Зображення користувача Світ Зелений.
Світ Зелений
  • Відвідувань: 4
  • Переглядів: 4

Бойові дрони України

Категорія:

Спецтема:

У гаражах і ангарах по всьому Києву ціла армія винахідників кидає виклик російській військовій машині. Виготовлення БПЛА  процвітає. Це пояснюється такими важливими сильними сторонами України як комп'ютерне програмування та інженерна справа, які не потребують важкого промислового обладнання і не вимагають великих початкових витрат. А людського капіталу в Україні удосталь.

drony.jpg

Андрій Пуляєв і його "Командор"

Звук летячого безпілотника прорізає нічну тишу лісу і доноситься до блок-поста бойовиків, що представляє собою нагромадження з бетонних блоків і рваних маскувальних сіток. Блок-пост знаходиться на околиці Донецька, найбільшого міста на контрольованому сепаратистами сході України. Дорога порита дрібними воронками від мінометних мін. З стовпів лінії електропередачі сиротливо звисають дроти. Ми гальмуємо, щоб не наїхати на стовбур сосни, покладений поперек дороги в якості загородження. У цей момент з бетонного бункера виходить сепаратист і наводить на нас свій автомат Калашникова. Потім він дивиться на завислий над ним октокоптер і показує в його сторону непристойний жест. «Вони завжди спостерігають за нами, - говорить він. - А ми завжди спостерігаємо за ними».

Такою була обстановка у вересні 2014 року, через шість місяців після того, як Росія захопила Крим. Новини про війну на Україні поширювалися по всьому світу, і в цей період безпілотні літальні апарати (БПЛА) набували все більшого поширення, з'являючись навіть в районах ведення бойових дій. Сьогодні, завдяки почасти технологічним ноу-хау радянської епохи, небо над східною Україною буквально гуде від безпілотної авіації 21-го століття, яка літає над траншеями, що нагадують про Першу світову війну, і над позиціями артилерії радянських часів.

Коли в 2014 році почалася війна, українська армія була другою в Європі за чисельністю, але у неї не було жодного сучасного БПЛА. Проти українських урядових військ виступила російська армія, яка підтримала сили сепаратистів на сході України. Кремль застосував асиметричну тактику, використовуючи найрізноманітніші інструменти, починаючи з таємних операцій під хибним прикриттям і закінчуючи кібервійною. З боку України діяла армія призовників, яка дуже сильно ослабла від багаторічної корупції і недостатнього фінансування.

За минулі чотири роки конфлікт став більш смертоносним. На війні, яка почалася з того, що деякі жителі промислового Донбасу збунтувалися і підтримали Росію, загинуло понад 10 тисяч осіб, причому близько 30% з них - цивільні. Про це в кінці 2017 писала «Гардіан» (Guardian).

Укладені в 2015 році між Києвом та Москвою Мінські угоди мали привести до припинення вогню і до реалізації плану по реінтеграції сепаратистських регіонів до складу України. Слідом за цим на утримуваних сепаратистамитериторіях повинні були пройти нові вибори. Але нічого цього не сталося.

У місті Авдіївці, що знаходиться неподалік від лінії фронту, що відокремлює контрольовані урядовими військами території від так званої Донецької Народної Республіки, мирна на перший погляд обстановка як і раніше часто і раптово порушується вибухами артилерійських снарядів. 

Шансів на відновлення миру як і раніше мало, але Україні вдалося перейти в більш високу вагову категорію в ході цього конфлікту, звернувшись до своєї відомої в усьому світі авіаційної промисловості.

Унікальною особливістю цієї війни стала нова група умілих добровольців, які своїми руками майструють безпілотні літальні апарати.

В ході бойових дій на Україні люди продовжують гинути майже щодня, а бойовий простір став набагато складнішим, в силу чого доморощені винахідники з підвалів змушені вигадувати все нові інновації. Вони почали конструювати бойові дрони і розробляти тактику їх застосування, яка перевершує все те, що є в інших країнах.

Підполковник національної гвардії сухопутних військ США Тай Шепард (Ty Shepard), що працює радником в українському комп'ютерному центрі управління військами «Дельта», говорить, що українці зуміли швидко пристосуватися до нових умов на полі бою.

