Зображення користувача Оксана Колосовська.
Оксана Колосовська
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Північний потік - 2: останнє американське попередження

Америка зробила останнє попередження організаторам і інвесторам найцинічнішого бізнес-проекту останніх років в Європі – будівельникам газопроводу Nord Stream-2.

Раніше цілий ряд європейських держав – Данія, Польща і Україна – виступили з різкою критикою цього проекту. Прямо і заслужено називаючи його виключно політичним – тим, що несе серйозні загрози безпеки в Європі. Дійсно, справа не тільки в грошах.

Нова гілка газопроводу збільшує залежність Європи від «Газпрому», тобто за фактом від політики Кремля. І робить можливим великомасштабний наступ Росії в Україні.

Однак основні вигодонабувачі Nord Stream-2, а це Німеччина, Австрія та Росія, ці заяви ігнорували. Подивимося, до чого призведе така тактика «робити вигляд, що нічого страшного не відбувається і просто заробляти» з американцями. Які не просто більш жорсткі переговорники, а й мають ряд серйозних важелів впливу на бізнес в Німеччині.

Представник Держдепартаменту США Сандра Удкірк прямим текстом заявила, що Сполучені Штати намагатимуться не допустити реалізацію проекту Північний потік-2. Дуже важливі в цій заяві два моменти.

Сандра Удкірк
Сандра Удкірк

Перший – місце. Вона заявила це не в інтерв’ю американському виданню десь собі  у Вашингтоні, а під час свого виступу в Берліні. Тобто сигнал відразу доходить прямо до адресата під променями софітів німецьких і взагалі європейських ЗМІ. Зробити вигляд, що не почув, тут не вийде.

Другий – на відміну від ні до чого не зобов’язуючої «глибокої занепокоєності» Сандра Удкірк чітко позначила подальші кроки. Мовляв, при продовженні будівництва «США не виключають введення санкцій проти Nord Stream 2». І додала, що США будуть щасливі, якщо проблему вдасться вирішити дипломатичним шляхом і проект не буде реалізований. Перекладати з дипломатичної потрібно? Думаю ні. Перспектива санкцій цілком імовірна.

З мотивацією Вашингтона все очевидно – тут присутні економічна і геополітична складові.

  • Перше – США мають намір розширювати свою присутність на європейському ринку газу. Для цього вони нарощують свій видобуток і інвестують в інфраструктуру доставки по морю. Тобто посилення російської присутності в ЄС їм абсолютно не потрібне.
  • Друге – Україна і Польща стають все важливішими геополітичними союзниками США в Європі, і наші комерційні інтереси і безпеку Вашингтон враховує.

Набір санкцій, якими погрожують США, досить серйозний аргумент. І мита на сталь і алюміній всього лише невелика частина з великого набору інструментів переконання. Масштаби ринку і політичний вплив дозволяють говорити в тому числі і підвищеним тоном. Іноді переходячи до погроз та ультиматумів. Адже санкції можна вводити не тільки по відношенню до безпосередніх учасників проекту, але і до їхніх контрагентів.

На тлі візиту Курта Волкера на Донбас і його різких заяв на адресу Росії економічні кроки США по боротьбі з російськими проектами будуть виглядати логічно і обгрунтовано. Слово за Німеччиною. Зрештою, в цій суперечці вирішується доля не тільки окремого комерційного проекту, а всієї системи цінностей і безпеки в Європі. І бізнес з агресором ставить під сумнів довіру до одного з лідерів ЄС.

Автор: Кирило Сазонов, політолог

Наші інтереси: 

Санкції США здатні підірвати остаточно економіку РФ і розірвати їх зв'язки в Європі.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Метафора колективного розуму

Шукачі перлів: надлюдський розум «Народного Оглядача», його практичні прояви та перспективи

У цій статті ознайомимось з трьома реальними історіями дії надлюдського розуму, розглянемо наш досвід його застосування і сформулюємо три найближчі завдання нашого проекту.

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Володимир Федько.
0
Ще не підтримано

Американська дипломатія при Президенті Трампі діє дуже ефективно!

Домовленість з КНДР, урегулювання проблем торгівлі з Китаєм, чітка позиція щодо Nord Stream-2, підтримка України, жорстка позиція щодо Росії.

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!

Коментарі

Зображення користувача Володимир Федько.
0
Ще не підтримано

Американська дипломатія при Президенті Трампі діє дуже ефективно!

Домовленість з КНДР, урегулювання проблем торгівлі з Китаєм, чітка позиція щодо Nord Stream-2, підтримка України, жорстка позиція щодо Росії.

Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!