Важливість: 
3
Петро Порошенко вирішив залишити Юлію Тимошенко без "Нового курсу"

Президент Порошенко збирається щоразу ставити Юлію Тимошенко та інших своїх конкурентів перед необхідністю публічно вибирати, на чиєму вони боці: Путіна чи України.

Новий політичний сезон, який розпочнеться 4 вересня разом з відкриттям осінньої сесії парламенту, буде боротьбою передвиборних ініціатив.

Минулої осені ініціатива була в руках опонентів Петра Порошенка - досить згадати акцію під парламентом, яка стартувала 17 жовтня і в кінці кінців добилася прийняття закону про Вищий антикорупційний суд.

Можливо, зараз якісь сюрпризи готують Юлія Тимошенко, Юрій Бойко, Вадим Рабинович та інші потенційні кандидати на президентську посаду з числа народних депутатів, проте поки що про їх передвиборчі законопроекти нічого не чути. У той же час Порошенко, судячи з усього, збирається перехопити ініціативу з перших же днів нової парламентської сесії.

За останні дні він уже озвучив пару ідей, які здатні поставити порядок денний навіть не на одну, а на дві сесії Верховної Ради.

По-перше, це законопроект про закріплення в Конституції прагнення України вступити в ЄС і НАТО. "Юристи знайшли формулу, як це зробити оптимально і швидко", - заявив президент, виступаючи на параді в День незалежності, і пообіцяв, що такий проект буде зареєстрований до відкриття осінньої сесії.

Як відомо, для внесення змін до Конституції необхідно, щоб парламент схвалив проект двічі: на одній сесії - не менше ніж 226 голосами, наступного - не менше ніж 300 голосами. Це означає, що при сприятливому для Порошенка збігу обставин остаточне голосування за закріплення в Конституції курсу на вступ до ЄС і НАТО може бути проведено перед самими президентськими виборами.

Спікер парламенту Андрій Парубій вже запевнив, що Верховна Рада підтримає цю ініціативу, і навіть розкрив спосіб, як цього можна досягти.

"Коли це питання буде поставлено на відкрите голосування, коли кожен буде стежити за кожним депутатом, за кожним голосом - ніхто не посміє не проголосувати за цю ідею", - заявив Парубій 28 серпня.

Зрозуміло, що щодо "ніхто" він погарячкував: напевно виступлять проти вступу в ЄС і НАТО депутати, пов'язані з "Оппоблоком" і партією "За життя" Рабиновича-Медведчука. Але перед вкрай неприємним вибором виявляться Тимошенко і її однопартійці.

Їм і без того весь час нагадують, як Тимошенко під час свого другого прем'єрства, всупереч позиції Віктора Ющенка і на догоду Путіну, зірвала надання Україні ПДЧ - плану дій щодо членства в НАТО.

Якщо Тимошенко і "Батьківщина" відмовляться підтримати зміни в Конституції, вони фактично солідаризуються з Путіним.

Якщо ж вони проголосують за законопроект Порошенка, то тим самим підтвердять правильність курсу, взятого нинішнім президентом України. І їм доведеться викручуватися, придумуючи пояснення, про який такий "новий курс" твердить Тимошенко з червня цього року.

Тим часом Порошенко свою ідею про закріплення в Конституції курсу в ЄС і НАТО обґрунтовує якраз необхідністю унеможливити зміну курсу України в разі зміни влади. І якщо Тимошенко не збирається міняти курс України, то стає абсолютно незрозумілим, навіщо тоді міняти президента.

По-друге, Порошенко 28 серпня оголосив, що Україна готова до припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ. Денонсація міжнародних договорів - це прерогатива парламенту, тому відповідний законопроект обов'язково повинен з'явитися у Верховній Раді. І тут Тимошенко і "Батьківщина" знову опиняться перед необхідністю публічно вибирати, на чию сторону ставати: Путіна або Порошенка.

Очікуються й інші ініціативи, які будуть наповнювати слова про розрив з Росією та інтеграції з ЄС і НАТО конкретним змістом. Зокрема, до кінця року може з'явитися президентський законопроект про реформування СБУ - його розробка передбачена законом "Про національну безпеку України", прийнятим Верховною Радою з ініціативи президента 21 червня 2018 р. 

Концепція реформування СБУ була розроблена ще в 2015 р за участю представництва НАТО в Україні та консультативної місії ЄС. Новий закон важливий в двох відносинах: він позбавить СБУ функцій розслідування економічних і корупційних злочинів (що має бути з ентузіазмом зустрінуте бізнесом) і в той же час переведе українську спецслужбу на стандарти НАТО і перебудує її за зразком західних спецслужб. Це буде означати можливість набагато тіснішої співпраці СБУ із спецслужбами США, Великобританії та інших членів НАТО, а також Ізраїлю та інших союзників США поза НАТО.

Не забув Порошенко і про економічну сферу. Він уже вніс революційний законопроект про податок на виведений капітал. Не потрібно розбиратися в деталях цієї ініціативи, щоб зрозуміти, яке вона може мати значення в передвиборній боротьбі.

По суті, українці знатимуть, що є Порошенко, який виступає проти виведення капіталу з України, і є захисники олігархів, які виводять капітали в офшори. І тут вже не тільки Тимошенко, а й Рабинович з Бойком опиняться перед неприємним для них публічним вибором: або з Порошенком, або з олігархами, що грабують Україну.

Зрозуміло, це не означає, що Порошенко вже "всіх переграв". Але щоб переграти його, конкурентам необхідно нав'язати йому свою гру. Від їх здатності висунути власні контрініціатіви значною мірою буде залежати результат всієї кампанії.

Джерело

Наші інтереси: 

Порошенко змушений ініціювати корисні для України процеси. На даний час він уже є президентом, який зробив для України найбільше.

Гравець: 
Оксана Колосовська

Новини від RedTram - для популяризації НО

 
Форум Підтримати сайт Довідка