«За два роки, що минули з моменту створення цієї організації, вони дуже швидко відмовилися від застосування дирижаблів і повітряних куль при веденні розвідки, і перейшли до створення власних БПЛА, - зазначає він. - А починали вони з нуля».

У центрі «Дельта» працює близько 40 спеціально відібраних випускників українських військових училищ та академій. Їх головне завдання - скоротити час проходження інформації, зібраної дронамі і камерами відеоспостереження, до українського Генерального штабу, а також забезпечити відстеження обстановки на лінії фронту в режимі реального часу. Частина зібраних розведданих  передається американським військовим аташе, які аналізують їх, щоб краще зрозуміти бойові можливості Росії.

Шепард працює в групі радників з військової освіти, яка входить до складу відділу американського посольства з військової співпраці. На нього справили велике враження знання і вміння українських фахівців, що створюють безпілотники.

«Вони постійно думають про вдосконалення різних методів роботи БПЛА, - каже підполковник. - Що стосується маленьких безпілотників, то деякі з них за своїми можливостями перевершують наші дрони». Тих військовослужбовців, які працюють в центрі «Дельта», він називає «загоном великих ентузіастів».

МІЗКИ УКРАЇНИ

«Головна сила України - це наші мізки, - говорить Денис Гурак, що працює заступником директора з іноземних інвестицій в державній компанії" Укроборонпром ". - Математика, фізика, машинобудування - це наш ключовий потенціал». Сам Гурак раніше працював в сфері міжнародного менеджменту та маркетингу .

Зараз він ратує за відродження української оборонної промисловості, яка в минулому була ключовим елементом російської економіки. До початку війни багато важливих комплектуючі для російської військової техніки, починаючи з танків і реактивних снарядів, і закінчуючи вертольотами і ракетами, виготовлялися в Україні. «Якщо порівняти наші можливості і можливості Росії, - говорить Гурак, - то ми на 100% є їх конкурентами практично у всіх технічних областях, особливо в оборонній промисловості».

Жуючи круасан у французькому кафе в центрі Києва, він заявляє, що оборонний сектор України величезний, нагадує державу в державі. «Дрон - це досить вдалий приклад, - каже Гурак. - Я не знаю жодної країни в світі, за винятком, мабуть, США і Китаю, які змогли б за два роки почати виробництво власних безпілотників».

Треба сказати, що традиційні галузі української військової промисловості, такі як літакобудування, танкобудування, виробництво боєприпасів, знаходяться в занепаді, в той час як нова галузь - виготовлення БПЛА - процвітає. Це пояснюється такими важливими сильними сторонами України як комп'ютерне програмування та інженерна справа, які не потребують важкого промислового обладнання і не вимагають великих початкових витрат.

Людського капіталу тут удосталь. Чотири спеціалізованих авіакосмічних вузи України щорічно випускають близько 10 тисяч фахівців з інформаційних технологій, однак половина з них згодом їде з країни в пошуках роботи. (У листопаді минулого року один аналітик з українського аналітичного центру CEDOS розповів київським інформаційному агентству УНІАН, що Міністерство освіти не бажає стежити за тим, як влаштовуються на роботу випускники вузів, оскільки знає, що інформація про кількість людей, які виїжджають з країни, або йдуть на роботу, яка не вимагає вищої освіти, поставить Україну в незручне становище.)

ДАР ЗОРУ

Навесні 2014 року українські випускники і фахівці з інформаційних технологій знайшли нове заняття. На Донбасі, який є промисловим центром України, почали виникати бойові загони, а сердиті шахтарі стали зводити блок-пости і барикади на дорогах. Коли в регіон потужним потоком ринули російські боєприпаси, бойова техніка і війська, українська армія почала терпіти одну поразку за іншою.

Побачивши, що армія по суті справи сліпа, любителі авіамоделизму, недосвідчені пілоти комерційних дронів і доморощені винахідники попрямували в свої гаражі і стали створювати безпілотники, щоб захисники батьківщини знайшли дар зору.

Одна з таких компаній під назвою «Метрікс Ю-Ей-Ві» (Matrix UAV) незабаром домоглася успіхів, переїхавши з гаража в застарілу промзону радянської епохи. Стоянка перед входом в «Метрікс Ю-Ей-Ві» забита машинами для доставки вантажів, а двері відчинені навстіж. З них загрозливо стирчать труби безпілотника, який отримав назву «Командор».

