі заходів має бути податок на багатство. Ще більш важлива конкуренція; з часів війни російські компанії були під санкціями, побічним ефектом цього стало посилення місцевих монополій.

Європа несе особливу відповідальність і має здатність допомагати. Бажання України інтегруватися з Європою викликало Євромайдан 2013-14 років. Поки Росія веде війну, ЄС уклав угоду про асоціацію. Безвізові подорожі "змінили екзистенційний напрямок України на Захід", за словами одного українського друга автора статті. Пан Зеленський обіцяє процвітання; ЄС може допомогти йому здійснити це.

Оздоровлення національної валюти допомогло зменшити державний борг


Блок заборгував Україні не менше. Толерантність до газопроводу "Північний потік-2" змушує Україну втратити плату за транзит газу. Угода про асоціацію недостатньо глибока; квоти на імпорт повинні бути послаблені та врешті-решт усунені. ЄС також повинен наполягати на виконанні ним правил, щоб компанії ЄС могли принести конкуренцію та продуктивність.

Однак зовнішні суб'єкти повинні протистояти спокусі перетворити нових правителів України на власних клієнтів за допомогою надлишкових умов. Найбільшою боротьбою нової групи буде збереження згуртованості, застерігає Тимофій Мілованов, економіст, який керував навчальним курсом для «Слуги народу». Тільки створивши справжній представницький зв'язок з виборцями, навіть найкращі політики, що мають намір, не зможуть перемогти тих, хто хоче зберегти статус-кво.

Хоча ЄС, звичайно, повинен вимагати дотримання своїх основних принципів, він повинен це робити добросовісно, щоб дати українцям простір для формування політику з широкою власністю у населення. Щоб бути стійкою, технократія залежить від сильної представницької політики; вона не може її замінити.

Сильним знаком добросовісності було б для лідерів ЄС публічно підтримати власний договір, який дає право будь-якій європейській країні, яка поважає цінності ЄС, подавати заявку на членство.

Політична амбіція України дістатися до тої точки, коли вона буде кваліфікована, якою б далекою вона не була, була б потужним стимулом для реформаторських сил.

Наші інтереси: 

Оптимістичний погляд на ситуацію в Україні збоку. Добрим знаком є те, що британець бачить перспективи для України.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Вгору просування – без краплі вагання!

Динаміка демосів: стартап, ріст, розмноження, омолодження – дороговказ для Aryan Softwerk

Для досягнення режиму керованої молодості – «вічного життя» – демос має бути досить численним. Тож йому треба кількісно зростати, але зростати не механічно, а органічно – як жива істота. Аналогії між...

Останні записи