Я входжу в приміщення, де знаходиться головний елемент повітряної війни компанії, але мене ніхто не помічає. З далекого кута я чую якісь голоси. Та кімната, куди мене направили, це справжній рай для доморощених умільців. Гігантський стіл захаращений мініатюрними роторами, мікросхемами, плоскогубцями, фюзеляжами, проводами.

А ще там стоїть маленький гоночний дрон. З фотографій на стіні майстерні посміхається американський інженер-електрик Рудольф Калман, який винайшов алгоритм, який широко використовується в самих різних системах наведення, починаючи з американських космічних човників і закінчуючи безпілотниками.

Проектувальники і конструктори нарешті відривають погляди від своїх паяльників і комп'ютерних екранів. До мене підходить сухорлявий засновник компанії «Метрікс Ю-Ей-Ві» Юрій Касьянов, які міцно тисне мені руку і заявляє, що я шпигун.

Я вичавив з себе незграбний сміх, після чого Касьянов веде мене назад, щоб показати «Командора».

З кухні з кухлем чаю повертається Андрій Пуляєв. «Командор» - його дітище. Іншим членам команди трохи більше 20 років, і всі вони сидять в майстерні, де панує хаос. 

Пуляєву ж 50 років, і у нього є власний кабінет, де все прибрано і тихо. Родом він з прифронтового містечка, що знаходиться під контролем сепаратистів. Його старі батьки досі живуть там. На відміну від Касьянова, який навчався в радянському військовому авіаційному училищі, Пуляєв служив у Червоній армії строкову службу. Він міг отримати освіту в сибірському авіаційному вузі, але не скористався цією можливістю. Сибір була занадто далеко від його будинку і сім'ї.

З самого дитинства Пуляєв пристрасно любить вертольоти. В молодості він був членом клубу авіамоделювання і об'їхав весь Радянський Союз, перемагаючи на змаганнях в самих різних місцях, в тому числі, в Східній Німеччині та країнах Балтії. 

У 19 років він спроектував і побудував повнофункціональний вертоліт. Потім розпався Радянський Союз, і він позбувся всіх можливостей. До початку війни він працював недалеко від Донецька, зламуючи і ремонтуючи комп'ютери в «Мерседесах» міської мафіозної еліти. Зараз він після 25-річної перерви повернувся до своєї улюбленої справи. «Тут, - каже він, пригвинчуючи алюмінієвий кронштейн, - я можу втілити в життя будь-яку фантазію».

Ну, на будь-яку фантазію це мало схоже. На витонченому алюмінієвому каркасі «Командора» закріплені направляючі для ракет, є система навігації GPS, а ще бензиновий двигун, що приводить в рух 10 несучих гвинтів, які разом видають такий звук, ніби мотоцикл працює на межі своїх можливостей.

Пуляєв хоче створити дрон ще більших розмірів, здатний перевозити поранених солдатів, доставляти кров на полі бою і гасити пожежі. «Але Америка не хоче продавати нам потужні двигуни», - каже Касьянов. Він вказує на два мотора з китайськими ієрогліфами. Умільцям з його компанії доводиться купувати китайські комплектуючі низької якості або виготовляти їх самостійно.

«Через те що Україна не може купувати деталі і комплектуючі високої якості, вона не в змозі просуватися вперед», - говорить старший авіаційний аналітик та експерт з БПЛА з військово-аналітичної фірми «Ай-Ейч-Ес Джейн'с» (IHS Jane's) Беатрис Бернарди (Beatrice Bernardi).

«Українці непогано обходяться тим, що у них є, - додає вона, - проте їх безпілотники недостатньо сучасні в плані озброєнь. В основному вони використовуються для розвідки і спостереження».

Касьянов непохитний. «Нам не потрібен Мінськ [угоди про припинення вогню], щоб перемогти в цій війні, нам потрібна сотня таких машин, - каже він, показуючи рукою в бік" Командора ". - З ракетами, які будуть знищувати російські броньовані машини. Тоді ми легко звільнимо свою землю. Якщо війна по-справжньому посилиться, тоді ми будемо воювати з "Командором". І не з одним».

«КАТАНА»

Але реальним внеском «Метрікс» у військові зусилля на сьогодні є не цей грізний бойовий дрон. Ні, мова про інший літальний апарат - про безпілотник з пінистого матеріалу з розмахом крила півтора метра. Назвали його «Катана», що в перекладі з японської означає «меч».

Але «Катана» зі своїм білим корпусом з пінопласту не відповідає цій назві, більше нагадуючи мультяшну версію бомбардувальника В-2, ніж грізна зброя самураїв. «Метрікс» налагодила масове виробництво «Катан» за рахунок коштів, отриманих від канадського донора. Цей літальний апарат може нести на борту кілька типів камер,  завдяки чому його вартість становить близько п'яти тисяч доларів. «Метрікс» вчить національних гвардійців використанню цього апарата, а потім передає виготовлені дрони підрозділам Національної гвардії, які перебувають на передовій.

Всі згодні з тим, що у безпілотниках, які сьогодні виробляються і використовуються, нема нічого екзотичного. Більшість умільців та виробників беруть за основу своїх дронів схеми авіамоделей типу RVJET, які виробляє компанія аматорських літаків «РенджВідео» (RangeVideo), що працює в Майамі. Її слоган: «Отримуй задоволення, а не воюй!»

Сьогодні БПЛА компанії «Метрікс» літають над полем бою, роблячи знімки та відеозаписи, які зберігаються на карті пам'яті. Оскільки вони дуже маленькі і тихі, і літають на висоті 300-400 метрів, найбільшу тривогу викликає не те, що їх зіб'ють, а те, що сядуть їхні батареї, або що їх радіосигнал буде пригнічений російськими засобами, а сам апарат разом зі своєю картою пам'яті буде втрачено.

«Катана» і їй подібні безпілотники не найдосконаліші, але вони дуже важливі. Оператор зазвичай знаходиться поблизу, але за лінією фронту. Дрони самі збирають і передають розвідувальну інформацію про вогневі позиції артилерії, танки і реактивні системи залпового вогню. Новини, які вони повідомляють, похмурі й страшні. З початку війни з обох сторін загинуло понад 10 тисяч осіб, як військових, так і цивільних, а через бойові дії майже 1,6 мільйона людей були змушені покинути місця свого проживання.

Поля битв, над якими літають безпілотники, нагадують Першу світову війну. Земля порита величезною мережею траншей, які захищені вогневими точками, мінними полями, протитанковими пастками і колючим дротом.

Позиції ворогуючих сторін часом знаходяться на відстані всього декількох сотень метрів одна від одного. З дрібних стрілецьких осередків строчать кулемети радянської епохи. Безладні обстріли житлових кварталів по обидва боки фронту тероризують населення і ведуть до загибелі людей.

Сотні тисяч людей занадто бідні, хворі та старі, і тому не можуть виїхати з прифронтових районів. Іноді вони кілька днів поспіль ховаються від артилерійських обстрілів в сирих неопалюваних підвалах, де нема електрики.

І тільки безпілотники вказують на те, що сьогодні 21-е століття.

ВІЙНИ ДРОНІВ

Пошарпаний танк радянської епохи виїжджає з лісосмуги, переповзає через бруствер в хмарі пилу і вихлопних газів, а потім направляється в сторону українських позицій. На стіні з екранів в центрі «Дельта» видно, як танк різко розвертається і мовчки їде.

«Якби ми побачили цей танк з американських позицій в якійсь іншій точці світу, це був би вже мертвий танк, - каже американський офіцер Шепард. - Його точно знищили б, підберись він так близько. Але у них на тій позиції нічого нема. Ніякої артилерії. Може бути, 82-міліметровий міномет, РПГ (ручний протитанковий гранатомет) або безвідкатна гармата. Вони можуть також пізніше викликати вогонь артилерії, і вона точно обстріляє цей район, щоб захистити позиції своїх військ».

За час роботи в центрі «Дельта» Шепард став свідком того, як ця війна швидко мутує.«Із землі це схоже на окопну війну, - розповідає він. - Ми окопалися, проводяться потужні артилерійські дуелі, сторони захоплюють і потім утримують територію.

Але з іншого боку ... в повітрі йде зовсім інша гра. Це радіоелектронна боротьба, РЕБ. Це майже як "Зоряні війни", де постійно здійснюється перехоплення, створюються перешкоди, йде невпинне спостереження, розвідка, виявлення цілей за допомогою різних систем».

На екранах він бачив все це неодноразово. «Перестрілки між солдатами, найпотужніші артилерійські обстріли, танки, провідні бої між собою, повітряні атаки безпілотників. Застосовувана там тактика, вона дуже екзотична. Не один безпілотник, а цілі строї літальних апаратів, які використовують різні тактичні прийоми. Виходить, що ти як ведений льотчик. Там застосовуються дуже різноманітні засоби. І це досить цікаво ».

Для здійснення польотів дронам потрібна система GPS або радіосигнали. Тому проросійські бойовики і українські військовослужбовці створюють один одному перешкоди, проводячи свого роду гонку озброєнь у війні засобів зв'язку.

Шепард називає цю війну інкубатором інновацій. «З російського боку вони використовують цю війну в якості випробувального полігону, відпрацьовуючи різні тактичні прийоми. Я здогадуюся, що це дуже зручно для перевірки і випробувань. Вони отримують досвід, отримують уроки, а потім застосовують нововведення в таких місцях як Сирія, ще більше удосконалюючи їх в інших умовах», - каже він. У той же час, Сполучені Штати, які надають тилову і організаційну підтримку, теж спостерігають і вчаться.

Але українці на цій війні знаходяться в невигідному становищі, про що говорить старший військовий аналітик компанії «Стратфор» (Stratfor) Омар Ламрані (Omar Lamrani).

«Я думаю, слабкі місця України, для ліквідації яких їй потрібен іноземний партнер або закордонне сприяння, скажімо, з боку США, це лінії передачі даних, засоби зв'язку, забезпечення безпеки польотів БПЛА, щоб все це було захищено від засобів РЕБ противника, від перешкод , від втрати зв'язку.

Україна стала великим одкровенням для ринку БПЛА, а також в інших аспектах. Вона дуже багато показала в тому плані, наскільки складним є сучасне поле бою. Сполучені Штати були в деякій мірі здивовані, коли побачили, наскільки досягли успіху росіяни в використанні цих маленьких бойових систем, а також в постановці їм перешкод ».

Шепард стверджує, що українські та російські дрони здатні не тільки вести спостереження, іноді в глибині території противника, але і наносити удари. «Є такі апарати, які вилітають і просто ставлять перешкоди, є такі, які ведуть спостереження. А є й такі, які скидають бомби », - говорить він.

Я перепитую, чи справді українці запускають ракети і скидають бомби зі своїх дронів. Він посміхається і відповідає: «Я не можу давати коментарі на цю тему. Можу лише сказати, що у них є дуже сучасні тактичні прийоми, методи і способи ведення бойових дій, які багато в чому допомагають їм захищати суверенітет своєї країни ».

Але деякі авіаудари наносяться в глибині української території, і цілями для них стають склади боєприпасів і військові бази. У вересні вибухнув військовий склад у Вінницькій області (причиною міг стати удар безпілотника), в результаті чого було знищено 83 тисячі тонн боєприпасів, і довелося евакуювати 30 тисяч місцевих жителів. Українська служба безпеки заявляє, що в березні російський дрон скинув запальну міну-гранату ЗМГ-1 на військову базу в Балаклії на сході України в 100 кілометрах від російського кордону. В результаті вибуху було знищено кілька тонн боєприпасів.

ЛІТАЮЧА «ФУРІЯ»

Українські виробники безпілотних літальних апаратів також створюють дрони-камікадзе, які можуть перебувати в районі бойового патрулювання кілька годин, після чого їх направляють на ціль і підривають.

Один із засновників фірми «Атлон Авіа» Артем В'юнник несхвально ставиться до цієї ідеї. Він каже: «Всякий раз, коли я приїжджаю в Генеральний штаб, мене запитують:" Коли ви дасте нам камікадзе або щось в цьому роді? "Ми з самого початку не хотіли цим займатися. Ми не хотіли вбивати людей». Його компанія створює безпілотник «Фурія», який застосовується для розвідки цілей і коригування вогню важкої артилерії.

«Атлон Авіа» розміщується в двоповерховій будівлі, що примикає до багатоквартирного будинку в одному з житлових кварталів Києва. На бежевих стінах всюди можна побачити малюнки графіті. Вивіски ніякої нема. Розташована по сусідству фірма продає південнокорейські масажні ліжка.

Усередині майстерні з блискучими білими і сірими стінами з колонок пульсує електронна музика. 21-річний комп'ютерний програміст  возиться з наземним пультом управління «Фурії», вводячи код і налаштовуючи фірмове програмне забезпечення цілевказівки.

В'юнник не інженер і не технік. Він природжений бізнесмен, що володіє тонким діловим чуттям. Народився він в напівзлиденного східному місті Костянтинівка, який в радянські часи робив скло для червоних кремлівських зірок. У 25 років він керував великою компанією в Донецьку, яка експортувала костюми в європейські магазини Zara і Marks & Spencer. До Києва він переїхав, тому що йому набридла кланово-олігархічна система, що панувала на сході. Мимохідь він отримав диплом юриста. Безпілотниками В'юнник зайнявся, бо йому це цікаво.

Тепер його захоплення трансформувалося в процвітаючу компанію. Армії, каже він, «потрібно все».

Однак В'юннику і його партнерам було нецікаво створювати черговий нічим не примітний безпілотник. Замість цього вони вирішили, що «Атлон Авіа» стане першою компанією, що спеціалізується на повітряному коригуванні артилерійського вогню.

«Для артилерійських розрахунків потрібно дуже специфічне програмне забезпечення, - пояснює В'юнник. - Радянський стандарт дозволяв використовувати 300 снарядів для коригування і наведення на ціль. Використовуючи свої дрони, ми робимо один постріл, потім вносимо поправки, після чого стріляють шість гармат, і мета знищена. Ми просто вдосконалюємо старі методи ведення війни. Ми це розуміємо. Але завдяки дронам ми стали ефективніше».

Але хоча програмне забезпечення «Атлон Авіа» з 21-го століття, фронтові частини і підрозділи української армії як ніби застрягли в минулому. Центр «Дельта» повинен зіставляти інформацію, зібрану «Фуріями», а потім передавати її в бойові підрозділи. Поки цього не відбувається, говорить В'юнник.

«Ми намагалися співпрацювати з "Дельтою", але це неможливо, так як ми не розуміємо один одного, - каже він. - Ми не можемо зрозуміти, в чому полягають їх цілі. Всякий раз, коли ми приїжджаємо в випробувальний центр, люди з інших підрозділів запитують нас, чи можемо ми передавати свої дані якійсь системі типу "Дельти". Їх легко можна передавати будь-кому, будь-якій системі, але мені ніхто не говорить, куди їх передавати, і як це робити. Диявол ховається в деталях».

Але якщо відкласти деталі в сторону, то можна сказати, що масове перетворення українських винахідників  2014 року в професійних виробників БПЛА може стати передвістям революції в виготовленні бойових дронів і в тактиці їх застосування, плодами якої зможуть скористатися невеликі країни в усьому світі.

«До 2014 року ми ніколи не робили безпілотники, а тепер за два з половиною - три роки в Україні з'явилися компанії, які виробляють військові дрони, - каже Гурак. - Потенціал нашої промисловості дозволив Україні вистояти в цій війні. Це дійсно дуже велике досягнення, тому що в нас ніхто не вірив. Добровольці давали те, що могли дати, але на одній тільки людській енергії неможливо перемогти у війні».

Україна показує всьому світу, що в конфліктах майбутнього маленькі країни, що воюють з більш сильним противником, стануть активно використовувати армії роботів, зміцнюючи тим самим свої людські армії.

Наші інтереси: 

Погляд зі сторони. Українська армія - це армія майбутнього

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

І на оновленій Землі...

Війна в Україні завершиться тоді, коли буде досягнута її мета (+аудіо)

Справжня мета цієї війни полягає у формуванні нової української нації – носія передових світогляду, соціальної організації та технологій. Отже, війна припиниться тоді, коли процес постіндустріального...